webmaniack

Agencja Interaktywna

Recommended Posts

Witam!

Od dawna myślę o założeniu agencji interaktywnej, której głównym zadaniem byłoby tworzenie stron internetowych dla firm i klientów indywidualnych.

Zajmuję się webdesignem od dawna, poza tworzeniem grafiki na potrzeby www oczywiście umiem w stopniu bardzo dobrym XHTML i CSS, w stopniu średnim PHP oraz w stopniu dobrym bazy danych MySQL i SQLite. Napisałem już nawet własny system zarządzania treścia (CMS).

Teraz pytanie... czy warto założyć własną agencję interaktywną ? Czy komuś z Was udało się już rozkręcić taki lub bardzo podobny interes ?

Jako takiego biznes planu nie pisałem, gdyż pracowników nie szukam (pracowałbym ja i ewentualnie znajomy), a założenia i cele takiej firmy znam bardzo dobrze (tak więc nie widzę sensu pisania biznesplanu, choć malutki pewnie napiszę).

A no i jeszcze jak myślicie, czy jako, że taka firma pracuje przez internet przyda się jakieś małe biuro ? (wiąże się to oczywiście z dodatkowymi kosztami, więc się i nad tym zastanawiam).

Pozdrawiam i liczę na Wasze opinie oraz przede wszystkim na wypowiedź choćby jednej osoby, która taką firme posiada/posiadała.

Agencja interaktywna złożona z jednej osoby? :) Sorry, ale spójrz jak wyglądają agencje interaktywne. Pracowałem w OS3, są straszne jazdy z klientami. Agencja interaktywna to nie tylko produkcja strony. To są przetargi, koncepcje, marketing, dział kontaktów z klientami, dział kierowania marką, filozofia firmy etc. Wg. mnie działaj sobie na zlecenie, albo załóż firmę, ale nie agencję interkatywną, zwłaszcza, że jesteś jednoosobowym "kombajnem od wszystkiego".

No nie jedno osobowy, bo dwu (może to też nie dużo, ale i tak 2 razy lepiej). Ale w sumie to i tak masz rację. W takim razie mała firma tworząca witryny, projektująca ulotki itp. mi zostaje.

Chciałbym jeszcze wiedzieć ile miesięcznie mogłoby kosztować utrzymanie takiej małej firmy ? Prosiłbym, abyście nie pisali "to zależy od wieelu czynników", ale konkretnie w liczbach ile wg. Was mniej wiecej mogłoby kosztować utrzymanie takiej firmy na miesiąc?

Z doświadczenia wiem, że koszty miesięczne prowadzenia takiej działalności wyniosą:

- lokal: min 300zł (lokal jest potrzebny, może nie do tego żeby przyjmować w nim klientów, bo raczej większość zleceń obskoczysz przez telefon i maila, ale chociażby do tego, że jak będą chcieli sprawdzić Cię np pod względem legalności Twojego oprogramowania to nie wpadną Ci do domu, gdzie zapewne jakieś nie do końca legalne softy, mp3 czy filmy znalazłyby się)

- ZUZ (jeśli to Twoja pierwsza działalność to masz promocję na 2 lata) około 300zł

- internet: od 50 - 100zł

- telefon: około 100 zł i wzwyż

- biuro rachunkowe: 100 zł

- dojazd do klienta (bo są tacy co będą chcieli się spotkać i omówić wszystko osobiście i to raczej Ty będziesz musiał do nich pojechać)

Ogólnie to tyle.

Pozdrawiam.

chociażby do tego, że jak będą chcieli sprawdzić Cię np pod względem legalności Twojego oprogramowania to nie wpadną Ci do domu, gdzie zapewne jakieś nie do końca legalne softy, mp3 czy filmy znalazłyby się)

Sorry za OT, nie słyszałem jeszcze aby komukolwiek sprawdzali soft w firmie (naprawde wielkich firmach). Ale masz rację, mając siedzibę w domu nie do końca jest to bezpieczne. Czy zatem nie prowadząc działalności gospodarczej, tylko wykonując na umowe zlecenie może ktoś wpaść na "wizyte"?

Sorry za OT, nie słyszałem jeszcze aby komukolwiek sprawdzali soft w firmie (naprawde wielkich firmach). Ale masz rację, mając siedzibę w domu nie do końca jest to bezpieczne. Czy zatem nie prowadząc działalności gospodarczej, tylko wykonując na umowe zlecenie może ktoś wpaść na "wizyte"?

Myślę, że szansa na wizytę w przypadku umowy dzieło/zlecenie jest ale na pewno dużo mniejsza, chociażby dlatego, że Twoje dane ma tylko US i ewentualnie UP, a w przypadku firmy - wszyscy.

Co do kontroli firm (nieważne jakich) sam osobiście się nie zetknąłem, ale słyszałem, że ostatnio jest dosyć duże ryzyko. Korzystam z usług świetnego biura rachunkowego i między innymi tam doradzili mi własne biuro, właśnie z tego powodu.

mam taką jedną uwagę, ponieważ agencja interaktywna w przypadku tworzenia stron internetowych to zdecydowanie za mało. Raczej zakres usług takiej agencji jest o wiele większy więc taka nazwa będzie wprowadzać klientów w błąd. Tu masz pierwszą lepszą [link usunięty] takiej agencji interaktywnej. Jak widzisz jest tam sporo usług związanych z reklamą i promocją.

Ja myślę, że nigdy za wiele :) A im więcej agencji interaktywnych pojawia się na rynku tym lepiej ze względu na to, że ceny usług będą taniały bo będzie większa konkurencja. Szukałem ostatnio różnych agencji interaktywnych w Poznaniu znalazłem taką: [link usunięty] i patrząc na to jak kiedyś wyglądał cennik podstawowych usług związanych z promocją i stworzeniem strony internetowej, a jak to wygląda teraz to jest mega tanio i myślę, że będzie jeszcze bardziej tanieć.

Myślę, że dobrym pomysłem na biznes jest też agencja eventowa albo taka obsługująca eventy od strony sprzętu, np. taka jak http://www.multiwizja.eu/.

Jeśli planujecie wysyłać dużo korespondencji to polecam kopertownice. O tych maszynach poczytacie bliżej tutaj: http://krajowy.biz/firma,kopertownicepl. Jest to firma, która ma w ofercie najróżniejsze urządzenia kopertujące, składarki i otwieracze korespondencji.

Uważam, że dobrą agencję interaktywną znajdziecie w https://mediaprojectgroup.com/ . Jest to firma z wieloletnim doświadczeniem i profesjonalną obsługą, więc może i wam się ich usługi przydadzą. 

Ukraina. Premiery produktowe, kompleks uslug marketingowych, organizacje i realizacje. Produkcja reklamowa, filmowa, show-biznesowa. BTL, Event, PR marketing. Jako doswiadczeni specjalisci oferujemy od 1998r. pelny kompleks uslug marketingowych, organizacje i realizacje. Eventy promocyjne masowe, koncerty, happeningi. Premiery produktowe, konferencje, szkolenia. Doradztwo, kampanie reklamowe, telewizyjne, imprezy okolicznosciowe, public relations. Swiadczymy kompleksowe BTL, Event, PR uslugi. Dzialania zwiazane z produkcja reklamowa, filmowa, show-biznesowa. Zapraszamy do wspolpracy wszystkich zainteresowanych. Telefon: +380505806241 (polsk.), E-mail: mailto:nieruchomosci@ukr.net  Skype:IgorKijow 
http://www.vavilon.kiev.ua/  ul.Uborewicza 16,lok.2 Kijow 03164 Ukraina