Ranking kont firmowych Ranking kont osobistych

Skorzystaj z poręczenia kredytowego

Gdy rozpoczynamy naszą przygodę z biznesem potrzebujemy kapitału. Środki są nam potrzebne zarówno na start jak i bieżącą działalność. Jeżeli te wydatki chcemy pokryć kredytem bankowym pojawia się problem. Początkująca firma nie ma historii a więc jest w oczach banku mało wiarygodnym klientem. Bardzo często nowo rozpoczynający przedsiębiorca nie jest w stanie sprostać wymogom stawianym przez bank. Pamiętajmy jednak, że nie jest to sytuacja bez wyjścia.

W sytuacji gdy brak Ci niezbędnych zabezpieczeń możesz zwrócić się za pośrednictwem swojego banku do Banku Gospodarstwa Krajowego (BGK), który oprócz standardowej działalności bankowej zajmuje się udzielaniem poręczeń ze środków Krajowego Funduszu Poręczeń Kredytowych.

O poręczenie spłaty kredytu bądź pożyczki mogą ubiegać się:

– osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą
– rzemieślnicy

– spółki prawa cywilnego i handlowego

– spółdzielnie (w tym także mieszkaniowe)

– stowarzyszenia
– fundacje
– przedsiębiorstwa państwowe
– deweloperzy
– jednostki samorządu lokalnego

Poręczeniem mogą być objęte następujące kredyty i pożyczki bankowe przeznaczone na:

– finansowanie inwestycji
– zakup materiałów i surowców do produkcji lub świadczenia usług
– zakup towarów
– tworzenie nowych miejsc pracy
– realizowanie kontraktów eksportowych

Poręczenia udzielane przez Bank Gospodarstwa Krajowego (www.bgk.com.pl) możemy podzielić na dwa rodzaje – w trybie uproszczonym i w trybie zwykłym.

Tryb uproszczony

– wysokość udzielonego poręczenia nie może przekraczać 50% kwoty kredytu bez odsetek
– kredytobiorca który właśnie rozpoczął działalność lub prowadzi ją do 2 lat może skorzystać z procedury uproszczonej, gdzie kwota poręczenia nie przekracza równowartości 50 tyś EUR wyrażonej w złotych lub innej walucie
– kredytobiorca który prowadzi działalność dłużej niż 2 lata może uzyskać poręczenie do równowartości 100 tyś EUR wyrażonych w złotych lub innej walucie.

Czas rozpatrywania wniosku o poręczenie przez BGK wynosi od 7 do 14 dni.

Tryb zwykły

– wysokość udzielonego poręczenia nie może przekroczyć 70 % kwoty kredytu i 80 % jeżeli chodzi o realizowanie działalnościeksportową
– jednostkowe poręczenie nie może przekroczyć równowartości 5 mln EUR
– wielkości podane powyżej to kredytu bądź pożyczki, jakie mogą być objęte poręczeniem. Nie oznacza to jednocześnie, iż poręczenie w takiej wysokości zawsze może zostać udzielone. Zależy to od wnioskodawcy jak również od oceny ryzyka dokonywanego przez BGK

Czas rozpatrywania wniosku o poręczenie przez BGK wynosi do 4 tygodni.

Koszt poręczenia

BGK z tytułu poręczenia pobiera jednorazową prowizję, której wysokość uzależniona jest od okresu trwania poręczenia i wynosi od 1 % kwoty poręczenia do max 2 % przy poręczeniach powyżej 5 lat.

Oprócz Krajowego Funduszu Poręczeń Kredytowych działającego przy BGK można zwrócić się w sprawie poręczenia do jednego z wielu działających na rynku regionalnych i lokalnych funduszy poręczeniowych:

Dolnośląski Fundusz Gospodarczy Sp. z o.o.
Lubuski Fundusz Poręczeń Kredytowych Sp. z o.o.
Opolski Regionalny Fundusz Poręczeń Kredytowych Sp. z o.o.
Fundusz Rozwoju i Promocji Województwa Wielkopolskiego S.A.
Poznański Fundusz Poręczeń Kredytowych Sp. z o.o.
Samorządowy Fundusz Poręczeń Sp. z o.o. w Gostyniu
Kujawsko – Pomorski Fundusz Poręczeń Kredytowych Sp. z o.o.
Bydgoski Fundusz Poręczeń Kredytowych Sp. z o.o.
Pomorski Regionalny Fundusz Poręczeń Kredytowych Sp. z o.o.

Mazowiecki Fundusz Poręczeń Kredytowych Sp. z o.o.

Wojciech Bogusz

Bank Gospodarstwa Krajowego

Administratorem Twoich danych jest Bonnier Business (Polska) sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Twoje dane będą przetwarzane w celu zamieszczenia komentarza oraz wymiany zdań, co stanowi prawnie uzasadniony interes Administratora polegający na umożliwieniu użytkownikom wymiany opinii naszym użytkownikom (podstawa prawna: art. 6 ust. 1 lit. f RODO). Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne w celu zamieszczenia komentarza. Dalsze informacje nt. przetwarzania danych oraz przysługujących Ci praw znajdziesz w Polityce Prywatności.