Recommended Posts

Witam,

mam pytanko do znawców tematyki prawnej :)

Sprawa wygląda tak, że obecnie mam firme zarejestrowaną w gminie oraz GUS-ie, czekam na konto firmowe. Mam także podpisaną umowę na świadczenie usług z pewną firmą-umowa wchodzi w życie pod koniec sierpnia a pierwsza fakture mam wystawić ostatniego dnia sierpnia. I tu zaczyna się moje pytanie:

czy mogę zrobić tak, że w US rejestruję się na kilka dni przed dniem wystawienia faktury(wymóg mówi chyba o maksymalnie 1 dniu przed dokonaniem pierwszej czynności prawnej) a w ZUS już we wrześniu np 1, tak aby niepotrzebnie nie płacić składki zdrowotnej za sierpień? Jeszcze dochodiz pytanie pomocnicze: czy w ZUS mogę zarejestrować się wcześniej ale z datą wrzesniową? tzn. ostatniego dnia sierpnia wyjeżdzam na wakacje i wracam po 10 września, czy wobec tego mogę zarejestrowac się w ZUS w sierpniu ale wpisać jako datę rozpoczęcia działalności np 1 września? Troche namieszałem, ale dopiero zaczynam zabawe w te klocki.

pzdr.

W US podajesz datę rozpoczęcia działalności, a ZUS... nie pamiętam. Jednakże sądzę, że nie ma takiej możliwości, abyś w US i ZUS rejestrował firmę w dwóch różnych terminach.

W US podajesz datę rozpoczęcia działalności, a ZUS... nie pamiętam. Jednakże sądzę, że nie ma takiej możliwości, abyś w US i ZUS rejestrował firmę w dwóch różnych terminach.

no to chyba nie będę kombinował i zarejestruję się przed wyjazdem-jakoś przeboleję te kilkaset zł na ubezpieczenie zdrowotne za sierpień. Wiesz może czy rozliczenie ZUS można składać pocztą?

Wiesz może czy rozliczenie ZUS można składać pocztą?

Nie jestem pewien ale wydaje mi się, że tak, aczkolwiek lepiej upewnij się u źródła.

Nie jestem pewien ale wydaje mi się, że tak, aczkolwiek lepiej upewnij się u źródła.

a i jeszcze jedno ważne pytanie, czy rejestracja w US i ZUS następuje tego samego dnia, w którym przyniosę wypełnione dokumenty? Czy trzeba czekać podobnie jak w urzędzie gminy?

Czy tego samego dnia to nie pamiętam, w każdym bądź razie szybciej niż w UG. Z tego co pamiętam US i ZUS załatwiłem w dzień czy dwa przed planowym startem działalności. W tym przypadku też odeślę Cię do źródła, bo obawiam się, że może to być zależne od miejscowości w jakiej załatwiasz formalności. Ja działam w małym mieście i wszystkie formalności załatwiłem w 5 dni roboczych, a z tego co czytam to podają, że czas potrzebny na rejestrację firmy to 30 dni.

witajcie

mam pytanie

w tym roku rozpoczynam studia. Chciałbym założyć własną firmę. Przez uszy przeleciała mi informacja, iż studenci zakładający własną firmę zwolnieni są z odprowadzania składek ZUS i ponadto jeśli pracodawca zatrudnia studenta również nie płaci składek ZUS - czy to prawda?

z góry dziękuję za odpowiedź

USTAWA z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych. (Dz. U. z dnia 10 listopada 1998 r.)

4. Osoby określone w ust. 1 pkt 4 nie podlegają obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym, jeżeli są uczniami szkół ponadpodstawowych lub studentami, do ukończenia 26 lat.

Jak widzisz prowadzący działalność podlega ubezpieczeniom (czyli płaci)

Na pocieszenie mogę dodać, że jako rozpoczynający działalność gospodarczą możesz opłacać przez 2 lata mniejszy ZUS (podstawa wymiaru składek 30%najniższego wynagrodzenia do składek emerytalno rentowych wypadkowych i chorobowej, 100% zdrowotnego ubezpieczenia, funduszu pracy nie płacisz za siebie-- na dzień dzisiejszy zamiast ponad 800zł płacisz około 300zł)

Ponieważ nie płacisz funduszu pracy po tych 2 latach nie przysługuje Ci zasiłek dla bezrobotnych.

-- Jeżeli masz termin "2" tzn rozliczasz się do 10 następnego miesiąca to z początkiem roku kalendarzowego kładziesz w ZUS deklarację ZUS DRA a system Ci ją klonuje obchodzą Cię tylko wpłaty

--Jeżeli zatrudniasz do 5 osób to możesz przesłać dokumenty pocztą

--Powyżej 5 osób dokumenty przyjmowane są pocztą elektroniczną (ważny certyfikat--płatny)

Stawki preferencyjne dla nowych przedsiębiorców. Przykład dla okresu IX-XI 2008 r.

minimalna podstawa składek na ubezpieczenie społeczne: 337,88 zł

minimalna podstawa składek na ubezpieczenie zdrowotne: 2 364,27 zł

Najniższe wymagane składki dla osób prowadzących działalność gospodarczą:

ubezpieczenie emerytalne 65,94 zł

ubezpieczenie rentowe 20,27 zł

ubezpieczenie chorobowe 8,28 zł

ubezpieczenie wypadkowe 6,08 zł

Łącznie składki na ubezpieczenie społeczne: 100,57 zł

ubezpieczenie zdrowotne: 212,78 zł

ubezpieczenie na Fundusz Pracy: 0,00 zł

Zdrowotne do odliczenia od podatku: 183,23 zł.

Łączna kwota składek z tytułu prowadzenia działalności gosp.: 313,35 zł. ;)

USTAWA z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych. (Dz. U. z dnia 10 listopada 1998 r.)

4. Osoby określone w ust. 1 pkt 4 nie podlegają obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym, jeżeli są uczniami szkół ponadpodstawowych lub studentami, do ukończenia 26 lat.

Jak widzisz prowadzący działalność podlega ubezpieczeniom (czyli płaci)

Na pocieszenie mogę dodać, że jako rozpoczynający działalność gospodarczą możesz opłacać przez 2 lata mniejszy ZUS (podstawa wymiaru składek 30%najniższego wynagrodzenia do składek emerytalno rentowych wypadkowych i chorobowej, 100% zdrowotnego ubezpieczenia, funduszu pracy nie płacisz za siebie-- na dzień dzisiejszy zamiast ponad 800zł płacisz około 300zł)

Ponieważ nie płacisz funduszu pracy po tych 2 latach nie przysługuje Ci zasiłek dla bezrobotnych.

Prowadząc przez 2 lata działalnośc jednak lepiej mieć zabezpieczenie że w razie upadku będzie można liczyć na zasiłek, co prawda marny jest ale zawsze to coś zanim stanie się na nogi. Czy można opłacac jednak ten fundusz pracy aby pozniej mieć tą możliwośc? Ile wtedy wyniesie ZUS?

Jeśli dojdzie ten fundusz do opłaty wtedy ZUS będzie wynosił te 800zł? I koło się zamyka. To jednak lepiej opłacać niższy Zus i miec nadzieje że nasz biznes okaże się sukcesem i przynajmniej przez pare lat go pociągniemy :P

Tego wszystkim życze.

Obowiązek opłacania składek na Fundusz Pracy zależy od tytułu, z jakiego dana osoba podlega ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym, czy jest objęta tymi ubezpieczeniami obowiązkowo oraz w jakiej wysokości osiąga przychody, od których są naliczane składki. Wywiązywanie się z obowiązku opłacania składek na ten fundusz jest ważne, ponieważ od okresu ich opłacania zależą m.in. uprawnienia do zasiłku dla bezrobotnych.

Szczegółowe informacje o Fundusz Pracy znajdziesz: Ustawa z dnia 20 kwietnia 2004 r.o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy (tekst jednolity Dz. U. z 25.04.2008 r. Nr 69, poz. 415z późniejszymi zmianami)- rozdział 18 art. 103-110.