Zaloguj się, aby obserwować  
BLAZO

Fundusz na małą gastronomię

Recommended Posts

Witam.

Chciałbym pozyskać funduszę z jakiegoś programu unijnego na otworzenie pierwszej działalności i mam kilka pytań.

Jak długo muszę być bezrobotny ? Słyszałem że można skrócić okres zarejestrowania do nawet miesiąca.

Czy mogę mieć wspólnika który ma działalność gospodarczą o takim samym profilu ? Bardziej chciałbym żeby działalność była na mnie a on daj pieniądze na działalność tj jakieś 20-25 tyś. Jeżeli mam część pieniędzy (tj jakieś 30 % ) na otworzenie gastronomii to czy to muszę pisać w projekcie i czy to znacznie zwiększy moje szanse na otrzymanie pieniędzy ?

Czy muszę podawać w projekcie nazwę firmy czy może to być nazwa "na brudno" ? Doświadczenie 2 letnie w pracy o takim samym profilu będzie atutem ?

I najważniejsze pytanie. Czy będą sprawdzali moją zdolność kredytową bo nie ukrywam że mój BIK jest raczej słaby(nigdy nie brałem kredytu, mam kilka nieopłaconych mandatów i mały dług w firmie pożyczkowej )

Zależy, gdzie chciałbym otworzyć taki biznes? W dużej części województw środków unijnych na otwarcie firmy nie ma. Pozostają dotacje z PUP. 

W przypadku dotacji z PUP w wielu urzędach wymagany jest określony czas bycia osobą bezrobotną. Co oznacza, że o dotację na rozpoczęcie działalności gospodarczej mogą ubiegać się jedynie osoby zarejestrowane np. powyżej 3 miesięcy. W innych urzędach taki "staż" nie jest wymagany i wniosek można złożyć już następnego dnia po zarejestrowaniu się jako osoba bezrobotna, jeśli oczywiście jest taka możliwośc.

Nie, nie możesz. W przypadku dotacji z PUP musisz prowadzić działalność samodzielnie, czyli musi to być jednoosobowa działalność gospodarcza. 

W przypadku dotacji na rozpoczęcie działalności, wiele urzędów pracy wymaga posiadania określonego wkładu własnego (najczęściej jest to 20% wnioskowanej kwoty), dlatego wkład własny musisz ujawnić we wniosku. Tak, może zwiększyć szansę na uzyskanie dotacji z PUP. 

Nie, nie musisz podawać nazwy. Doświadczenie będzie zdecydowanie atutem, ponieważ dla urzędu pracy kluczowe znaczenie ma zgodność Twojego wykształcenia i doświadczenia z planowaną działalnością gospodarczą. 

Jeśli masz długi, to jesteś wykluczony z możliwości ubiegania się o dotację z PUP.