firmowiec

Przyszłościowe studia - jakie?

Recommended Posts

Temat specjalnie dla studentów. Ja nie jestem już młody, ale i tak interesuje mnie to znacznie.

Czytałem gdzieś, że warta inwestowania jest politologia - niby wszystko i nic, ale zawsze można znaleźć jakąś robotę ;)

Poza tym marketing i zarządzanie - nie ma się czemu dziwić - dziś reklama to podstawa.

Jak Wy uważacie?

Warto przeczytać, co prawda z 2005 roku, ale wciąż na czasie. Źródło: Rzeczpospolita.

"Rzeczpospolita": Ministerstwo Edukacji i Nauki właśnie sprawdziło, jakie były najbardziej popularne kierunki studiów dziennych w uczelniach państwowych w 2005 roku.

Dziennik podkreśla, że podsumowanie może być cenne dla przyszłorocznych maturzystów, którzy w czwartek będą pisać próbne matury. Jeszcze przez trzy miesiące mają szansę zmienić przedmioty, które wybrali, choć tylko w uzasadnionych przypadkach.

Okazuje się, że młodzież chętniej wybiera kierunki humanistyczne, znacznie rzadziej ścisłe czy politechniczne, choć łatwiej dziś po nich zdobyć pracę."Część kandydatów woli studia humanistyczne dlatego, że nie ma na nich matematyki, z którą mieli kłopoty w szkole" - uważa prof. Jerzy Błażejowski, przewodniczący Rady Głównej Szkolnictwa Wyższego.

Pierwsze miejsce pedagogiki (ponad 37 tys. chętnych) nie jest zaskoczeniem - od kilku lat ten kierunek młodzież wybiera najchętniej. Tego wyboru nie pochwalają eksperci. "Możliwe, że pedagogika jest dla wielu deską ratunku. Jeśli nie dostają się na inne kierunki, to rozpoczynają studia pedagogiczne. Wymagania stawiane kandydatom na te studia nie są wygórowane" - uważa prof. Urszula Sztanderska z Uniwersytetu Warszawskiego, ekspert rynku pracy.

W ostatnim roku wyraźnie wzrosło zainteresowanie studiami prawniczymi. Chciało się na nie dostać 31 tys. osób - o ponad 6 tys. więcej niż przed rokiem.

Modne są też ekonomia (30,7 tys.), informatyka (27,4 tys.) i, nadal, zarządzanie i marketing (24,9 tys.).

"Najwięcej możliwości pracy otwiera się dla zawodów związanych z gromadzeniem, przetwarzaniem i przesyłaniem informacji, czyli dla informatyków" - uważa prof. Sztanderska.

Wśród popularnych kierunków najtrudniej zdobyć indeks na psychologii. W tym roku o jedno miejsce walczyło aż 15 osób. Oblegane są też filologie. Na anglistykę było ponad 10 osób na miejsce.

"Rzeczpospolita" jako pierwsza publikuje listę najpopularniejszych kierunków na studiach dziennych w uczelniach państwowych w 2005 roku: pedagogika 37,1 tys. (4,2 osób na jedno miejsce), prawo 31 tys. (6,2), psychologia 20,4 tys. (14,7), filologia angielska 19,6 tys. (10,5), politologia 19 tys. (6,9), socjologia 18,5 tys. (6,7), stosunki międzynarodowe 13,7 tys. (6,3), administracja 13,7 tys. (4,3), biotechnologia 11,7 tys. (5,9), turystyka i rekreacja 10,3 tys. (7,1).

Najchętniej wybierane są humanistyczne, a tymczasem to chyba ścisłe dają większe możliwości...

Według mnie informatyka stanowi nie tylko najlepsze wyjście teraz, ale także na dość daleką przyszłość. W końcu komputer z człowiekiem będzie do końca świata i wart poznać go bliżej...

Jak ktoś jest dobry w tym co robi to poradzi sobie po każdych studiach, a nawet i bez nich. Najgorzej jest jak sie idzie na dane studia z braku laku.

Ja jestem po dziennikarskich, które nie są wliczane jako przyszłościowe, a mimo to miałem już oferty z różnych redakcji (najczęściej jako stażysta, ale dzięki dziennikarskim praktykom bardzo się to przydaje do dalszego funkcjonowania). Tak jak pisze Rafis - liczy się pasja i zaangażowanie, a to czy będzie dobrze po studiach zależy w dużej mierze od nas.

informatyka... ale zauważyłem, że jak się jest w tym dobry, to dasz sobie radę i bez studiów (to jest właśnie jedno z niewielu zajęć, które nie wymagają studiów, gdyż szczerze mówiąc niewiele już Cię mogą nauczyć), przy tych dzisiejszych ilościach książek informatycznych, kursów video, specjalistycznych stron i for internetowych, kursów praktycznych studia dla informatyka są chyba tylko po to, żeby mieć tytuł magistra :D

A co myślicie o studiach dziennikarskich? Tak się składa, że właśnie dziennikarstwo studiować mam zamiar i zastanawiam się, co potem? praca w gazecie, mediach? Może coś jeszcze?

Czy to przyszłościowe studia?

A co myślicie o studiach dziennikarskich? Tak się składa, że właśnie dziennikarstwo studiować mam zamiar i zastanawiam się, co potem? praca w gazecie, mediach? Może coś jeszcze?

Czy to przyszłościowe studia?

według mnie studia dziennikarskie są słabe. Siła dobrego dziennikarza polega na tym, że zna sie na tym o czym pisze, a tego na studiach cię nie nauczą. Tam będą uczyć cię teorii jak pisać, a prawda jest taka, że pisać można nauczyć sie tylko w praktyce.

Czyli paradoksalnie łatwiej zrobić ze specjalisty np. w dziedzinie księgowości, dziennikarza który będzie profesjonalnie pisał na ten temat, niż z dziennikarza teoretyka po dziennikarstwie kogoś kto będzie pisał na temat księgowości. Okazji do pisania masz mnóstwo-jest pełno portali, na których można publikować swoje teksty na różne tematy i wcale nie potrzeba do tego studiów dziennikarskich.

Powodzenia.

według mnie studia dziennikarskie są słabe. Siła dobrego dziennikarza polega na tym, że zna sie na tym o czym pisze, a tego na studiach cię nie nauczą.

Słabe? Co to znaczy?

Studiowałem dziennikarstwo i jestem bardzo zadowolony, bo była to moja pasja i w gruncie rzeczy dużo się nauczyłem. Nie tylko 'jak się pisze', ale też podejścia do ludzi, do mediów, dużo praktyk w różnego rodzaju miejscach itd. Jeśli to Twoje pasja, jeśli chcesz się rozwijać np. pisarsko to śmiało zaryzykuj.

Hmmm, a czy studia nie nauczą Cię o czym pisać? Pojęcie bardzo względne, np. można studiować politologię ze specjalizacją dziennikarstwo i public relations, dlatego nie uogólniajcie, bo to niejednokrotnie krzywdzące ;)

Słabe? Co to znaczy?

Studiowałem dziennikarstwo i jestem bardzo zadowolony, bo była to moja pasja i w gruncie rzeczy dużo się nauczyłem. Nie tylko 'jak się pisze', ale też podejścia do ludzi, do mediów, dużo praktyk w różnego rodzaju miejscach itd. Jeśli to Twoje pasja, jeśli chcesz się rozwijać np. pisarsko to śmiało zaryzykuj.

Hmmm, a czy studia nie nauczą Cię o czym pisać? Pojęcie bardzo względne, np. można studiować politologię ze specjalizacją dziennikarstwo i public relations, dlatego nie uogólniajcie, bo to niejednokrotnie krzywdzące ;)

Nie uogólniam ale przeglądając codziennie np. lokalna prasę to widzę, że nasi dziennikarze piszą o wszystkim a nie znają się na niczym. Co z tego, że dziennikarstwo jest pasja skoro jednego dnia taki delikwent musi napisać artykuł o drogach, a następnego o sporcie itp. Z reguły brak wiedzy w rożnych dziedzinach wychodzi bardzo szybko, jednak oczywiste jest, że to ni tylko wina dziennikarzy ale także ich redakcji, które wymagają by jedna osoba znała się na wszystkim.

Jednak najbardziej denerwujące sa takie proste błędy np przykład z dzisiaj:

http://wroclaw.naszemiasto.pl/wydarzenia/877207.html

w leadzie czytamy: Rusza sprzedaż apartamentów w Odra Tower.

a kilka linijek niżej: Na razie trwa rezerwacja apartamentów. Sprzedaż ruszy we wrześniu.

Takich i podobnych błędów widzę codziennie po kilka. Do tego często sie dziennikarzom mylą rzeczy typu m2 z m3 a zamiast mln mamy miliardy i na odwrót.

Gdyby artykuł o drogach pisałby specjalista w tej dziedzinie to uniknęlibyśmy różnych śmiesznych lub kompromitujących błędów. I tylko o to mi chodzi, niech każdy studiuje co chce. Sam ukończyłem dziwne studia, które kompletnie nie maja nic wspólnego z moim zajęciem.

pzdr.

Ale zastanówmy się teraz, czy to wina studiów? Skąd pewność, że człowiek, który to pisał skończył studia? Poza tym, skoro nie ma żadnego korektora to tylko i wyłącznie wina portalu, bo po pierwsze nie sprawdza tekstów, a po drugie przyjmuje niekompetentnych ludzi.

Zresztą dziennikarstwo to nie tylko prasa i media ;)

Pozdrawiam.

A może by tak ochrona środowiska? mam znajomą po tym kierunku i na brak ofert nie narzeka, a twierdzi, że to dopiero początek, bo niedaleka przyszłość ma należeć do ludzi z tym wykształceniem...

A może by tak ochrona środowiska? mam znajomą po tym kierunku i na brak ofert nie narzeka, a twierdzi, że to dopiero początek, bo niedaleka przyszłość ma należeć do ludzi z tym wykształceniem...

Słyszałem wręcz odwrotnie, gdyż mam znajomego, który jest absolwentem ochrony środowiska (jaki kierunek nie wiem). Ponoć ciężko jest z pracą i trzeba mocno kombinować, już podczas samych studiów łapać się czegoś, by wyrobić sobie markę... Poza tym, nie sądzę by były to studia dające pewną przyszłość...

Słyszałem wręcz odwrotnie, gdyż mam znajomego, który jest absolwentem ochrony środowiska (jaki kierunek nie wiem). Ponoć ciężko jest z pracą i trzeba mocno kombinować, już podczas samych studiów łapać się czegoś, by wyrobić sobie markę... Poza tym, nie sądzę by były to studia dające pewną przyszłość...

również słyszałem wiele podobnych opinii studentów, absolwentów ochrony środowiska...

Tak samo i ja, koleżanka skończyła ochronę środowiska i pracuje w firmie windykacyjnej.

Twierdzi, że studia są owszem przyszłościowe, ale w znaczeniu że być może kiedyś tam w przyszłości ludzie po nich znajdą pracę.

Ale najlepiej by było znaleźć jakieś statystyki na ten temat a nie sugerować się tym, że akurat kogoś znamy albo nie.

Co do informatyki to rynek pracy wciąż takich ludzi potrzebuje i jeszcze długo się nie nasyci...

Ja osobiście uważam, że aby być świetnym informatykiem trzeba skończyć dobre studia informatyczne.

Bez tego można być co najwyżej dobrym informatykiem, takim rzemieślnikiem specjalizującym się w wąskiej dziedzinie, i owszem można w niej "wymiatać", ale dobrze mieć też solidne podstawy teoretyczne, zagadnienia związane z samą teorią informacji, bazami danych, metodami projektowania i modelowania aplikacji i systemów, szacowaniem złożoności obliczeniowej, optymalizacją. Do takiej wiedzy raczej nie sięgają domorośli informatycy, oni po prostu biorą podręcznik do programowania i jazda...

Studia informatyczne studiami informatycznymi. To zawsze będzie miało duże wzięcie. Bo jakby nie patrzeć duże jest zapotrzebowanie na informatyków, grafików, programistów itd itd itd.

No jak widać humanistyczne to czasami z braku laku, ale jeżeli już ktoś to kocha i ma do tego talent to naprawdę może to być dobry wybór, który w przyszłości pomoże osiągać bardzo dobre sukcesy.

Turystka to także dobry kierunek, zwłaszcza jeżeli chodzi o bycie przewodnikiem, który zna bardzo dobrze parę języków.

Wszystko ma przyszłość, ale musi być z tzw. powołania bo inaczej to ciężko. Pasja połączona z talentem to coś co na pewno nie jednemu pomaga w życiu.

Gość rgp

Informatyka była potrzebna już trochę temu,

ale nadal będą potrzebni do tego ludzie :)...

Osobiście preferuję jednak kierunek

Marketing i Zarządzanie

wykres_obslugiwane_rynki_20.jpg

Jeśli chodzi o ofertę dla osób pragnących

nadal się edukować / studentów,

jak w pierwszym poście,

to wg mnie ciekawymi kierunkami

są dla przykładu:

Uniwersytet Wrocławski

Wydział Prawa, Administracji i Ekonomii:

- Ekonomia Menadżerska

Politechnika Wrocławska

Wydział Informatyki i Zarządzania:

- Zarządzanie Przedsiębiorstwem

- Zarządzanie Systemami Finansowymi

Uniwersytet Ekonomiczny we Wrocławiu

(Akademia Ekonomiczna)

Wydział Nauk Ekonomicznych:

- Zarządzanie Przedsiębiorstwem

Wydział Zarządzania, Informatyki i Finansów:

- Kompetencje interpersonalne menedżera

- Przedsiębiorczość w sektorze MSP

- Zarządzanie projektami i innowacjami

- Zarządzanie strategiczne w biznesie

Wyższa Szkoła Bankowa we Wrocławiu

Bankowość i Rynki Finansowe

- Bankowość

- Zarządzanie Finansami Przedsiębiorstw

- Psychologia w Biznesie

Finanse i Zarządzanie

- Studia Menedżerskie

- Zarządzanie Sprzedażą

Jest w czym wybierać... :)

Osobiście jestem zauroczony

WSB / Finanse i Zarządzanie / Studia Menedżerskie

WSB / Finanse i Zarządzanie / Studia Menedżerskie

Potwierdzam, skończyłem podyplomowe menedżerskie na WSB i jestem bardzo zadowolony :D

Gość rgp
Potwierdzam, skończyłem podyplomowe menedżerskie na WSB i jestem bardzo zadowolony :D

Napisz więc użytkownikom tego forum co spodobało Ci się najbardziej,

jakie przedmioty polecasz, co utkwiło Ci w pamięci? :)

czekamy z niecierpliwością :))

Napisz więc użytkownikom tego forum co spodobało Ci się najbardziej,

jakie przedmioty polecasz, co utkwiło Ci w pamięci? :)

czekamy z niecierpliwością :))

Co mi się najbardziej podobało?

No cóż, trochę tego było.

Smallbusiness z doktorem Jagodą, świetnie wprowadzenie do podstaw przedsiębiorczości z punktu widzenia osoby fizycznej prowadzącej działalność.

Controlling z doktorem Mońką - konkretny i dosadny człowiek.

Wykład na temat organizacji i zarządzania z profesorem Kozińskim - olbrzymie doświadczenie i szerokie spojrzenie na zarządzanie, jakbym słuchał samego Druckera.

Marketing z Piotrem Spychałą - dużo zabawy i ciekawe ćwiczenia.

Ciekawe były też zajęcia z prawa, otoczenia prawnego przedsiębiorstw i zarządzania wierzytelnościami.

No i oczywiście - wyjazd w góry na grę biznesową Promar :)

Gość rgp
Smallbusiness z doktorem Jagodą, świetnie wprowadzenie do podstaw przedsiębiorczości z punktu widzenia osoby fizycznej prowadzącej działalność.

...

Marketing z Piotrem Spychałą - dużo zabawy i ciekawe ćwiczenia.

Potwierdzam :). Goście rzeczywiście znają się na rzeczy :).

Reszta nie weszła mi w pamięć, być może jeszcze nie miałem przyjemności poznać :).

Startuję z tym kierunkiem od października, więc będę zdawał relacje :)

Ja stawiam na informatyke teraz komputer to podstawa. Obecnie każda dziedzina jest związana z informatyką. Technologia bardzo szybko idzie do przodu i żeby nie być do tyłu trzeba za nią nadążać. Jeszcze stawiam na marketing też się przyda.