Rynek corporate venture capital (CVC) w Europie, pomimo globalnych spowolnień, stanowi kluczowe narzędzie wspierające rozwój innowacji. Jak wynika z raportów CB Insights, w trzecim kwartale 2024 roku globalne finansowanie CVC osiągnęło 15,7 mld USD. Oznacza to spadek o 5% w stosunku do poprzedniego kwartału. Jednak jednocześnie aż 66% wszystkich transakcji dotyczyło wczesnych rund finansowania. A to stanowi najwyższy poziom od ponad dekady.
Europa coraz śmielej inwestuje w startupy technologiczne. Szczególnie w sektorze sztucznej inteligencji, który stał się jednym z najbardziej atrakcyjnych obszarów dla funduszy CVC. Według danych Crunchbase, sztuczna inteligencja zajęła trzecie miejsce pod względem wartości finansowania europejskich startupów z kwotą 8,8 mld dolarów.
„Innowacje są kluczowe w zmieniającym się środowisku biznesowym, gdzie szybkość adaptacji oraz otwartość na nowe technologie decydują o przyszłym sukcesie firm. Współpraca ze startupami, jak i inwestycje CVC coraz częściej stają się fundamentami strategii rozwoju dla wielu korporacji w Europie, które chcą być liderami transformacji technologicznej” – komentuje Monika Synoradzka, CEO Huge Thing.
Akademia CVC rusza z drugą rekrutacją
Mimo rosnącego zainteresowania CVC, na polskim rynku nadal widoczne są bariery, które ograniczają jego rozwój. Jednym z kluczowych wyzwań jest długi proces decyzyjny w korporacjach oraz brak wystarczającej elastyczności w podejściu do inwestycji w startupy. Te z kolei wymagają szybkiego działania i iteracyjnego modelu wzrostu. Mimo to perspektywy dla polskiego CVC są obiecujące. W kolejnych latach ten segment rynku stanie się kluczowym motorem innowacji w Polsce.
Tym wyzwaniom chce również sprostać Huge Thing, który we współpracy z PFR Ventures rozpoczął rekrutację do drugiej edycji Akademii CVC. To program, którego celem jest poszerzanie wiedzy z obszaru corporate venture capital. Akademia CVC rozpocznie się w marcu 2025 roku i potrwa do czerwca.
„Jako Huge Thing od wielu lat pracujemy z globalnymi korporacjami wspierając je w obszarze zarządzania innowacjami. Zauważyliśmy, że temat CVC jest coraz częściej podnoszony, przy czym na rynku wciąż brakuje rzetelnych źródeł wiedzy na ten temat. Stąd naturalnym dla nas krokiem było odpowiedzieć na te potrzeby, poprzez pierwszy w Polsce program tak kompleksowo i indywidualnie prezentujący mechanizmy funkcjonowania wehikułów CVC” – uzupełnia Tomasz Czapliński, Partner Zarządzający SpeedUp Group.
Poruszane zagadnienia będą związane m.in. z definiowaniem celów i strategii wehikułów CVC, tworzeniem struktur organizacyjnych, scoutingiem technologicznym oraz procesami inwestycyjnymi. Program jest skierowany do zarządzających, managerów ds. innowacji, strategii i rozwoju, przedstawicieli dużych firm oraz korporacji. Pomoże im to zyskać praktyczne narzędzia do wdrażania tej strategii w swoich organizacjach. Rekrutacja do drugiej edycji Akademii CVC trwa do końca stycznia 2025 roku.
Komentarze
Nie ma jeszcze żadnych komentarzy :)