Zaloguj się, aby obserwować  
nowy

handel obwoźny

Recommended Posts

witam!

Poruszyłem nieco ten wątek w temacie "artykuły szkolne", ale mysle aby bardziej go uogólnić...

Co myślicie o handlu obwoźnym (targowym)??

Wiadomo ze wydaje się to być działalność usługowa z "najniższej półki", ale za to do ten biznes wymaga małego zaplecza:

samochód np. stary polonez (zmieszczę masę towaru, a nawet wraz ze straganem) , i opcjonalnie zaklepane miejsce miejsce na placu targowym...

Myślałem aby w przyszłości targować np. zniczami przy cmentarzu, czy też podręcznikami używanymi (skup i sprzedaż)

mam następujące pytanie:

1) Jaka forma opodatkowania była by tu optymalna??

W handlu obwożnym chyba najkorzystniejszą formą opodatkowania będzie karta podatkowa. Stawka zależy od ilości mieszkańców danego miasta. Forma ta nie wymaga prowadzenia skomplikowanej księgowości, a rachunki wystawia się na żądanie klienta. Rozliczanie te jest korzystne w przypadku niewielkich dochodów i niskich kosztów.

Gość rgp

Przejście na kartę podatkową jest możliwe po otrzymaniu stosownej decyzji z urzędu skarbowego. Zryczałtowany podatek dochodowy w formie karty podatkowej mogą płacić:

* osoby fizyczne oraz

* spółki cywilne osób fizycznych,

spełniające ustawowe warunki uprawniające do skorzystania z tej formy opodatkowania. Karta podatkowa w przeciwieństwie do ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych jest fakultatywną formą opodatkowania, co oznacza, że jej zastosowanie zależy od wyboru podatnika, który by móc skorzystać z tej formy opodatkowania musi złożyć stosowny wniosek.

Zryczałtowany podatek dochodowy w formie karty podatkowej mogą płacić podatnicy prowadzący działalność:

* usługową lub wytwórczo – usługową,

* usługową w zakresie handlu detalicznego żywnością, napojami, wyrobami tytoniowymi oraz kwiatami, z wyjątkiem napojów o zawartości powyżej 1,5% alkoholu,

* usługową w zakresie obnośnego i obwoźnego handlu detalicznego artykułami nieżywnościowymi, z wyjątkiem handlu paliwami silnikowymi, środkami transportu samochodowego, ciągnikami rolniczymi i motocyklami oraz z wyjątkiem handlu artykułami nieżywnościowymi objętego koncesjonowaniem,

* gastronomiczną - jeżeli nie jest prowadzona sprzedaż napojów o zawartości powyżej 1,5%

alkoholu,

* w zakresie usług transportowych wykonywanych przy użyciu jednego pojazdu,

* w zakresie usług rozrywkowych,

* w zakresie sprzedaży posiłków domowych w mieszkaniach, jeżeli nie jest prowadzona sprzedaż napojów o zawartości powyżej 1,5% alkoholu,

* w wolnych zawodach, polegającą na świadczeniu usług w zakresie ochrony zdrowia ludzkiego,

* w wolnych zawodach, polegającą na świadczeniu usług weterynaryjnych, w tym również sprzedaż preparatów weterynaryjnych wymienionych w ustawie o zryczałtowanym podatku dochodowym,

* w zakresie opieki domowej nad dziećmi i osobami chorymi,

* w zakresie usług edukacyjnych, polegającą na udzielaniu lekcji na godziny.

Źródło: wikipedia.pl

Przedsiębiorca rozpoczynający działalność gospodarczą ma możliwość wyboru opodatkowania w formie:

- karty podatkowej

- ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych

- na zasadach ogólnych, tzn.: na podstawie księgi przychodów i rozchodów bądź ksiąg rachunkowych

Karta podatkowa - jest najprostszą formą opodatkowania; nie trzeba prowadzić żadnych ksiąg, składać zeznań podatkowych, deklaracji, płacić zaliczek. Należy tylko co miesiąc wpłacać kwotę podatku, wyliczoną według stawki podanej w tabeli, która jest załącznikiem do ustawy

Handel obwozny polega na sprzedaży drobnych towarów przez tzw. przenośne punkty handlowe, nieposiadające stałego miejsca lokalizacji (np. specjalistyczne samochody-chłodnie, wózki itp.).

Do kosztów działalności doliczamy Zus, podatek dochodowy, koszty amortyzacji auta, paliwo.

Koszty w zależności od tego jakie odległosci się pokonuje (zazwyczaj około 100km w jedną strone i powrót).

Handel obwozny staje się coraz mniej popularny i opłacalny. Sprzedaż artykułów szkolnych to raczej zajęcie tylko jak jest sezon, a co pozniej zamnkniesz interes na kilka miesięcy? Ja bym na twoim miejscu pomyślał o czymś innym albo jak chcesz sprzedawac te artykuły to nie na straganie ale wymyśl coś innego.

Myślałem aby w przyszłości targować np. zniczami przy cmentarzu, czy też podręcznikami używanymi (skup i sprzedaż)

Uważam że jest to dobry pomysł, ponieważ obserwuję taką budkę z książkami od roku. Może te około 5 miesięcy w których ten interes funkcjonuje to nie jest dużo ale uważam że jest opłacalny. Przez około 3 miesiące budka oblegana jest cały dzień ludzie sprzedają jak i kupują tam książki. Właściciel zarabia na sprzedaży około 2-5zł, teraz ludzie coraz częściej kupują książki używane ponieważ te nowe są za drogie a i tak się prawie ich nie używa.

A co do handlu obwoźnego to myślę że to nie jest taki zły pomysł. Chodzi mi tu o np warzywniak czy sklep spożywczy gdzie jeździ się samochodem po wsiach lub miasteczkach. Transport to najczęściej Żuki, stare Lubliny itp. Ludzie na wsiach którzy "mają" sklep spożywczy raz w tygodniu wydają około 50zł albo więcej na produkty. Nie wiem tylko ile jest jeszcze takich wsi i miasteczek ze znikomą ilością sklepów. Ja spotkałem się z handlem obwoźnym na Mazowszu około 150km od Warszawy.

Pozdrawiam

PS. Przepraszam jak pisałem nie zrozumiale, jeśli ktoś będzie miał pytania jutro wyjaśnie.

PS.2 Przepraszam, dopiero teraz zobaczyłem datę.

Ostatnio mój braty był w takiej wiosce , gdzie nie ma tam nawet dojazdu autobusem i tam w okolicy jest kilka wsi i mieszkają starzy ludzie - nie ma w każdej z nich sklepu. Tam przyjeżdza c3 razy w tygodniu facet jakąś furgonetką i przywoizi pieczywo (na zamówienie) I RÓZNE INNE RZECZY. zAWSZE MA ZAPCHANY SAMOCHÓD NA FULKL RÓZNYMI RZECZAMI I PUSTO WRACA - MOŻE COŚ TAKIEGO SIĘ OPŁACA?

A kiedyś było tak, że były firmy rozwożące mleko pod drzwi - to też forma handlu obwoźnego. Ludzie za parę groszy chętnie by chcieli, żeby im coś dodtarczać do domu i to nie tylko na wsiach, ale w dużych miastach też.

Ja sobie przypomniałam, że kiedyś mąż mojej koleżanki świadczył usługi dowożenia i odbnierania dzieci ze szkoły i zajęć - nawet nieźle mu to szło.

A mój brat w zeszłe wakacje sprzedawał z jakiejś firmy sznurki do pras(ogólnie do jakichś urządzeń rolniczych) no i też nieźle ta firma prosperowała. :) ale oczywiście to nie bizns na każdą porę roku :)

Ostatnio mój braty był w takiej wiosce , gdzie nie ma tam nawet dojazdu autobusem i tam w okolicy jest kilka wsi i mieszkają starzy ludzie - nie ma w każdej z nich sklepu. Tam przyjeżdza c3 razy w tygodniu facet jakąś furgonetką i przywoizi pieczywo (na zamówienie) I RÓZNE INNE RZECZY. zAWSZE MA ZAPCHANY SAMOCHÓD NA FULKL RÓZNYMI RZECZAMI I PUSTO WRACA - MOŻE COŚ TAKIEGO SIĘ OPŁACA?

Witam

Ja od dwóch lat jeżdże tak z pieczywem i od niedawna zaczołem wożić spożywkę (wędliny sery masła jogurty).narazie jeżdże dla prywaciaża który ma swoją piekarnie ale jakiś czas temu zaczęłem szukać informacji o założeniu własnego interesu.

jest to bardzo opłacalne ale i pracochłonne w moim przypadku. zaczynam o 5 rano a kończe 14-15 ale obrót robie w granicach 1000zł i ok.2000 w weekendy