Kupno nieruchomości

Sama kwota zakupu mieszkania, domu czy działki to nie wszystko. Musisz uwzględnić również inne wydatki, takie jak taksa notarialna, podatek od czynności cywilnoprawnych czy prowizja agencji nieruchomości. Kalkulator kosztów zakupu nieruchomości ułatwi wykonanie obliczeń.

Jak działa kalkulator kosztów nieruchomości?

Zakup nieruchomości to z perspektywy wielu osób jeden z największych wydatków w życiu. Bardzo często towarzyszy mu w związku z tym kredyt hipoteczny. Do kosztów zakupu nieruchomości, czyli jej ustalonej wartości transakcyjnej, trzeba doliczyć jednak kilka dodatkowych wydatków związanych przede wszystkim z kwestiami natury podatkowej i formalnej. W większości podatków musi je ponieść kupujący i to jeszcze przed odebraniem kluczy. Z największymi wydatkami będzie się wiązała wizyta u notariusza. Droga może okazać się również współpraca z agentem nieruchomości, który pośredniczy w sprzedaży. Kalkulator kosztów zakupu nieruchomości pomoże oszacować wszystkie wydatki, właściwie je pogrupować i dobrze przygotować się na kolejne etap zakupu domu, mieszkania czy działki.

Co wpływa na koszt zakupu nieruchomości?

Podczas wizyty w kancelarii notarialnej kupujący będzie musiał pokryć nie tylko wynagrodzenie notariusza. Możliwe stanie się również opłacenie podatków. Choć nie jest to konieczne, pozwala zaoszczędzić sporo czasu i nerwów. Z jakimi kosztami trzeba się lizyć?

  • Podatek od czynności cywilnoprawnych (PCC) – jeżeli kupujesz nieruchomość z rynku wtórnego. Jego wysokość to 2% wartości nieruchomości. W przypadku zakupu nieruchomości z rynku pierwotnego (od dewelopera) nie zapłacisz PCC, jednak pokryjesz podatek VAT.
  • Taksa notarialna: umowa zakupu nieruchomości musi przybrać postać aktu notarialnego. Taksa notarialna to wynagrodzenie notariusza. Jej wysokość zależy od wartości nieruchomości, którą nabywasz.
  • Ustanowienie wpisu hipoteki do księgi wieczystej (jeżeli kupujesz nieruchomość z pomocą kredytu).
  • Podatek od czynności cywilnoprawnych od hipoteki,
  • Wpis do księgi wieczystej nieruchomości,
  • Wydanie odpisu aktu notarialnego.

Co to jest taksa notarialna i ile wynosi?

Taksa notarialna to wynagrodzenie notariusza za wykonanie konkretnych czynności. Jej maksymalna wysokość jest regulowana przez obowiązujące prawo. Kalkulator kosztów zakupu nieruchomości bierze pod uwagę maksymalne stawki taksy notarialnej. Wysokość opłaty notarialnej zależy przede wszystkim od wartości przedmiotu umowy, czyli wartości nieruchomości, którą kupujesz.

Maksymalne stawki taksy notarialnej
wartość przedmiotu umowy Maksymalna wysokość taksy notarialnej
do 3 tys. zł 100 zł
3000–10 000 zł 100 zł + 3% nadwyżki powyżej 3 tys. zł
10 000–30 000 zł 310 zł + 2% nadwyżki powyżej 10 tys. zł
30 000–60 000 zł 710 zł + 1% nadwyżki powyżej 30 tys. zł
60 000 – 1 000 000 zł 1010 zł + 0,4% nadwyżki powyżej 60 tys. zł
1 000 000–2 000 000 zł 4770 zł + 0,2% nadwyżki powyżej 1 mln zł
powyżej 2 000 000 zł 6770 zł + 0,25% nadwyżki powyżej 2 000 000 zł (ale nie więcej niż 10 000 zł)

Pamiętaj, że podane ceny to ceny netto. Musisz do tego doliczyć 23% VAT od taksy notarialnej, który dodatkowo wpłynie na wysokość poniesionych kosztów zakupu.

Podatek od czynności cywilnoprawnych

Podatek od czynności cywilnoprawnych (PCC) wynosi 2% wartości rynkowej nieruchomości. Co ważne: nie musi pokrywać się z ceną transakcyjną. Urząd Skarbowy może uznać, że jej wartość została zaniżona i oczekiwać wniesienia wyższej kwoty podatku, dostosowanej do poziomu cen obecnych na rynku. Jeżeli z jakiegoś powodu cena transakcyjna odbiega od rynkowej (np. w związku ze złym stanem technicznym mieszkania), udokumentuj to. PCC możesz opłacić bezpośrednio w trakcie podpisywania aktu notarialnego – w takim przypadku ureguluje go w Twoim imieniu notariusz. Możesz również zająć się tym samodzielnie w późniejszym czasie.

Dodatkowa prowizja agencji nieruchomości

To jednak nie wszystko. Dużym wydatkiem może okazać się również współpraca z biurem nieruchomości. Prowizja agencji nieruchomości wynosi zazwyczaj od 2 do 3% wartości domu, mieszkania lub działki. Wszystko zależy jednak od indywidualnych ustaleń stron i podpisanych umów. Może się również okazać, że prowizja agencji nieruchomości jest dzielona pomiędzy kupującego i sprzedającego.

Rynek pierwotny i wtórny: różnice w opłatach

Pewne różnice w niezbędnych dodatkowych kosztach zależą od tego, z jakiego rynku nabywasz nieruchomość. Jeżeli kupujesz nową nieruchomość z rynku pierwotnego, a więc np. mieszkanie od dewelopera, nie zapłacisz podatku od czynności cywilnoprawnych. Zwróć jednak uwagę, że do faktury będzie doliczona kwota VAT. W przypadku budownictwa, które obejmuje społeczny program mieszkaniowy, wynosi 8%, w reszcie przypadków VAT to 23%. Nie ma to jednak znaczenia w kontekście kosztów notarialnych – również w tym przypadku konieczne będzie ich poniesienie. Jeżeli kupujesz nieruchomość na kredyt, zapłacisz także PCC od hipoteki.

Inne kalkulatory