Aktualizacja strategii PFR. Więcej inwestycji w OZE, infrastrukturę i ekspansję zagraniczną firm

Informacje o autorze

10 grudnia 2024
Udostępnij:

Polski Fundusz Rozwoju pracuje nad ważnym dokumentem. Na przełomie roku zostanie zaprezentowana aktualizacja strategii PFR. Poinformował o tym w rozmowie z PAP Biznes wiceprezes PFR ds. inwestycji, Mikołaj Raczyński.

Aktualizacja strategii PFR

Zgodnie ze słowami Raczyńskiego, najbardziej prawdopodobnym  terminem opublikowania dokumentu będzie początek stycznia 2025 roku. Obecnie podmiot pracuje nad jego opracowaniem. Aktualizacja strategii PFR ma przedstawiać wizję finansowania przez fundusz inicjatyw z określonych obszarów na najbliższe 12 miesięcy. Będzie również wstępem do całościowej strategii Grupy Kapitałowej PFR na kolejne 5 lat.

Aktualizacja strategii PFR — najważniejsze elementy

Wiceprezes PFR zapewnia, że aktualizacja nie wprowadzi rewolucji w zakresie finansowania udzielanego przez podmiot. Zaznacza jednak, że konieczne będzie położenie większego nacisku na kilka kluczowych obszarów. Ważnym zagadnieniem dla PFR pozostanie transformacja energetyczna. Fundusz zamierza jednak większą uwagę poświęcić innym niż fotowoltaika odnawialnym źródłom energii, w tym magazynom energii. Podmiot rozważa także wsparcie emitentów zielonych obligacji w obszarze odnawialnych źródeł energii.

PFR w najbliższym roku zamierza także większą uwagę poświęcić infrastrukturze i transportowi niskoemisyjnemu. Raczyński zapowiada dalszy rozwój portfelowych spółek PFR z tego obszaru, a więc PESA i Rail Capital Partners. Wiceprezes funduszu zapewnia, że wyniki finansowe pierwszej z nich po restrukturyzacji są coraz lepsze. Trzecim kluczowym obszarem finansowania na przyszłe 12 miesięcy jest ekspansja zagraniczna krajowych firm.

„Gdy patrzymy na gospodarki o podobnym poziomie rozwoju wg PKB per capita, to ich przedsiębiorstwa są dużo bardziej zaawansowane w ekspansji zagranicznej. Do dzisiaj ekspansja polskich firm odbywała się głównie na rynku krajowym, co wspierała konkurencyjna cenowo siła robocza i silny rynek wewnętrzny. Ale polskie przedsiębiorstwa wykorzystały już tę szansę i żeby utrzymać trajektorię wzrostu muszą wychodzić za granicę. Widzimy, że tutaj PFR ma do odegrania bardzo istotną rolę, ponieważ nie ma na dzisiaj specjalnie dużo kapitału wyższego ryzyka, który jest w stanie umożliwić przedsiębiorstwom, chociażby przejmowanie podmiotów za granicą, bez domagania się kontroli w spółkach” – wskazuje Raczyński w rozmowie z PAP Biznes.

Polecamy

Więcej w tym dziale: