teodorjol

Odliczenie VAT

Recommended Posts

Hejka 

Przychodzę tutaj z paroma pytaniami które mnie nurtują.. Od razu mówię, że nie posiadam działalności gospodarczej. Jestem na etapie edukacji w tym temacie. 

Więc.... Załóżmy 

Jestem vatowcem. Moja działalność opiera się na handlu, czyli kupuje produkty hurtowo, a następnie sprzedaje je w swoim sklepie. Tutaj właśnie rodzi się pytanie w mej głowie. Czy mogę odliczyć podatek VAT od tych produktów kupionych hurtowo, a następnie je sprzedać? 

Jeśli tak to jak mam się rozliczyć, licząc od kwoty brutto czy od tej odliczonej już netto i mowa tu o dochodzie. 

Pozdrawiam 

Ps wydaje mi się ze to pytanie jest głupie i bardzo oczywiste, ale jakbyście mogli odpowiedzieć nie wysmiewajac się od początkującego 😂😂 

Nie wchodź w VAT jeśli nie musisz . Jeśli to towar dla odbiorcy indywidualnego to raczej nie. Chyba że towar o większej wartości głównie dla firm to tak. Na początek radzę ryczałt, czyli płacisz 3% od sprzedaży ( o ile dobrze pamiętam stawkę) Podatek dochodowy od wartości netto . VAT rozliczasz raz w miesiącu więc jak kupisz towar hurtowo np 10szt za 1000 netto to do tego dojdzie 230 vatu , jak sprzedasz po 200 netto to do każdej sztuki doliczasz 56vatu . Czyli masz VAT należny 560 pomniejszasz o VAT naliczony 230 , do zapłaty 230 chyba że go pomniejszysz o VAT naliczony np na fakturze za paliwo