Od stycznia do czerwca do rejestru CEIDG wpłynęło ponad 150 tys. wniosków o założenie jednoosobowej działalności gospodarczej. Oznacza to spadek względem analogicznego okresu w 2023 roku o 3,3%. Natomiast w tym samym okresie wznowiono 103 tys. działalności gospodarczych, co stanowi wzrost o blisko 6%.
„W bieżących danych nie ma niczego szczególnego ani zaskakującego. Liczba zarejestrowanych w I półroczu br. JDG jest skorelowana z tempem wzrostu gospodarczego, tj. roczną stopą wzrostu realnego PKB. Można ją traktować jako wskaźnik koniunktury. Przemawia za tą tezą teoria ekonomii, a także zdrowy rozsądek. Gdy podmiot gospodarczy spodziewa się wzrostu popytu i upatruje w tym szansę na zwiększenie zysku, podnosi swoją aktywność” – komentuje dr Konrad Walczyk z Instytutu Finansów Publicznych i wicedyrektor Instytutu Rozwoju Gospodarczego Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie
Warto przeczytać: Zmiana trendów w JDG. Więcej zawieszeń, mniej likwidacji działalności gospodarczych
Najnowsze dane dotyczące JDG
Liczby już znamy, teraz pytanie co na nie wpłynęło? Jak wskazują eksperci, niewielki spadek liczby wniosków o założenie działalności gospodarczej może wynikać z rosnących kosztów prowadzenia biznesu. Część osób może być chętna do założenia swojej firmy, jednak wstrzymuje się z decyzją i obserwuje dalszy rozwój sytuacji gospodarczej w Polsce.
Optymizmem napawa liczba wznowionych jednoosobowych działalności gospodarczych. Na te decyzje wpływ miała poprawa nastrojów konsumenckich. Zdaniem ekspertów, na tym polu zbyt wiele nie powinno się zmienić w najbliższym czasie.
Warto wspomnieć, że kilka dni temu informowaliśmy o liczbie zamkniętych oraz zawieszonych działalności gospodarczych. Według tych danych, w pierwszym półroczu 2024 roku zamknięto blisko 100 tys. firm. Natomiast do rejestru CEIDG wpłynęło w tym czasie 179,1 tys. wniosków o zawieszenie działalności. Oznacza to roczny wzrost o 3,3%
„W mojej ocenie, w naszym społeczeństwie zawsze była spora potrzeba prowadzenia własnej działalności, szczególnie w tej najprostszej formie. Od wielu lat na rynku widać też, że zarówno zakładanie, jak i likwidowanie JDG wygląda mniej więcej podobnie. Natomiast ciekawe jest to, że w I półroczu 2024 r. zlikwidowało się blisko 100 tys. tego typu firm, ale jednocześnie ponad 150 tys. zostało założonych. Zatem ten ostateczny bilans wcale nie wygląda źle. Jedne firmy się likwidują, a inne powstają w ich miejsce” – komentuje radca prawny i doradca restrukturyzacyjny, Łukasz Goszczyński.
Komentarze
Nie ma jeszcze żadnych komentarzy :)