Zaloguj się, aby obserwować  
klarowna

Kto testował samodzielną księgowość?

Recommended Posts

Czy ktoś z was miał okazję testować samodzielną księgowość?

Pytam, bo trafiłam na coś takiego: https://wfirma.pl/?ref=7f73920fca6766d95e51717061dc279c

Widać, że wfirma pomyślała o wszystkim, ale mimo to obawiam się czy sama dałabym radę rozliczać się poprawnie.

Nie chcę narobić błędów i później płacić za to jakieś kary z odsetkami.

Sądzę, że nie ma lepszej okazji, aby przetestować według mnie najlepszy http://www.ksiega-podatkowa.pl/wersja-testowa na rynku, jakim jest Super Księga Podatkowa, kiedy na stronie producenta dostępna jest do ściągnięcia jego darmowa wersja, z której w pełnym zakresie korzystać można przez 2 miesiące. Program jest tak rozbudowany, że nie będzie stanowiła dla niego problemu żadna mała księgowość w jakiejkolwiek firmie rozliczającej się na podstawie KPiR bądź ryczałtu. Ale, tak jak napisałem, najlepiej jest to sprawdzić samemu, za friko.

Ja sama za księgowość bym się nie zabierała. Robota papierkowa stanowczo nie jest dla mnie. Poza tym jest masa liczenia i łatwo się można pomylić. To biuro rachunkowe http://www.dominusgd.com.pl/ zajmuje się wszystkim od a do z. O nic nie trzeba się martwić, wszystkiego dopilnują na czas.

Taka samodzielna księgowość jest teraz popularnym rozwiązaniem. I ja się nie dziwię. Są specjalne programy, które pomagają ją prowadzić. Są też narzędzia jak np. kalkulatory wynagrodzeń http://poradnikprzedsiebiorcy.pl/kalkulator-wynagrodzen, które praktycznie same liczą to co trzeba. Więc logicznym jest, że coraz więcej firm się na to decyduje.

Ja testowałam. Nie jest tak trudna, jak mogłoby się wydawać. Tym bardziej, że tak jak wspomniałeś, jest wiele narzędzie, które ją upraszają. Fajną ofertę ma https://wfirma.pl/ - umożliwia ich przetestowanie zupełnie za darmo.

Testowałam i w moim wypadku, bardzo się sprawdza. Fajnie, że można za darmo przetestować tego rodzaju księgowość na http://intaxo.pl/

Zaletą tego typu księgowości jest także możliwość zdalnego wystawiania faktur, wystarczy tylko smartfon z Adnroidem i tego typu oprogramowanie: 

Przez ostatnie ponad 25 lat prowadzenia działalności gospodarczej używałem trzy programy do księgowania. Na początku  był to pierwszy program do księgowania w środowisku Windows jeszcze na dyskietkach. Do dziś stanowi dla mnie świetne archiwum pierwszych kroków firmy.  Niestety nie potrafił wystawiać faktur wiec musiałem mieć równolegle inny program do fakturowania.  O ile ten do fakturowania nie wymagał aktualizacji to ten od księgowości wymuszał każdego roku zakup licencji na następny rok. Co roku to była kwota kilkuset złotych. Dlatego od 12 lat zmieniłem te programy na jeden, w którym mam wszystko księgowość, sprzedaż, magazyn, rozliczenia płac z modułem ZUS. Na początku kosztował mnie 16 zł brutto jako dodatek do gazety. Teraz coroczne aktualizacje nieco zdrożały i wynoszą 61 zł rocznie z pełną obsługą techniczną i aktualizacjami.  Najbardziej cieszę się że mam magazyn z normami produkcji, gdzie mogę monitować zużycie surowca i dostępność poszczególnych towarów.  W każdym momencie mogę sprawdzić zgodność stanów remanentowych z tym co faktycznie powinno być na stanie. To duże znaczenie przy analizach i kontroli pracowników. Księgowość zabiera mi maksymalnie kilkanaście minut dziennie, a przygotowanie planu produkcji i zakupów niewiele więcej. Mimo to zastanawiam się czy nie warto wesprzeć się księgowością zewnętrzną prowadzoną przez bank w którym mam konto firmowe. Konkretnie mKsięgowością w mBanku. Skarbowe organy kontrolne coraz bardziej chcą łączyć dokumenty firmy z przelewami bankowymi. Podniesienie minimalnej kwoty płatności za fakturę do 15 tyś zł. to tylko jeden z przykładów zmian jakie nas czekają od przyszłego roku. Sporządzanie JPK będzie obowiązywać nas wszystkich. Do tego skończy się wypłacanie wynagrodzenia pracownikom w gotówce. Nawet premie będą wymagały przelewów. Ponadto każdy będzie musiał mieć dwa konta na rozliczenia netto i VAT. Do tego nie wystarczy już zwykły program do księgowania. Dlatego bardzo poważnie zastanawiam się nad przeniesieniem księgowości do mojego banku   [link usunięty]

.

Gdy wybierałam bank do konta firmowego oprócz takiego gdzie nie ma opłat szukałam taki który pomaga osobom prowadzącym własną działalność. Tak właśnie jest w ING gdzie oprócz darmowego konta oferują dostęp do platformy handlowej i właśnie księgowość [link usunięty]   . To duże ułatwienie.  Taka kompleksowa obsługa klientów biznesowych. Usługę księgowości można dostosować do naszych potrzeb.  Są różne pakiety w zależności od formy opodatkowania, ilości wystawianych dokumentów i tego czy chcemy skorzystać również z obsługi kadrowo-płacowej.

Ja natomiast szukam informacji na temat podpisu elektronicznego. Od ponad dwóch lat mam własną firmę i chciałabym możliwie jak najszybciej wprowadzić do niej podpis elektroniczny. Nie orientuję się zbytnio w tym temacie, dlatego proszę o poradę. Do tej pory brałam pod uwagę m.in. tę ofertę - [link usunięty] jak ją oceniacie?

Prowadzę firmę od 28 lat i nie bardzo wiem po co ci podpis elektroniczny.  W programach do księgowości masz bramki do wysyłania deklaracji danymi. Również w ten sposób wysyła się rozliczenia roczne. DO rejestracji firmy, zmian i zawieszenia wystarczy profil zaufany. Dzięki niemu komunikujesz się również z ZUS-em,  i nim też będzie można podpisać wysyłany Jednolity Plik Kontrolny (JPK). Polecam lekturę jakiegoś blogu dla osób prowadzących działalność gospodarczą. Ja zaglądam na blog Zasady Ogólne. Teraz właśnie ukazały się informacje o JPK [link usunięty]