Zaloguj się, aby obserwować  
ocsd

Strategia rozwoju

Recommended Posts

Jesteś przedsiębiorcą, gratuluję. Masz pomysły, plany oraz oczekiwania. Ale czy podążasz w odpowiednim kierunku? Warto chwilę nad tym pomyśleć.

Dlaczego warto posiadać strategię rozwoju?

Strategia firmy określa, w jaki sposób realizowane są jej podstawowe cele. Każda organizacja gospodarcza, niezależnie od posiadanej formy własności, dąży do utrzymania się w dynamicznej rzeczywistości rynkowej oraz rozwijania swojej działalności. Działania firmy na rynku określające sposób jej reakcji na otoczenie są jednocześnie wyznacznikiem jej strategii. W konsekwencji, każda firma posiada strategię, niezależnie czy to sobie uświadamia, czy też nie niezależnie też od tego czy jej działania są przemyślane, zaplanowane, czy też opierają się na spontanicznych jednostkowych decyzjach menadżerów. Warto zdawać sobie sprawę z faktu, że zarówno w firmie małej jak i dużej wybór strategii rozwoju firmy jest podstawowym uprawnieniem właściciela. W Polsce świadomość decydentów, co do potrzeby posiadania przemyślanej strategii, jako czynnika zwiększającego szansę na rynkowy sukces jest coraz większa. W Polsce świadomość decydentów, co do potrzeby posiadania przemyślanej strategii, jako czynnika zwiększającego szansę na rynkowy sukces jest coraz większa. Do najistotniejszych czynników można zaliczyć:

 • Coraz więcej firm decyduje się na prezentację swoich strategii w mediach (przedstawicielstwa firm zagranicznych oraz publicznych notowanych na WGPW, jak i tych, które zamierzają wejść na giełdę). Podczas wystąpień bardzo często pokreślone zostaje znaczenie dobrze przygotowanej i zrealizowanej strategii
 • Przykłady wielu znanych i szanowanych na rynku firm silnie wpływa na dążenie decydentów do posiadania strategii rozwoju
 • Kluczowe znaczenie ma też oddziaływanie osobiste i zaangażowanie osobiste decydentów, którzy szukają różnych sposobów podniesienia efektywności przedsiębiorstw
 • Posiadanie strategii rozwoju ma bardzo duże znaczenie podczas współpracy z ewentualnymi inwestorami, w relacjach z bankami czy też w momencie starania się firmy o fundusze pomocowe z UE

H. Mintzberg definiuje strategię poprzez 5P:

 • Plan (plan) świadome działanie w określonym kierunku
 • Sterowanie (poly) działanie, które ma na celu przechytrzenie konkurentów
 • Model (pattern) wzorzec działania oparty o wcześniejsze doświadczenia przedsiębiorstwa
 • Pozycja (position) poszukiwanie najkorzystniejszej pozycji w otoczeniu biznesowym
 • Perspektywa (perspective) określenie pozycji przedsiębiorstwa na rynku w przyszłości

Strategia rozwoju firmy jest optymalnym sposobem na osiągnięcie sukcesu rynkowego przez współczesne firmy, niezależnie od ich wielkości. Cele wskazują w jakim kierunku dane przedsiębiorstwo chce zmierzać, strategia odpowiada zaś na pytanie, jak do tego celu dotrzeć. Każdy biznes opracowuje odpowiednią dla swoich celów strategię rozwoju. Ograniczenie dostępnych przedsiębiorstwu zasobów wymaga namysłu i rozważenia różnych wariantów zachowań, tak aby firma była w stanie sprostać konkurencji w jej otoczeniu biznesowym. Trafny wybór strategii rozwoju gwarantuje utrzymanie się przedsiębiorstwa na rynku i stwarza realne szanse na jego systematyczny rozwój w przyszłości.

Cztery kroki do sformułowania strategii rozwoju Twojego przedsiębiorstwa

 • Krok I: Pracę rozpoczynamy od przygotowania szczegółowego harmonogramu działań z Twoim przedsiębiorstwem. Bardzo ważne aby dokonać podziału prac, przeanalizować istniejące procedury oraz zarządzanie przedsiębiorstwem. Niezbędne działania zrealizujemy w formie jednodniowego warsztatu prowadzonego przez naszego doradcę. Nie martw się delegowany doradca będzie posiadał bogate doświadczenie w zakresie tworzenia strategii rozwoju, tak więc bez wątpienia zauważy to co Tobie może umknąć. Produktem prac Kroku I będzie zarówno świadomość uczestników warsztatu jak istotnym elementem działania przedsiębiorstwa jest dobra strategia rozwoju jak i szczegółowy harmonogram wszystkich niezbędnych prac.
 • Krok II: Realizacja ustalonego harmonogramu działań mająca na celu opracowanie strategii rozwoju zawierającej elementy takie jak:

  • Strategię rozwoju przedsiębiorstwa zawierającą wskazanie celów krótko-, średnio i długookresowych
  • Analizę przedsiębiorstwa zawierającą m.in. informację o sytuacji przedsiębiorstwa względem branży w którym działa, głównego przedmiotu działalności, analizę technologii i innowacji, modelu zarządzania, kadry zarządzającej i zasobów ludzkich, struktury organizacyjnej i przywództwa. Przygotowanie sposobów i ścieżek kontaktów z potencjalnymi inwestorami oraz instytucjami finansowymi
  • Analizę rynku przedsiębiorstwa zawierającą m.in. opis otoczenia konkurencyjnego, relacje z klientami, analizę przewag konkurencyjnych przedsiębiorstwa
  • Analizę strategii marketingowej i sprzedażowej
  • Analizę SWOT potencjału przedsiębiorstwa

  Poza tym, w strategii, znajdziesz także:

  • Opis wykorzystanych przez nas metod pracy, przebiegu spotkań i wypracowanych produktów
  • Zestawienie dokumentów źródłowych, na podstawie których przygotowano strategię
  • Opis metodyki, którą się posłużyliśmy, wybierając obszary, wraz z zestawieniem projektów rekomendowanych do realizacji z tych obszarów

  To bardzo ważny krok w drodze do Twojej strategii rozwoju. Prace przebiegają tutaj w formie indywidualnych konsultacji z osobami delegowanymi przez Twoje przedsiębiorstwo. Otrzymasz od nas gotową do wdrożenia strategię. Stało się, Twoje przedsiębiorstwo ma swoją strategię rozwoju. Damy Ci chwilę aby się z nią zapoznał. Jeśli coś będzie niejasne bądź wzbudzi Twoje wątpliwości wyjaśnimy dlaczego obraliśmy taki a nie inny kierunek działań. Jeśli się z nami zgodzisz przejdziemy do Kroku III.

 • Krok III: Wdrożenie strategii rozwoju przedsiębiorstwa. Masz już strategię, teraz musimy ją wdrożyć tak aby Twoje przedsiębiorstwo podążało wyznaczoną ścieżką.
 • Krok IV: To już prawie koniec. Aby podsumować całokształt pracy opracujemy ocenę końcową naszych działań wraz z raportem z przygotowania strategii rozwoju oraz jej wdrożenia (w celu podsumowania przygotowanej ścieżki wzrostu przedsiębiorstwa).

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Faktem jest, że strategia rozwoju jest niezwykle istotnym elementem. Dzięki temu można zdobywać nowe rynki, a tym samym zwiększać ilość klientów i zyski. Nie zawsze mamy odpowiednią kadrę, aby opracować taki dokument, dlatego też warto sobie zerknąć tutaj http://metisgroup.pl/strategia-rozwoju/. Profesjonaliści z doświadczeniem mogą zrobić to za nas.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Mi w rozwoju firmy oraz ustaleniu strategii rozwoju bardzo pomogła firma http://www.wu-pe.com.pl  Jest to firma zajmująca się doradztwem biznesowym, która znajduje się w Warszawie. Polecam wma się do nich zgłosić.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Poruszyliscie bardzo wazna kwestie jaka jest dobranie odpowiedniej strategii rozwoju firmy. Bez tego nie przetrwamy zbyt dlugo na aktualnym rynku gdzie konkurencja potrafi nam dosc mocno deptac po pietach. Prowadzenie biznesu wymaga przez to o wiele wiecej poswiecenia niz jeszcze powiedzmy dekade temu. Mam tutaj glownie na mysli obmyslanie z jakich rozwiazan ulatwiajacych procesy wytwarzania zainwestowac ciezko zarobione pieniadze. To jest kluczowy element decydujacy o naszym sukcesie. Pozwoli to z pewnoscia nie tylko na minimalizacje kosztow ale takze podniesienie calego poziomu jakosci. Sa na rynku firmy specjalizujace sie w doradztwie na temat ulepszen technologicznych takie jak PGH ze swoim pramet [link usunięty] oferujace rozwiazania w obrobce elementow metalowych Moim zdaniem warto wziasc je pod uwage jesli prowadzimy biznes ukierunkowany bardziej na przemysl.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Wczytywanie...
Zaloguj się, aby obserwować