Zaloguj się, aby obserwować  
BandMan

Jak to jest z tą biurokracją?

Recommended Posts

Wszędzie mówi się o tej biurokracji, od kilkunastu lat. Ja jednak zaczynam w to powątpiewać, bo w zasadzie nie spotkałem sie z tym (jestem dośc młody i nie mam własnej firmy). Mam wrażenie, że to zjawisko ulega zanikowi, czy i Wy macie podobne zdanie?

Zapewniam Cię, że to zjawisko występuje i nie ma w tych gadkach ani krztyny przesady... W każdej firmie jest taki stos papierów, setki różnych stanowisk i tyle nieporządku, że głowa mała. Przykłady? Urzędy Skarbowe, operatorzy telefoniczni (którzy nie potrafią znaleźć nawet faxów...) i wiele wiele innych instytucji... Ale to nieprzychylne zjawisko spotyka sie nie tylko w Polsce, ostatnio głośnio o biurokracji w UE, także nie ma co się przejmować :D

Swojego czasu byłem na stażu w moim Urzędzie Skarbowym. Stosy papierów walały się niemal wszędzie (byłem w dziale egzekucyjnym). Wszędzie tytuły, przelewy, wypchane po brzegi skrzynki i stosy na biurkach. istne szaleństwo ;)

Także gadki o biurokracji nie są wyssane z palca i wierz mi - jeszcze długo będą kontynuowane :D

Biurokracja była jest i będzie - to problem na skale globalną, a nie tylko Polski...

Nikt nie wie jak jej zaradzić i każdy dzień popych nas w jej coraz mocniejsze ramiona ;)

Biurokracja była jest i będzie - to problem na skale globalną, a nie tylko Polski...

Nikt nie wie jak jej zaradzić i każdy dzień popych nas w jej coraz mocniejsze ramiona ;)

Wprowadzić podatek pogłówny, emisyjny, i ewentualnie zachować jakiś tam akcyzowy.

<-ale tu się już polityka zaczyna... a tej tak jak biurokracji nikt nie lubi, chodź każdy na nią jest skazany...

Ojjjj jeszcze dużo przed Tobą.... jak najbardziej istnieje biurokracja, wszedzie niekompetentnośc, nieżetelność. Jeśli chcesz czegokolwiek od kogokolwiek 8/10 przypadków jak ktoś zapewni Cię, że zadzwoni, wyśle mail czy coś zrobi możesz być pewien że oleje sprawę... o wszystko musisz się upominać, wyjaśniać wiecznie. Niedługo nie będziesz mógł patrzeć na telefon, a melodyjkę dzwonka będziesz zmieniał co tydzień bo będzie Cie skręcało na ten dźwięk... niestety tak wygląda rzeczywistość polskiego przedsiębiorcy, gdybyś miedział jak idiotyczne sytuacje mnie spotykał w niby poważnych urzędach i instytucjach. Brak słów, żałosne, nieudolne to stanowczo zbyt łagodne zwroty.... jeszcze się przekonasz i wspomnisz te słowa, jest gorzej niż sobie wybrazisz, nie przesadzam, przykre to ale musisz nauczyć się po prostu z tym żyć... pewnie ktoś powie że Cie straszę i przesadzam, może zależy to od modelu biznesu, ale naprawdę, jest beznadziejnie i nie koloryzuję :/

Spójrzcie na to w ten sposób: biurokracja jest ogromna, to fakt, ale przynajmniej wszyscy mamy z nią po równo przerąbane ;)

Tak, jest to jedyna dziedzina w której każdy ma z każdym wiele wspólnego. Zaczynając od 'zwykłego' człowieka, kończąc na biznesmenach i ludzi prowadzących działalność. I prawda jest taka, że biurokracja będzie zawsze ;) Tak mi się bynajmniej wydaje...

Biurokracja jest wszędzie nic nie załatwimy bez wypełnienia stosu papierków, które na dodatek są do siebie podobne. W każdej pracy biurowej jest tego masa, a jak masz juz swój biznes to trzeba uważać żeby niczego nie zgubić bo póżniej to będą problemy.

Z biurokracją nie masz doczynienia tylko jak prowadzisz firme, fakt wtedy najłatwiej sie z nią spotkać. Stos dokumentów do wypełnienia i składane po kilka razy to samo. Załatwiając kredyt, podajrze w każdym miejscu też dostajesz stos dokumentów do podpisania, i z każdą sprawą rośnie twoja domowa teczka z dokumentami :P

Pełna zgoda z forumowiczem/ forumowiczką "linka". Pamiętam jak jakies 3 lata temu brałem kredyt na rozbudowę firmy, to papiery z tym związane to jakaś masakra. Później rozliczanie tych papierów, nie wspomnę o całych procesach relacji na linii firma - ZUS, US. W zeszłym roku już nie wytrzymałem i całą - dosłownie całą - księgowość zleciłem biuru rachunkowemu CKD Hetman. Robią za mnie pełną księgowość, obsługę kadrowo-płacową, ale też i doradzają mi w zakresie nowych inwestycji i źródeł finansowania. Znajomi mówili mi, że będzie mnie to drogo kosztowało, a fakty są takie, że zamiast utrzymywać "własną administrację" koszty spadły mi o 25%!!! Kwestia leży w dobrym doborze biura do swoich szczególnych potrzeb.

A biurokracja w Polsce była, jest i zawsze będzie i żadne komisje "pzryjazne państwo" temu nie pomogą.

Nie musisz mieć firmy żeby przekonac sie o biurokracji, wystarczy że staniesz w kolejce do dziekanatu jako student, a powrócisz tam w jednej i tej samej sprawie 5 razy, bo tyle papierow trzeba bedzie doniesc, których nie da sie załatwic od razu ( z niewiadomo jak kosmicznych przyczyn). Na każdym kroku spotykamy się z biurokracją, niestety..

Udając się do urzędu, obojętnie czy rejestrujesz firmę czy dostarczasz rozliczenia księgowe warto stosować sprawdzone sposoby:

1. Przygotuj się dobrze. Zadbaj o niezbędne dokumenty, sprawdź godziny urzędowania, korzystaj z infolinii, strony www urzędu itp.
  2. Pamiętaj, ze papier zobowiązuje. Składając podanie przygotuj kopie i pilnuj, żeby urzędnik przystawił pieczątkę koniecznie z aktualną datą.
  3. Mów jasno i na temat. Niepotrzebne przedłużanie wizyty nie jest wskazane. Natrętów nikt nie lubi.

Więcej jak skutecznie załatwiać sprawy w urzędach.

Oszczędzisz czas i nerwy. Załatwisz sprawę, a nie odejdziesz z przysłowiowym kwitkiem.