Plotuś

Młody człowiek, a firma.

Recommended Posts

Witam!

Jak widać w opisie jestem młodym człowiekiem (19lat). Póki co odbywam staż w US, i podczas pracy tam naszedł mnie genialny pomysł założenia własnej działalności. Wszystko pięknie i łatwo, ale tylko w wyobraźni. <_< Mam parę wątpliwości i nadzieję, że chociaż w pewnym stopniu się ich pozbędę po waszych wypowiedziach ;)

Mianowicie:

1. Aby dostać bezzwrotną pożyczkę z PUP-u trzeba mieć 25% wkładu własnego,a mi jako studentowi trudno jest zdobyć 5tys. I teraz moje pytanie, czy jest możliwe, aby wziąć pożyczkę z banku? Czy w PUP-ie nie będzie żadnych problemów i czy w ogóle bank zezwoli na pożyczkę inwestycyjną młodemu studentowi?

2. Mam ziemie (jakieś 25a ), gdzie mogę prowadzić ewentualną działalność. Ziemia ta przylega do domu moich rodziców, więc z uzbrojeniem nie będzie problemów. Aby wam to bardziej zobrazować dam link do zdjęcia : ;)

874dd5570c3bd0f8.jpg

LEGENDA:

1-Dom

2-działka

3-hurtownia art. przemysłowych i firma transportowa

4-Auto-gaz, wypożyczalnia przyczep i plandeki

5-hurtownia/sklep ogrodniczy (w budowie)

6-sklep spoż-przem

7-warsztat samochowody

8-blachy, rynny itp.

9-Orlen

Jak widać działka nie jest położona przy drodze głównej. Firma transportowa sąsiadów jeździ głównie z towarami z tej hurtowni, lub do tej hurtowni. Myślałem o tym, żeby otworzyć firmę transportową, kupić auto do 3,5 t(jako, że mam tylko prawo jazdy kat.B ) i podpisać umowę z kolporterem w Łodzi (z Sieradza do Łodzi to 60km) i przy okazji sprzedawać usługi transportowe w okolicy. Czy ma rację bytu taki biznes wg. was ? Albo jakieś propozycję? Ile by wynosiła budowa budynku, aby można prowadzić w nim jakąś produkcję? Ewentualnie jaka produkcja?

3. Czy firma transportu drogowego to to samo, co firma transportowa jaka ja chcę otworzyć ? Jeśli nie to co to ?

Póki co mam tyle pytań, później będziemy myśleć. Ostrzegam, że mam 100pomysłów na 1s ;)

Pozdro.!

Ps. Witam wszystkich użytkowników forum i portalu ;)

Jeżeli nie prowadziłeś nigdy działalności to przez pierwsze dwa lata nie płacisz praktycznie ZUSu (łącznie za ubezpieczenia płacisz około 150 zł miesięcznie). Jeśli chodzi o PUP to żeby dostać pieniądze musisz poczekać trochę nawet kilka miesięcy. Do tego nie możesz wydać tych pieniędzy na co chcesz. Pożyczkę to np, w mbanku dostajesz od ręki 10 tys zł przy otwieraniu konta firmowego. Nie słyszałem, żeby robili jakieś problemy. Zresztą przy tak niskiej kwocie to na debet nawet możesz wejść albo pożyczyć od znajomych. Jeśli chodzi o firmę transportową to musisz sobie wszystko dokładnie wyliczyć i popytać czy będzie zapotrzebowanie na twoje usługi. Działka jest dość blisko drogi głównej więc lokalizacja moim zdaniem nie jest wcale taka zła. Generalnie to zależy też co potrafisz robić (nie chodzi o twój zawód ale konkretnie o umiejętności) bo na tym powinieneś się skupić. Polecam Ci zrobić sobie spis przydatnych umiejętności i odnośniki jak by to mogło się przełożyć na małą firmę.

W produkcje to bym nie wchodzil..., w Polsce ta branza nie najlepiej stoi. A jesli chodzi o transport to tez chyba bym nie ryzykowal przy obecnosci firmy sasiadow...

Pomysl o tym czego jeszcze nie ma w okolicy, jezeli jest to spokojna okolica z wieloma domami i ogrodami, to moze warto pomyslec o otworzeniu przedstawicielstwa firmy ze sprzetem ogrodowym, np. Husqvarna.

Dziękuję za odpowiedzi :)

Do bobo:

Co do tego kredytu, to w jakiej wysokości udzielają pożyczek ? Gdzie najlepiej ? Twoim zdaniem lepiej brać pożyczkę z banku, czy z PUP'u ? Interesowałaby mnie kwota 25tys PLN. Na ile lat dają pożyczki i na jaki procent ?

Do Bigos Bigboss:

Sąsiedzi mają firmę transportową, w którą składa się fiat seicento i Fiat Ducato. Sąsiadka mówiła, że dzwonią czasami ludzie i pytają się o transport, ale auto jest zajęte, bo przewozi towary ich hurtowni, więc nie są wielką konkurencją ;)

Co do pomysłow:

-komputery, internet (myślałem o firmie zakładającej sieci w domach itp.)

-auta (skupować powypadkowe auta, rozbierać na części i sprzedawać je później, ot taki mały szrot)

Jednakże, najbardziej interesuje mnie oferowanie usług transportowych na terenie kraju i UE. I pytanie czy np. na takie auta:

[link usunięty]

[link usunięty]

Wystarczy prawo jazdy kat. B ?

Pozdro.!

Do bobo:

Co do tego kredytu, to w jakiej wysokości udzielają pożyczek ? Gdzie najlepiej ? Twoim zdaniem lepiej brać pożyczkę z banku, czy z PUP'u ? Interesowałaby mnie kwota 25tys PLN. Na ile lat dają pożyczki i na jaki procent ?

PUP z tego co wiem nie daje pożyczek, tylko bezzwrotne wsparcie finansowe do 15000 zł. Moim zdaniem warto się starać w PUP o to wsparcie i złożyć biznesplan (nie słuchaj urzędasów jak powiedzą Ci, że nie ma pieniędzy, tylko złóż papiery). Jeśli chodzi o kredyt to nie mam dużych doświadczeń. W mBanku nie robią problemu i do 10000 zł dostajesz na wstępie przy otwieraniu konta.

Mam jeszcze małą radę dla Ciebie. Jak będziesz rejestrował firmę to wpisz jak najwięcej PKD (możesz na drugiej stronie arkusza zgłoszeniowego) - przyda Ci się to na przyszłość, jakbyś podłapał jakieś zlecenie dodatkowe.

1.Co do pożyczki bezzwrotnej z PUP'u , to trochę to trwa ;) poczekam na opinie innych użytkowników na temat pożyczki z banków. :)

Jest jeszcze opcja wzięcia auta w leasing. Pożyczka z Mbanku+auto w leasingu. Tylko czy to dobry pomysł ?

2.Czy te auta, można prowadzić z prawkiem "B" ?

[link usunięty]

[link usunięty]

3.Jaki jest koszt załatwienia wszystkich spraw związanych z założeniem firmy ? W Urzędzie Miasto płaci się 100PLN, a jak jest w innych urzędach ? Ile trwa procedura w poszczególnych urzędach ? Mogę rozpocząć rejestrację firmy, gdy jestem jeszcze na stażu ?

Proszę o wyczerpujące odp. ;)

Pozdro.!

Jeśłi chodzi o koszt założenia firmy to jest tylko ta jedna opłata 100 zł - reszta jest bez kasy, na szczęscie. ja bym zamiast zastanawiać się czy warto, czy nie warto - daj ogloszenie na tzw. "rybkę", sprawdź, czy ktoś się zgłosi i będziesz wiedzieć, czy warto. Można popytać wśród ludzi, którzy mają taką dzialalność. Dobrze znależć jakąś firmę, która pozwoli Ci zdobyć stałego kontrahenta, bo na początku trudno utrzymać się ze zleceń. A o pieniądze można się strarć z funduszy unijnych.

Jeśłi chodzi o koszt założenia firmy to jest tylko ta jedna opłata 100 zł - reszta jest bez kasy, na szczęscie.

no chyba, że VATowcem chce być, wtedy dochodzi jeszcze 170zł.

I jeszcze jakieś 50PLN na pieczątkę.

A pieniądze skąd mogę wziąć ? najlepiej szybko, do 1tyg. ? więc PUP odpada... ;/ potrzebne auto + jakies 3000,aby dotrwac to pierwszego terminu zaplaty za uslugi (moze ktos blizej opisac te terminy , czytalem , ze to jakies 45dni od wykonania uslugi).

Lepiej wziąć pożyczkę na auto + to 3tys, czy auto w leasingu i wtedy 6tys(bo trzeba przeciez miec wplate wlasna) ?

A pieniądze skąd mogę wziąć ? najlepiej szybko, do 1tyg. ? więc PUP odpada... ;/ potrzebne auto + jakies 3000,aby dotrwac to pierwszego terminu zaplaty za uslugi (moze ktos blizej opisac te terminy , czytalem , ze to jakies 45dni od wykonania uslugi).

Lepiej wziąć pożyczkę na auto + to 3tys, czy auto w leasingu i wtedy 6tys(bo trzeba przeciez miec wplate wlasna) ?

45 dni? nic mi o takim długim terminie zapłaty nie wiadomo. Sam wystawiam z terminem zazwyczaj tygodniowym ale zdarza się dwutygodniowy termin zapłaty. Firmy zwykle płacą ostatniego dnia ponieważ chcą aby pieniądze poleżały na ich koncie. Jak masz taką możliwość to płatność gotówką od razu do ręki. Jeśli chodzi o pieniądze to do 1 tygodnia to tylko kredyt wchodzi w rachubę. Jeśli to twoja pierwsza działalność to pamiętaj, że ZUSu możesz nie płacić przez pierwsze dwa lata (ale inne ubezpieczenia musisz, wychodzi to nie więcej niż 200 zł / miesiąc).

Ile teraz biorą firmy transportowe za usługi ? Gdzieś wczytałem, że ktoś 1,50zł do 200km, powyżej 200km 1,20. Chodzi mi oczywiście o transport pojazdem do 3,5t maxi ?

Ile teraz biorą firmy transportowe za usługi ? Gdzieś wczytałem, że ktoś 1,50zł do 200km, powyżej 200km 1,20. Chodzi mi oczywiście o transport pojazdem do 3,5t maxi ?

Nie mam pojęcia ile biorą. Ustal jednak cennik. Co będzie jak ktoś będzie chciał przewieźć coś na 3 km? zapłaci 4.5 zł :) ? Musisz ustalić cennik, czyli tzw. trzaśnięcie drzwiami i stałą opłatę za każdy km. Do tego dolicz np. pomoc przy ładowaniu/rozładowaniu jak chcesz też na tym zarabiać. Możesz też kupić taki wózek i wypożyczać go do ładunku/rozładunku. Jak nie ustalisz cennika i nie powiesisz go na samochodzie to każdy klient będzie się targował i nie wyjdziesz na swoje :) Zresztą ludzie lubią widzieć czarno na białym ile będą mieli do zapłacenia. Dobrze jest też stworzyć mini stronę internetową gdzie będzie cennik, telefon i może możliwość rezerwacji dnia (strona i skrypt do tego będzie kosztować około 500 zł plus domena 40zł/pierwszy rok). Jak dobrze podejdziesz do sprawy to będziesz miał dużo klientów.

Co do tworzenia strony , to dam radę, bo robiłem ;)

Teraz najtrudniejszy etap dla mnie, znaleźć środki na rozpoczęcie działalności. -_-

Jest możliwość,aby zacząć spłacać raty kredytu, dopiero po uzyskaniu jako takiej stabilności firmy ? np. po 3-6msc?

Co do tworzenia strony , to dam radę, bo robiłem ;)

Teraz najtrudniejszy etap dla mnie, znaleźć środki na rozpoczęcie działalności. -_-

Jest możliwość,aby zacząć spłacać raty kredytu, dopiero po uzyskaniu jako takiej stabilności firmy ? np. po 3-6msc?

Sprawdź dobrze ofertę banków bo o ile się nie mylę, możesz być na kredycie ile chcesz tylko odsetki musisz na bieżąco spłacać nazywa to się otwarta linia kredytowa czy jakoś tak. Najlepiej udaj się do expandera lub innych doradców finansowych oni znają się na tym najlepiej. Poszukaj czy w twoim mieście jest jakiś przedstawiciel.

I teraz pytanie czy plandeka, czy coś innego <_<

Oto PKD jakie wybrałem, dla swojej działalności:

49.41.Z Transport drogowy towarów

49.42.Z Działalność usługowa związana z przeprowadzkami

46.52 Sprzedaż hurtowa sprzętu elektronicznego i telekomunikacyjnego oraz części do niego

46.1 Sprzedaż hurtowa realizowana na zlecenie

47.91.Z Sprzedaż detaliczna prowadzona przez domy sprzedaży wysyłkowej lub Internet

(jest jeszcze czas, żeby coś dopisać)

Wpisuje tutaj sprzedaż hurtową, ponieważ po jakimś czasie chcę wybudować magazyn i prowadzić sprzedaż hurtową art. elektronicznych, komputerów itp. Sprzedaż przez internet też się przyda ;)

Kontener może być wykorzystywany do takiej działalności ?

Gdzieś w sieci jest taki portal ogłoszeniowy , gdzie można dac ogłoszenie, że szuka się inwestora. Może tam zamieść ogłoszenie, wszystkiego warto próbować, w końcu nic to nie kosztuje, a czasami ludzie w taki sposób spotykają się w biznesie. Widziałęm też firme - taki portal społecznościowo -pożyczkowy i tam są ludzie, którzy udzielaja sobie kredytów wzajemnie uczestnicy portalu - tam z teego co pamiętam można dostać do 25 tys. pozyczki

Oto PKD jakie wybrałem, dla swojej działalności:

49.41.Z Transport drogowy towarów

49.42.Z Działalność usługowa związana z przeprowadzkami

46.52 Sprzedaż hurtowa sprzętu elektronicznego i telekomunikacyjnego oraz części do niego

46.1 Sprzedaż hurtowa realizowana na zlecenie

47.91.Z Sprzedaż detaliczna prowadzona przez domy sprzedaży wysyłkowej lub Internet

mało wybrałeś tych punktów :) Dopisz jak najwięcej - nic Cię to nie kosztuje a na pewno się przyda. Po za tym 46.1 czy 46.52 nie możesz wpisać - musi być pełny numer PKD wraz z literą na końcu.

Ale np. to że chce prowadzić sprzedaż hurtową to muszę posiadać jakieś dokumenty w jakim budynku będą magazynowane sprzęty? Np. gdybym chciał sprzedawać hurtowo żywność, to czy muszę to zgłaszać do sanepidu ?

Byłem dzisiaj w lucasie(to chyba był głupi pomysł ;P ) i tam pożyczki na działalność nie otrzymam. W GetinBank'u dali mi numer do zdńskiej woli, żebym się skontaktował w sprawie kredytu. W Sieradzu mogę jeszcze zajrzeć do Pekao, Millenium, Dobry Kredyt, Spółdzielczy Bank, BGŻ... i jakieś tam na pewno są jeszcze ;) Wchodzi jeszcze w rachubę konto MBiznes w MBanku. Doszedłem do wniosku, że potrzebne jest mi 30tys. pożyczki, na otwartej linii kredytowej, lub właśnie leasing + 3tys.

Rozkręca się powoli ;) znajomy mi załatwił umowę z kolporterem. Wkręciłem też brata ;) Pogadam tylko z tym znajomym i na dniach zakładam działalność ;) Na razie tylko z tym kolporterem umowa, ale później mam nadzieję, wszystko pójdzie w dobrym kierunku i zawładniemy rynkiem ;D ;)

Rozkręca się powoli ;) znajomy mi załatwił umowę z kolporterem. Wkręciłem też brata ;) Pogadam tylko z tym znajomym i na dniach zakładam działalność ;) Na razie tylko z tym kolporterem umowa, ale później mam nadzieję, wszystko pójdzie w dobrym kierunku i zawładniemy rynkiem ;D ;)

Powodzenia :)

Jeśli chodzi o PKD to możesz wpisać wszystko co nie jest koncesjonowane. Naładuj dużo usług i może sprzedaży bo to Ci się może przydać. Potem każda zmiana kosztuje Cię 50 zł.

Ale jeśli zamieszcze sprzedaż detaliczna, to musze jakies akty wlasnoci pokazywac ?

Nie jeśli możesz to sprzedawać np. z dowozem.

Radzę też ci abyś jak miejsce wykonywania działalności dał całą polska a nie swoje mieszkanie (nie jest to

to samo co adres firmy).

Jeśli dasz swoje lub kogoś mieszkanie to od razu będziesz płacił większy podatek od nieruchomości.

Jeśli potrzebujesz miejsca to możesz wyznaczyć np. 2 metry kwadratowe na działalność i wtedy

wyższy podatek będzie tylko od 2 metrów kwadratowych a nie od całego mieszkania. Nie są to może

duże koszty ale na początku to każdy koszt jest w swoim sensie duży, szczególnie jak planujesz

w kredyt wejść.

Tak macie rację, należy wpisać nawet takie niemal "sufitowe "działania, które kiedyś podejmiemy albo i nie. Można pomyśłeć, co w przyszłości jeszcze mogę robic lub o co rozszerzają swoją działalność inni.

Póki co wszystkie sprawy zostały przełożone na marzec.

I mam jeszcze jedno, głupie pytanie... skąd mam brać (np. Laptopy) do mojej hurtowni ? jakieś 60km od mojego miejsca zamieszkania jest fabryka DeLL, tam gdzieś mam się popytać o takowe laptopy czy gdzie ? Pozdrawiam !

Póki co wszystkie sprawy zostały przełożone na marzec.

I mam jeszcze jedno, głupie pytanie... skąd mam brać (np. Laptopy) do mojej hurtowni ? jakieś 60km od mojego miejsca zamieszkania jest fabryka DeLL, tam gdzieś mam się popytać o takowe laptopy czy gdzie ? Pozdrawiam !

Zapomnij o DELLu tam napewno Ci nie sprzedadzą. Oni sami się zajmują sprzedażą i dystrybucją. Jak już to hurtownie ze sprzętem w gdańsku działa np. axel.

Gość
Temat jest zablokowany i nie można w nim pisać.