Kalkulator zysku z lokaty – oblicz zysk z lokaty

‍Chcesz oszczędzać środki na lokacie? Kalkulator lokat bankowych pozwoli Ci dowiedzieć się, ile zarobisz w zależności od konkretnych parametrów produktu.

Jak działa kalkulator lokat?

Kalkulator lokat to narzędzie, które pozwala obliczyć kwotę, jaką zarobisz przy założeniu określonej lokaty w banku. Kalkulator wykorzystuje podane przez Ciebie informacje i na ich podstawie przedstawia zysk z lokaty na koniec okresu oszczędzania.

W tym celu musisz wskazać jedynie kwotę, którą chcesz zdeponować na lokacie, jej oprocentowanie w skali roku, okres oszczędzania oraz kapitalizację odsetek. Kalkulator lokat bankowych może również uwzględnić podatek od zysków kapitałowych (tak zwany podatek Belki). Pamiętaj, że zysk z lokaty będzie automatycznie pomniejszony o 19% tego podatku.

Jak obliczyć zyski z lokaty?

Obliczając odsetki z lokaty, musisz znać nominalne oprocentowanie, okres trwania lokaty oraz kwotę lokaty, czyli środki, jakie zdecydujesz się zdeponować na rachunku. Nominalna stopa procentowa to oprocentowanie, które znajdziesz w ofercie konkretnego banku. Termin to czas, przez jaki będziesz oszczędzać na swojej lokacie.

Ważnym czynnikiem w przypadku lokat bankowych i innych produktów oszczędnościowych jest również kapitalizacja odsetek, czyli okres, co jaki wypracowane odsetki są doliczane do kapitału, dzięki czemu mogą pracować i powiększać Twój zysk z lokaty. W wielu produktach odsetki są doliczane jednorazowo na koniec okresu oszczędzania. Możesz spotkać się również z ofertą, w której kapitalizacja odsetek będzie odbywać się częściej. Przed rozpoczęciem obliczeń w kalkulatorze zysku z lokat, poznaj warunki oferowane w przypadku konkretnej lokaty.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze lokaty w banku?

Wybierając lokatę w banku, weź pod uwagę wszystkie czynniki wykorzystywane do wyliczenia zysku z lokaty w kalkulatorze. Pamiętaj, że oprocentowanie nominalne jest podawane w ujęciu roczny. Wobec tego, jeżeli okres lokaty jest krótszy i wynosi np. pół roku, realne oprocentowanie lokaty, czyli również Twoje zyski, będą niższe.

Na Twoje zyski wpływ ma nie tylko oprocentowanie lokaty: oferty poszczególnych banków różnią się również pod względem częstotliwości kapitalizacja odsetek czy tego, jak prezentuje się okres lokaty. Im częściej kwota depozytu jest wzbogacana o sumę wypracowanych odsetek i im dłużej możesz oszczędzać, tym większy również zysk. Limitowana może być również sama kwota lokaty. Wobec tego nie zawsze lokaty oferujące najwyższe oprocentowanie nominalne pozwolą Ci na uzyskanie najwyższych zysków.

Pamiętaj również, że zysk z lokat bankowych jest objęty podatkiem od zysków kapitałowych (popularny podatek Belki). Nie musisz jednak zajmować się jego samodzielnym rozliczeniem. Należny podatek Belki obliczy bank i potrąci konkretną kwotę, kiedy zakończysz oszczędzanie.

Porównaj dostępne lokaty bankowe

Za pomocą kalkulatora lokat w najprostszy sposób porównasz różne lokaty bankowe. Dzięki temu dowiesz się, która lokata oferuje najwyższy zysk, biorąc pod uwagę określoną kwotę i okres oszczędzania. Zrób to zanim zdecydujesz się założyć lokatę. Dobrym rozwiązaniem może okazać się poszukiwanie promocyjnych lokat. Dzięki temu możesz skorzystać na przykład z wyższego oprocentowania czy z częstszej kapitalizacji odsetek. Pamiętaj, że lokata zakłada „zamrożenie” środków przez wskazany okres lokaty. Oznacza to, że jeżeli zdecydujesz się na wcześniejszą wypłatę środków, stracisz wypracowane odsetki. Alternatywą pozostaje konto oszczędnościowe, które pozwala na swobodną wymianę funduszy pomiędzy nim a Twoim rachunkiem osobistym. Zwykle przekłada się to jednak na niższe oprocentowanie.

Jak zaoszczędzić pieniądze? Skorzystaj z kalkulatora lokat

Lokaty pozostają jednym z najpopularniejszych produktów oszczędnościowych dostępnych na rynku. Wynika to przede wszystkim z ich dużej dostępności – oferty lokat znajdziesz w ofercie każdego banku. Poza tym gwarantują również wysokie bezpieczeństwo ze względu na gwarancje, jakimi objęte są instytucje. Minusem tego rozwiązania jest stosunkowo niskie oprocentowanie w porównaniu z produktami inwestycyjnymi. Jeżeli zależy Ci natomiast na tym, aby zachować nieograniczony dostęp do środków, lepszym rozwiązaniem od lokaty może okazać się konto oszczędnościowe. Zanim zdecydujesz się założyć lokatę, skorzystaj z kalkulatora. Pozwoli Ci najszybciej ocenić, jakie zyski pozwoli wypracować konkretna kwota lokaty w ustalonym czasie. Uwzględnisz również podatek od zysków kapitałowych, który zostanie potrącony na koniec okresu oszczędzania.

Inne kalkulatory