nowy

własna dg z praca na etacie??

Recommended Posts

Witam!

Zamarzam rozpocząć własną działalność gospodarczą.

Aktualnie nie pracuję, ( ale mam za to rentę rodzinną - w takim przypadku już teraz opłacał bym tylko ubezpieczenie zdrowotne ok 225 zł).

Co jednak w przypadku gdybym chciał się zatrudnić na etacie w trakcie prowadzenia już własnej działalności gospodarczej??

1) Czy zatrudniając się na etacie będę opłacał tylko składki zdrowotne (co w mym przypadku z uwagi na rentę mam zdaje się już załatwione)??

2) Czy o tym że prowadzę DG muszę o tym poinformować swego pracodawcę zanim się u niego zatrudnię?

3) Czy prowadząc działalność gospodarczą będę mógł podjąć pracę na etacie jako "PRACOWNIK TYMCZASOWY"??

no i na koniec takie już bardzo nietypowe pytanie:

4) Czy takie podwójne zwolnienie z ZUS poprzez rentę rodzinną i pracę na etacie nie niesie za sobą jakiś innych komplikacji (korzyści) ?? (poza oczywiście możliwością zawieszenia renty -ale to ze względu na dochody). Bo w końcu w tej niebywałej sytuacji składki na ubezpieczenie zdrowotne i społeczne będą opłacane za mnie 2x??

Jeśli będziesz pracował na etacie to Twój pracowdawca zapłaci za Ciebie cały ZUS - wszystkie składki, Ty będziesz opłacał jedynie składkę zdrowotną.

Nie musisz informować o tym pracodawcy chyba że prowadzisz firmę, która jest dla niego działanością konkurencyjną a np w umowie masz zakaz konkurencji

Możesz podjąć każdą inną pracę

Zamarzam rozpocząć własną działalność gospodarczą.

Aktualnie nie pracuję, ( ale mam za to rentę rodzinną - w takim przypadku już teraz opłacał bym tylko ubezpieczenie zdrowotne ok 225 zł).

Co jednak w przypadku gdybym chciał się zatrudnić na etacie w trakcie prowadzenia już własnej działalności gospodarczej??

1) Czy zatrudniając się na etacie będę opłacał tylko składki zdrowotne (co w mym przypadku z uwagi na rentę mam zdaje się już załatwione)??

2) Czy o tym że prowadzę DG muszę o tym poinformować swego pracodawcę zanim się u niego zatrudnię?

3) Czy prowadząc działalność gospodarczą będę mógł podjąć pracę na etacie jako "PRACOWNIK TYMCZASOWY"??

no i na koniec takie już bardzo nietypowe pytanie:

4) Czy takie podwójne zwolnienie z ZUS poprzez rentę rodzinną i pracę na etacie nie niesie za sobą jakiś innych komplikacji (korzyści) ?? (poza oczywiście możliwością zawieszenia renty -ale to ze względu na dochody). Bo w końcu w tej niebywałej sytuacji składki na ubezpieczenie zdrowotne i społeczne będą opłacane za mnie 2x??

A jeśli to działa w drugą stronę? Tzn. ja jestem zatrudniona w oparciu o umowę o pracę na czas nieokreślony i mam odprowadzane wszystkie składki, a chciałabym teraz założyć własną DG, to już nie muszę drugi raz opłacać ZUS-u? Czy w takiej sytuacji pracodawca może zaprzestać odprowadzania składek i będę to musiała robić sama z działalności?

jeśli pracujesz i chcesz założyć działalność to z umowy będą odprowadzane wszystkie składki tak jak są, ale z działalności będziesz odprowadzać chyba tylko jedna z nich, cos około 250 złotych, ale nie mam pewnością która czy społeczną czy zdrowotną

Ja polecam artykuły na ten temat, kompleksowo opisane całe rozliczenie przy działalności i etacie- ZUS, dochodowy:

http://poradnik.wfirma.pl/-etat-i-dzialalnosc-a-skladki-zus

http://poradnik.wfirma.pl/-kwota-zmniejsza...t-i-dzialalnosc

http://poradnik.wfirma.pl/-dzialalnosc-gos...rozliczenie-pit

Jeśli chodzi o czas... Jak robisz w DG to, co lubisz, to to nie będzie jak praca, tylko jak hobby :) a że czasem trzeba i na etacie, i w DG po prostu harować, żeby związać koniec z końcem - to już, niestety, szara rzeczywistość.

Tylko jak się wyrobić z czasem?

To już zależy od tego drugiego zajęcia. Jeśli jesteś przedsiębiorczy to wszystko pogodzisz ;)