marcin.marcin2142

Nowo załóżona firma a zus

Recommended Posts

Cześć,
Jeżeli zły dział proszę o przeniesienie.
Założyłem firmę która startuje w środę.
Założyłem firmę przez Mbank następnie uzupełniłem we wniosku CEIDG formularz ZUS ZUA. Po zalogowaniu do zus jestem widoczny jako firma już.
Gdzie jest informacja że korzystam z ulgi na start (tej 24miesiace)? (wypełniłem we wniosku 057000)
I gdzie jest info jaką kwotę mam płacić do ZUS?

Oczekiwać jakiś listów od ZUS?

Mam 19 Lat i jest to moja pierwsza w życiu firma, wiedzę mam małą na ten temat więc proszę o wyrozumiałość i przejrzyste wyjaśnienie moich pytań.

Pozdrawiam

Kto pyta nie błądzi.

Przejedź się do ZUS-u i zapytaj.

ZUS to specyficzna instytucja, jak podnoszą składki to Ty jako płatnik masz wiedzieć że podnieśli.  Nie pamiętam jak to jest z tym małym ZUS-em

Możesz też zasięgnąć po pomoc profesjonalnego księgowego i wytłumaczyć mu sytuację. Popytaj wśród rodziny / znajomych, czy nie znają kogoś, kto obraca się w środowisku księgowości.

hejo,

zus - idziesz raz, skladaja za ciebie zus [dra] i potem przez rok masz taka sama stawke, po roku [w lutym - byle do 10'ego ] idizesz i dowiadujesz sie o ewentualnych zmianach - znowu masz rok takie same stawki... potem koncza ci sie ulgi wiec idizesz i pytasz o zmiane

Pamietaj zeby msc pozniej isc - bo inaczej wystawia ci wniosek na msc poprzedni - tj. w styczniu - za grudzien itd.

no i wazne aby to byl poczatek msc. 😉

listow nie oczekuj [chociaz czasem dostaniesz] - ale jest taka fajna strona pue.zus.pl - zarejestruj sie tam [musisz isc do zusu] i bedziesz mial wszystkie info o firmie [ile zaplacic kiedy itd]

co ciekawe- panie z zusu są b. mile [przynajmniej u mnie] 🙂

powodzenia 😉

Jak to Twoja pierwsza firma i nie za bardzo wiesz co robić to przede wszystkim poleciłbym Ci znaleźć jakieś dobre biuro rachunkowe, które ogarnie to za Ciebie. Jak jesteś z Poznania albo nie przeszkadza Ci współpraca zdalna to mogę Ci polecić biuro, które prowadzi też moje księgi. Jeśli chodzi o Twoje sprawy z ZUS to napisali oni na swoim blogu artykuł na ten temat, więc polecam. Link poniżej:

https://br-ingenium.pl/skladki-zus-dla-nowych-firm-w-2019-roku