Zaloguj się, aby obserwować  
atomic99

Projekty graficzne ? Czyje twórcy czy firmy ?

Recommended Posts

Witam

Mam pewien problem pracowałem przez ostatnie 3lata w firmie która zajmowała się komputerami (sprzedaż, serwis) jak również wizytówkami, plakaty, ulotki itp, właściciel firmy chcąc zaoszczędzić na płaceniu firmom za projekty powierzał te funkcje mi (ze względu że mam doświadczenie) 16.09.2009r. kończy mi się umowa której dalej nie przedłużam.

Dodam że na umowie o pracę nie miałem żadnego dopisku "grafik komputerowy" tylko sprzedawca-serwisant

(jak by nie patrzył to prawie 100 projektów w necie albo w firmach zajmujących się takimi rzeczami za projekt się płaci od około 15 do 30zł)

A ja żadnego dodatkowego wynagrodzenia za to nie dostawałem.

I tu moje PILNE pytanie ? ? ?

Czy po odejściu mogę zabrać moje prace ze sobą ? ? ?

Z góry dzięki za odp

Pozdrawiam

Witam,

to, że w nazwie stanowiska nie było informacji o "grafiku" nie oznacza, że projekty możesz zabrać. Pracowałeś na konkretnym stanowisku w ramach którego tworzyłeś projekty graficzne. Nie piszesz nic o nadgodzinach więc wnioskuję, że wszystko było wykonywane w trakcie pracy co wiązało się z twoimi obowiązkami. Oznacza, to że prawa autorskie posiada firma, w której pracowałeś i tworzyłeś projekty dla klientów. Nie oznacza to jednak, że w portfolio nie możesz umieścić grafik jako swoje dzieła.

Bardzo dobra odpowiedź, Paulino.

Jesli projektuje się wizualia dla firmy w trakcie godzin pracy to mimo praw autorskich należą one do twojego miejsca pracy. Nie możesz ich ze sobą 'zabrać' i zabronić rozpowszechniania bez twojej zgody i procentu z zysku na twoja korzyść, ale możesz umieścić je w swoim portfolio, co zresztą powinienes uczynić.

Praca grafika jest zdecydowanie bardziej interesująca niż serwisanta, czyż nie?