Grzegorz C.

Po studiach dziennikarskiech - ochota na biznes

Recommended Posts

Witam forumowiczów.

Ukończyłem dzienne studia dziennikarskie i rozglądam się teraz za zajęciem. Nie chodzi mi tu o pracę w gazecie czy coś w tym stylu, ale założenie czegoś własnego. mam trochę kapitału (trochę to dobre słowo) i szukam zajęcia dla siebie, czegoś w czym jestem dobry i co sam będę mógł nadzorować. Myślałem o własnym wydawnictwie, ale na to jestem za słaby finansowo...

Może Wy mi pomożecie? Pozdrawiam.

Wiesz, nie jest powiedziane, że biznes trzeba zakładać z myślą tylko o wykształceniu ;) jakby tak było to nasz rynek nie byłby tak barwny i kolorowy. Zastanów się nad tym, bo sposobów na biznes jest od groma i jeszcze więcej, a obracanie się w jednym kręgu bardzo ogranicza.

No chyba, że chcesz realizować swoją pasję - wtedy, racja :)

Załóż serwis internetowy. świadczyć będziesz usługi typu pisanie artykułów, sprawozdań, recenzji i wszystkiego na zamówienie, bo rozumiem, że pisać umiesz. nie wiem tylko jak to będzie opłacalne, wszystko zależy od wyglądu serwisu :)

Pisz, pisz i jeszcze raz pisz. Albo jeszcze coś - jeśli lubisz media to udzielaj sie w jakiejś gazecie, idź do redakcji i staraj się o pracę, albo zacznij działać w telewizji lokalnej - to coś daje. Od czegoś trzeba zacząć, a kto wie, być może uda Ci się pójść dalej...

Jak dziennikarstwo to załóż swoją gazetę, albo stację TV :P

Przykład - niezbyt profesjonalna SUPERSTACJA staje się potentatem na telewizyjnym rynku ;) Także można? Można. Ale do tego potrzebny jest kapitał i to duuuży.

Własna gazeta, no to jaki trzeba by mieć kapitał na samo otwarcie?

Stacja TV, o kapitale potrzebnym na nią już nawet nie chce wiedzieć.

Ale jak ktoś się mniej więcej orientuje, to niech mi tu przedstawi te magiczne liczby.

nie za bardzo się orientuję ile kosztuje własna stacja TV, ale kiedyś coś słyszałem o tym ile płaci Ojciec Dyrektor... i były to raczej sumy z dużą ilością zer :P

Gazeta taka droga nie jest, chyba że chcesz zatrudnić duży sztab ludzi, duże biuro (albo biura) itd.

Myślę, że jeżeli się nie dysponuje sporą kwotą, to nie ma co się brać za tworzenie papierowej gazety... ale e-gazetę to już można baardzo niskimi kosztami produkować, no ale pieniążki też są słabe z tego. Wszystko zależy od renomy, reklamy i tematyki.

Zgadzam się z moimi dwoma poprzednikami. Że aby otworzyć własną TV albo gazetę trzeba mieć niezły kapitał początkowy. TV od razu nie będzie przynosić zysków tak samo jak i gazeta. Dlatego trzeba się nad tym dokładnie zastanowić jak się ma odpowiedni nawet kapitał.

Kredyty kochanie, kredyty się bierze ;) a potem długo, długo nic bo trzeba je spłacać. Minie 10 lat i wychodzisz na swoje.

Kredyt to wbrew pozorom dobra sprawa, ale dla tych, którzy mają pewny biznes i wiedzą, że kasa im się zwróci. A jak wiadomo nie ma czegoś takiego jak 'pewny biznes', więc ryzyko zadłużenia się jest bardzo duże. Ale dla chcącego nic innego, do odważnych świat należy...

Jeżeli chcesz założyć coś własnego to raczej bez kredytu Ci się nie uda mając zbyt mały kapitał na start. Teraz każdy bierze kredyt bo innaczej nie da rady. Najważniejsze żebyś wiedział co chcesz robić. Własny interes z pisaniem to może strona internetowa ze sprawami którymi się interesujesz?

Ja myślę, że biznes trzeba czuć - nie można komuś powiedzieć np. załóż pralnie bo tu nie ma io się opłaca i później taki nieszczęśnik będzie siedział ze zbolałą miną w tej pralni i odstraszał klientów i zacznie pisać bloga o tym jaki jest nieszczęśliwy. Musisz pomyśleć co chcesz robić i czego w Twojej okolicy brakuje. i Tak myślec o biznesie. Nie potrafiłabym Ci taak na spoko doradzić.

Myślałem o własnym wydawnictwie, ale na to jestem za słaby finansowo...

Mi się wydaje, że to świetny pomysł. Możesz wydawać książki ale za pieniądze autorów. Jest kilka takich wydawnictw i chyba dobrze sobie radzą. Takie wydawnictwo ma racje bytu ponieważ dużo osób wydaje różnego rodzaju niszowe pozycje (np. kombatanci, pracownicy naukowi itp.). Musisz tylko rozejrzeć się za najtańszą drukarnią tak aby twoje usługi były tanie w swojej klasie. Do tego możesz też wydawać książki jako EBOOKi. W tym wypadku musiałbyś zainwestować w stronę internetową lub sklep internetowy (są gotowe serwisy). Nie są to duże wydatki ale na pewno się zwrócą. Ważna jest także reklama. Moim zdaniem najlepsza w tego typu działalności to wszelkiego rodzaju tablice ogłoszeniowe np. na uczelniach, w klubach, szkołach itp., czasopisma branżowe np. modelarz, świat nauki, elektronika praktyczna. Do tego jakiś chwytliwy tytuł na ogłoszeniu "Wydaj swoją książką już za 3000 zł" albo "Zarabiaj na swojej książce" :). Nie bój się zainwestować w to co lubisz robić. Jak coś lubisz robić to łatwiej Ci przyjdzie prowadzić taki biznes.

Ja mam takie małe wydawnictwo i ruszam z nim lada moment, ale to nie takie proste . mam skrypt i całkiem dobry na księgarnie, ale rozmawiałam o promocji takiej księgarni i co - okazuje się się, że przy dobrym układzie będzie to 7-10 miesięcy trwało i to w naprawdę sdobrych firmach pozycjonujących. Zastanawiam się też nad wydawaniem ksiązek za pieniądze autorów, ale jeszcze nie podjęłam decyzji w tej kwestii.

Ja mam takie małe wydawnictwo i ruszam z nim lada moment...

No to może wejdź z Grzegorzem w spółkę :) Zawsze łatwiej będzie. Razem będziecie mieli większą siłę przebicia :)

A jak myślicie jak najlepiej szukać autorów - gdzie dać ogłoszenie, żeby skutkowało?

Reklama w pismach specjalistycznych (np. wielbicieli ufo, kombatantów itp.).

Jak reklama w pismach to i na stronach internetowych, która jest dużo tańsza niż

w czasopismach.

O, kombatanci - bardzo mi się to podoba:-)) Serio, bo właśnie myślimy z kolegą jak kupic bardzo ciekawą książkę takiego kombatanta i to ciekawą książkę, która jest już wydana;-))

O, kombatanci - bardzo mi się to podoba:-)) Serio, bo właśnie myślimy z kolegą jak kupic bardzo ciekawą książkę takiego kombatanta i to ciekawą książkę, która jest już wydana;-))

No tak jednak z kombatantami to jest tak, że nie dogadasz się telefonicznie. W ogóle ten biznes to raczej ma szansę bytu tylko lokalnie. Ludzie nie mają zaufania i przez telefon się nie dogadasz. Zasięg takiego biznesu to jedno województwo - tak żeby można się z kimś spotkać porozmawiać przekonać do swojej firmy.

ja też jestem na dziennikarstwie i myślę, że najlepiej zainwestować w jakąś branżę związaną z innowacjami i internetem. Jakaś firma wyspecjalizowana w tworzeniu wizerunku firm, e-PR, pozycjonowanie stron. Napisz dobry biznes plan i dostaniesz na to jakieś środki choćby z UE.

Witam forumowiczów.

Ukończyłem dzienne studia dziennikarskie i rozglądam się teraz za zajęciem. Nie chodzi mi tu o pracę w gazecie czy coś w tym stylu, ale założenie czegoś własnego. mam trochę kapitału (trochę to dobre słowo) i szukam zajęcia dla siebie, czegoś w czym jestem dobry i co sam będę mógł nadzorować. Myślałem o własnym wydawnictwie, ale na to jestem za słaby finansowo...

Może Wy mi pomożecie? Pozdrawiam.

Ja prowadzę małe wydawnictwo prasowe (m.in.) :D ale studiów żadnych nie kończyłem -byłbym w plecy z życiem jakieś 5 lat!!! Rejestracja wydawnictwa kosztuje 40 zł w sądzie, może zrobić to każdy bez względu na kapitał czy wykształcenie.

Fundusze też nie są potrzebne bo można prowadzić wydawnictwo tylko w internecie -serwer ok 300 zł rocznie, domena 100 zł rocznie. Pozostaje tylko praca. Całe oprogramowanie jest 100% za darmo.