Ranking kont firmowych Ranking kont osobistych

Kapitał dla aniołów biznesu

„PO-IG 3.1” najprawdopodobniej nie wielu osobom planującym rozpoczęcie biznesu ten skrót coś mówi, a powinien. W uproszczeniu można nazwać ten program Dotacyjne Anioły Biznesu lub Dotacyjne Venture Capital.

Na co przeznaczone są miliony euro z tego programu

Dotacja na inkubację oraz na inwestycję w nowo utworzone przedsiębiorstwo innowacyjne (w formie objęcia udziałów)

Kto ma skorzystać z tych środków

Nowo powstali przedsiębiorcy

Kto może być wnioskodawcą

Instytucje wspierające powstawanie nowych firm innowacyjnych np. inkubatory przedsiębiorczości akademickiej, centra transferu technologii i innowacji, akceleratory technologii, parki naukowo-technologiczne

Jak uzyskać wsparcie w praktyce

Działanie obejmuje wybór w drodze konkursu podmiotów, które będą świadczyły usługę dwuetapowego wsparcia przedsiębiorców lub kandydatów na przedsiębiorców.

Czyli w praktyce JA jako “Jan Kowalski” planujący innowacyjną firmę nie składam wniosku. Wniosek o dotację składają podmioty, które pomogą “Janowi Kowalskiemu” założyć i rozwinąć innowacyjny start-up.

Podmioty które otrzymają wsparcie dokonają selekcji najlepszych projektów składanych przez potencjalnych przedsiębiorców.

Dofinansowanie dla “Jana Kowalskiego” będzie składać się z dwóch komponentów – dotacji na inkubację oraz na inwestycję w nowo utworzone przedsiębiorstwo (w formie objęcia udziałów).

Krótko mówiąc potencjalny przedsiębiorca zgłasza się do instytucji, która została wybrana w ramach konkursu. Prezentuje swój pomysł na innowacyjny biznes. Instytucja w początkowej fazie ‘inkubuje’ pomysł tzn. pomaga uruchomić firmę i sprawdzić czy ma ona szansę na sukces rynkowy.

Jeśli wszystko wskazuje na to, że firma ma szanse na komercyjny sukces, następuje drugi etap – wejście kapitałowe. Instytucja tworzy spółkę wspólnie z „Janem Kowalskim”, w której obejmuje do 50% udziałów i dofinansowuje całe przedsiębiorstwo do kwoty 200 tyś euro.

W skrócie:

W drodze konkursu zostaną wybrane instytucje, które będą udzielały dwuetapowego wsparcia powstającym innowacyjnym przedsiębiorstwom w zakresie:

I etap – preinkubacja – selekcja innowacyjnych pomysłów, pomoc w utworzeniu przedsiębiorstwa; do 100% wydatków kwalifikowanych.
II etap – zasilenie kapitałowe nowopowstałego przedsiębiorstwa (objęcie do 50% udziałów lub akcji spółki) – jeśli po okresie preinkubacji zidentyfikowane zostaną znaczące szanse na komercyjny sukces powstającej firmy, której działalność jest oparta na innowacyjnym pomyśle, maksymalne dofinansowanie wyniesie 200 tys. EUR.


Kto otrzymał dotację na realizację zadania

W Polsce wyłoniono do tej pory osiem instytucji, które będą udzielać wsparcia w ramach tego programu:

1. Park Naukowo – Technologiczny “Euro-Centrum” Sp. z o.o. – śląskie
2. Bełchatowsko Kleszczowski Park Przemysłowo Technologiczny Sp. z o.o. – łódzkie
3. Instytut Netable Sp. z o.o. – małopolskie
4. Akademickie Inkubatory Przedsiębiorczości – mazowieckie
5. JCI Venture – małopolskie
6. Agencja Rozwoju Pomorza S.A. – pomorskie
7. Małopolska Agencja Rozwoju Regionalnego S.A. – małopolskie
8. Instytut Karpacki – małopolskie

Najczęstsze pytania i odpowiedzi

Co dzieje się w przypadku, gdy zasilona kapitałowo spółka (powstała po etapie preinkubacji) nie jest w stanie samofinansować się tzn.: zbankrutuje? Czy wtedy istnieje konieczność zwrotu otrzymanego wsparcia?

Odp.: Nie, z uwagi na charakter działania 3.1 (wchodzenie kapitałowo w inwestycje obarczone dużym stopniem ryzyka) nie będzie istnieć konieczność zwrotu wsparcia. Należy dołożyć jednak starań by wybrana do wsparcia i dokapitalizowana inwestycja w przyszłości była rentowna.

Jaki % kosztów nowo powstałej firmy może pokryć instytucja realizująca projekt?

Odp.: Instytucja realizująca projektu może pokryć 100% kosztów kwalifikowanych niezbędnych do rozpoczęcia innowacyjnej firmy. Wielkość pomocy nie może jednak przekroczyć 200 tyś euro

Jaki powinien być charakter powstałej spółki, spółka cywilna, z.o.o, komandytowa? Czy są jakieś wymagania i sugestie odnośnie tej kwestii?

Odp.: Charakter spółki, która powstanie po okresie preinkubacji powinna być spółką w której można nabyć udziały bądź akcje np. spółka akcyjna, spółka z o.o.

Na co można otrzymane środki (wkład kapitałowy) przeznaczyć? Czy są jakieś wymagania odnośnie tej kwestii?

Odp.: Przeznaczeniem wkładu kapitałowego w powstałej spółce jest rozwój firmy, np. zakup środków trwałych niezbędnych do dalszego rozwoju firmy.

Czy jest ściśle określona forma prawna, jaką muszą posiadać pomysłodawcy innowacyjnych rozwiązań na etapie preinkubacji? np. czy muszą to być: – osoby fizyczne, – istniejące już przedsiębiorstwa, – inne?

Odp.: Pomysłodawcy innowacyjnych rozwiązań na etapie preinkubacji to osoby fizyczne nieprowadzące działalności gospodarczej.

źródło: parp.gov.pl

Opracował
Mateusz Tarczyński
Nowe-Dotacje.pl

Administratorem Twoich danych jest Bonnier Business (Polska) sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Twoje dane będą przetwarzane w celu zamieszczenia komentarza oraz wymiany zdań, co stanowi prawnie uzasadniony interes Administratora polegający na umożliwieniu użytkownikom wymiany opinii naszym użytkownikom (podstawa prawna: art. 6 ust. 1 lit. f RODO). Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne w celu zamieszczenia komentarza. Dalsze informacje nt. przetwarzania danych oraz przysługujących Ci praw znajdziesz w Polityce Prywatności.