JJJ

Jakie jest największe wyzwanie w procesie sprzedaży produktów firmy ?

Recommended Posts

Wszystko. Fakt, że sprzedaję usługi, a nie fizyczne produkty, ale nawet nie mam handlowca. Jak klient sam mnie nie znajdzie i sam do mnie nie przyjdzie, to ja do niego nie dotrę. Chyba, że przez pośrednika.  Nie wiem, jak sprzedawać moje usługi.  Prowadzę serwis komputerowy, więc za moją usługą musi stać realna potrzeba. Nawet gdyby udało mi się namówić klienta by sobie zalał laptopa albo zrzucił dysk, głęboko bym się zastanowił, czy na pewno chcę kogoś takiego obsługiwać.

Dobrze, że coś się kręci i że mogę rozwijać firmę, ale sprzedawać nigdy nie umiałem.

W sprzedazy nie ma nic trudnego, dobre ceny, odpowiednia ekspozycja i reklama i kreci sie samo. Trudniej bylo mi utrzymac pracownikow przy sobie, jak ktos mi pasowal to zaraz sie zwalnial i do konkurencji przeskoczyl. Zaczelam analizowac co sie dzieje i doszlam do wniosku ze mam za mala motywacje dla ludzi by ich zatrzymac. Zrobilam kilka zmian, m.in podwyzka dla starych pracownikow i pakiety medyczne z medicover dla wszystkich. To poprawilo sytuacje

Co to jest dobra cena? W odniesieniu do cen rynkowych nie mam złych cen, ale jedna usługa może kosztować 30 zł, a druga 30.000. W mojej branży robi się bardzo różne rzeczy o bardzo różnym stopniu skomplikowania. Nieraz zdarza się, że wyceniam swoją pracę, a klienci reagują agresją, jakbym chciał ich okraść. Nie będę walczył ceną ani robił za darmo, bo to nie biznes, a desperacja.

Ekspozycja...jak wyeksponować usługi? To nie ciuchy, które można powiesić na wieszakach czy książki, które można ułożyć na półkach. Mogę opowiedzieć o swoich usługach, opisać je na stronie internetowej, ale do kogo to trafi, skoro większość ludzi ma problemy z rozumieniem fizyki i matematyki na poziomie szkoły podstawowej, a wybierając usługodawcę często kierują się tym, kto im najwięcej naobiecuje. Czy mam ludziom mydlić oczy i opowiadać bzdury?

Co to jest odpowiednia reklama? W jaki sposób zabezpieczyć swoje interesy zlecając reklamę? Niemal każdego dnia mam propozycję prowadzenia profili w mediach społecznościowych, kampanii adwords, reklamy prasowej ...itd. Ale jedyne, co oferencu są w stanie mi zagwarantować, to że wydam pieniądze.  Jaki jest sens reklamy przy usługach typu serwisowego? Przecież dopóki nie pojawi się realna potrzeba skorzystania z takiej usługi, nie jestem w stanie do niczego klienta namówić ani zachęcić. 

Z ludźmi aż takich problemów nie mam. Fakt - prawdziwych specjalistów nie ma zbyt wielu na rynku, ale dopóki moja firma nie stanie się korporacją, o kadrę się nie martwię:)

Może nie więcej, a lepszych. Nie o ilość walczę, a o jakość. Lepiej mieć mniej regularnych, powtarzalnych i dobrze płacących klientów niż całe stada królewiczów - koprofagów, którym się wydaje, że nic innego nie robisz, tylko czekasz, by móc skakać wokół nich za jakieś grosze, bez których zdechniesz z głodu. Niektórych klientów lepiej nie mieć, by nie zabierali czasu i sił potrzebnych, by lepiej obsłużyć tych wartościowych. Niestety nie zawsze udaje mi się pozbyć problemowego klienta jeszcze przed przyjęciem zlecenia:)