Własny biznes z Aniołem Biznesu

Swoją działalność prowadzą z dala od jupiterów i kolorowych gazet. Gdyby nie ich aktywność, nigdy nie usłyszelibyśmy o takich gigantach jak Skype, Google czy Yahoo. Na Zachodzie spełniają ważną rolę w gospodarce – w Polsce ich znaczenie jest wciąż marginalne. Czy Anioły Biznesu są nam jeszcze potrzebne?

Anioły Biznesu to osoby fizyczne lub przedsiębiorcy, którzy inwestują w przedsięwzięcia na wczesnym etapie ich rozwoju (w tzw. startupy). W zamian za środki finansowe obejmują udziały w dobrze rokujących projektach z różnych branż. Liczy się dla nich innowacyjny pomysł i kompetentny zespół, który pozwoli osiągnąć oczekiwaną stopę zwrotu z inwestycji. Najczęściej inwestują w projekty z branż, w których sami odnieśli sukces. Dzięki temu wnoszą do spółki coś więcej niż kapitał. Aniołów Biznesu od funduszy venture capital  różni mniej sformalizowane podejście do analizy pomysłów. Business Angels większą wagę przywiązują za to do idei i człowieka – mniej istotne są kolumny z Excela. Pomysł i zespół musi mieć „to coś”.

Kogo (czego) szukają Anioły?

Aniołom Biznesu nie chodzi tylko o to, aby znaleźć osoby z dobrym pomysłem na biznes. Nie każda firma i nie każdy (nawet bardzo dobry) pomysł ma szanse uzyskać tego rodzaju wsparcie. Dla każdego inwestora kluczowym jest pytanie o kompetencje ludzi przedstawiających projekt. To właśnie ludzie muszą być gwarantem realizacji przedstawianego projektu i to od nich zależy jego powodzenie.

– Interesują nas przede wszystkim projekty o globalnych perspektywach, których kluczową wartością są ludzie. Skuteczny i dobrze zmotywowany zespół to naszym zdaniem podstawa sukcesu – mówi portalowi Bankier.pl Adrian Fester z klubu Aniołów Biznesu PolBAN. Oprócz kompetentnego zespołu istotny jest potencjał wzrostu, model biznesowy, racjonalne oczekiwania finansowe i przewaga konkurencyjna produktu.

Business Angels nie zajmują się działalnością charytatywną. Inwestują swoje pieniądze, aby osiągnąć wymierne korzyści. – Szukamy projektów innowacyjnych, których realizacja zapowiada osiągnięcie sukcesu i uzyskanie wysokiej stopy zwrotu z inwestycji – mówi portalowi Bankier.pl Magdalena Kotkowska-Patucha ze Śląskiej Sieci Aniołów Biznesu.

Anioły w Polsce

Polski rynek Aniołów Biznesu, mimo dynamicznego rozwoju w ostatnich latach, jest jeszcze we wczesnej fazie rozwoju. Aktywnie działa na nim kilkuset inwestorów skupionych w kilku sieciach.  Sieć AMBER skupia na ten moment niemal 30 inwestorów. – Oprócz kojarzenia pomysłodawców z inwestorami proponujemy także rozbudowane kontakty wśród funduszy seed i venture, inkubatorów i ekspertów branżowych. W normalnych warunkach taki kontakt jest utrudniony, bo inwestorzy nie chcą spotykać się z każdym – mówi Tomasz Łasecki Menedżer ds. Projektów Inwestycyjnych sieci.

Czy wiesz, że…

Henry Ford otrzymał od Aniołów Biznesu w 1905 roku 40 tys. dol. na realizację projektu taniego samochodu dla każdego

Wschodnia Sieć Aniołów Biznesu to projekt realizowany od stycznia 2010 r. przez Lubelską Fundację Rozwoju oraz Stowarzyszenie B-4. Na dzień dzisiejszy w bazie sieci zarejestrowanych jest ponad 50 inwestorów pochodzących głównie z Lubelszczyzny i Podkarpacia. Aby zostać inwestorem, należy zadeklarować gotowość zainwestowania co najmniej 50 tysięcy złotych oraz zarejestrować się jako inwestor.

Inwestorzy skupieni w Lewiatan Business Angels angażują kwoty z przedziału 200 tys. – 1,5 mln złotych. Warto zwrócić uwagę, że większe kwoty są zazwyczaj rozłożone na kilka rund finansowania. Coraz popularniejszą praktyką tej sieci są także inwestycje syndykatowe, w których kilku aniołów biznesu inwestuje wspólnie w jedno przedsięwzięcie. Ponad 50 inwestorów skupia jedna z najstarszych sieci – PolBAN. Działający pod jej skrzydłami przedsiębiorcy na inwestycje mogą przeznaczyć ponad 100 mln zł. – Całe środowisko startupów w Polsce odczuwa głód globalnego sukcesu. Naszym zadaniem jest ten sukces młodym przedsiębiorcom ułatwić – mówi Adrian Fester z działającej od 2003 roku instytucji.

W 2007 roku swoją działalność rozpoczął Business Angel Seed Fund. Fundusz skupiający kilku znanych inwestorów stworzyli przedsiębiorcy, którzy odnosili spektakularne sukcesy: Maciej Grabski – Wirtualna Polska, Jędrzej Wittchen – Wittchen, Maciej Duda – Polski Koncern Mięsny Duda.

Inwestycje aniołów

Przedstawiciele sieci zrzeszających anioły biznesu przyznają, że to nie brak pieniędzy a ciekawych projektów jest główną ich bolączką. Mimo to w ciągu ostatnich lat na polskim rynku doszło do interesujących inwestycji.

Od 2003 roku dzięki PolBAN zostało zrealizowanych 10 inwestycji (3 w ciągu ostatnich 6 miesięcy). Wartość zrealizowanych projektów przekracza kwotę 10 mln zł. Większość sfinansowanych projektów dotyczy branży internetowej, choć w portfolio sieci znajdują się inwestycje związane z usługami finansowymi czy automatyką przemysłową. Jednym z ostatnich projektów, który pozyskał wsparcie, jest wyszukiwarka turystyczna Qtravel.pl.
Dzięki działalności Lewiatan Business Angels powstało do tej pory 11 spółek. Do najbardziej znanych należą: Sky Share Club – oferująca program współwłasności samolotów, Goldenegg – działająca w branży doradztwa finansowego oraz Apeiron Synthesis – zajmująca się produkcją  katalizatorów dla firm farmaceutycznych i chemicznych. – W naszej sieci nie ma specjalizacji branżowej. Jesteśmy zainteresowani wszystkimi dobrze rokującymi projektami bez względu na sektor, w którym działają – mówi Kuba Giedrojć z LBA.

Spośród już ponad 400 projektów, które wpłynęły do sieci AMBER, dotychczas dwie spółki pozyskały finansowanie. Projekty działają w obszarze IT, a ich łączne wsparcie wyniosło 1 mln zł. Sieć pośredniczy także w zaawansowanych rozmowach przy dwóch kolejnych projektach – potwierdza Tomasz Łasecki.

Czy wiesz, że…

20 Aniołów liczyło konsorcjum, które zainwestowało w sklep internetowy Amazon.com

Tylko jedną inwestycją może się pochwalić Wschodnia Sieć Aniołów Biznesu. Instytucji udało się doprowadzić do powstania spółki technologicznej – TimeApps Sp. z o.o – właściciela platformy Zapisy24.pl. Jest to system internetowy dedykowany dla salonów i gabinetów usługowych, umożliwiający zarządzanie rezerwacjami wizyt dla swoich klientów i pacjentów. Są to między innymi: salony fryzjerskie, kosmetyczne, masażu, SPA & Wellness.

Bariery Business Angels

Szacuje się, że w Europie jest ich ok. 40 tys. (dane EBAN 2010), w Stanach –  nawet 250 tys. (dane ACA 2009). Jako jedną z przyczyn takiego stanu rzeczy inwestorzy wskazują brak wsparcia ze strony państwa. Ich inwestycje obarczone są bardzo wysokim ryzykiem, ale jeśli się powiodą, generują nowe miejsca pracy i wpływy do państwowej kasy z tytułu podatków.  W systemach podatkowych wielu państw europejskich oraz poszczególnych stanów w USA istnieją ulgi bądź zachęty dla aniołów biznesu. W Wielkiej Brytanii inwestorzy mogą skorzystać z ulgi podatkowej w wysokości 20% zainwestowanego kapitału. W Polsce nie ma mowy o takich rozwiązaniach.

Instytucje zrzeszające Aniołów Biznesu:

– Polban (polban.pl)
– Lewiatan Business Angels (lba.pl)
– Amber Invest (amberinvest.org)
– Śląska Sieć Aniołów Biznesu (silban.eu)
– Lubelska Sieć Aniołów Biznesu (www.lsab.lublin.pl)
– Wschodnia Sieć Aniołów Biznesu (www.wsab.org.pl)

Problemem jest także mała świadomość wśród pomysłodawców i niska jakość ich projektów. W projektach zgłaszanych do LBA często brakuje przygotowania merytorycznego. – Nie chodzi tu o dokładne wyliczenia finansowe czy złożone harmonogramy, lecz o sprawy podstawowe – mówi Kuba Giedrojć z Lewiatan Busiess Angels. Inwestorzy narzekają na brak znajomości rynku i konkurencji, zdefiniowania miejsca na rynku, grup docelowych czy modelu biznesowego.

Rynek Aniołów Biznesu w Polsce dopiero raczkuje. Kwoty inwestycji i liczba wejść kapitałowych sytuuje nasz kraj daleko za liderami Europy. Potrzebna jest edukacja, promocja i zachęty państwa, aby przyspieszyć jego rozwój. Anonimowi inwestorzy wypełniają lukę w finansowaniu początkujących przedsięwzięć. A może w dobie dotacji, inkubatorów i funduszy zalążkowych Aniołowie Biznesu nie są już potrzebni? o pomysłach na biznes:
Grzegorz Marynowicz
Analityk Bankier.pl

Komentarze

Avatar

milioner

27 kwietnia 2011 Odpowiedz

Sam jestem Aniołem Biznesu,ale nie działem w Polsce i mam nadzieję,że kultura tego typu biznesu będzie taka jak na Zachodzie.Pozdrawiam wszystkich co chcą osiągnąć sukces,więcej determinacji i poświęcenia

Avatar

mariusz

21 czerwca 2011 Odpowiedz

interesujące artykuły bardzo wciągające.Jestem młody i od niedawna myśle o swoim biznesie małym.dojść do pierwszego miliona to jest sukces ale mam determinacje i na to..małymi kroczkami a do celu.ważne by być upartym do własnych celów postawionych.pozdrawiam z b-stoku

Avatar

bizzznesman

7 listopada 2011 Odpowiedz

Artykuł bardzo przydatny dla młodych ludzi, którzy nie wiedzą jak wystartować z biznesem. Ważne żeby wiedzieć czego się chce i dążyć z determinacją do celu. Ja pochodzę z Rzeszowa i o Wschodniej Sieci Aniołów Biznesów słyszałem już wcześniej i to właśnie u nich chciałbym zgłosić swój projekt. Na razie jednak pracuję nad strategią, biznesplanem i mam nadzieję, że swoją ciężką pracą osiągnę to o czym marzę.

Avatar

Broker Innowacji

10 sierpnia 2012 Odpowiedz

Wychodząc naprzeciw przedsiębiorcom, władze regionu Małopolska mają sporo do zaoferowania. Dzięki wydarzeniom zaplanowanym w ramach projektu Broker Innowacji oraz tym, które już zostały wprowadzone w życie, powstaje szansa na wsparcie rozwoju innowacji i powstawanie nowych miejsc pracy. Broker Innowacji to również szansa na stworzenie nowej jakości w myśleniu o biznesie.

Avatar

Broker Innowacji

10 sierpnia 2012 Odpowiedz

Zachęcamy do odwiedzenia naszej Funpage na: facebook.com/brokerinnowacji, na której można dowiedzieć się więcej na temat działań podjętych przez władze naszego regionu.

Avatar

Frages

10 sierpnia 2012 Odpowiedz

Artykuł niestety nie mówi całej prawdy. Mam na myśli koszta skorzystania z pomocy aniołów biznesu. Realia są taki, że jak firmę wycenią np. na 200tys. to maksimum wpompują kwotę w wys. 50% wartości i przejmą pakiet kontrolny nad firmą więc właściciel ma niewiele do powiedzenia. Potem najchętniej by chcieli żeby firmę wprowadzić na New Connect żeby inwestor mógł duuuuużo na inwestycji zarobić. Firmę mogą sprzedać nawet konkurencji. Ich interesuje TYLKO ZYSK!! Dla mnie to jest jak podpisanie cyrografu. Czasami lepiej się wolniej rozwijać ale pewniej. Anioł biznesu czy fundusz VC to ostateczność.

Komentarze

Dodaj komentarz

*
*