Amerykańskie startupy z rynku nieruchomości tracą inwestorów. Poza kilkoma obszarami

Informacje o autorze

18 listopada 2024
Udostępnij:

Branża nieruchomości w USA przeżywa obecnie kryzys finansowania. Nie dotyczy to jednak czterech obszarów, które wciąż interesują inwestorów.

Amerykańskie startupy

Amerykańskie startupy związane z rynkiem nieruchomości są na dobrej drodze do osiągnięcia w 2024 roku najniższego poziomu finansowania w ostatnich pięciu latach. Branża nieruchomości i projekty z nią związane zebrały w tym roku dotychczas 3,5 mld dolarów. 

Finansowanie od 2020 roku systematycznie spada. Są jednak obszary, w których inwestycje, mimo ogólnych spadków dla branży, wciąż mają się dobrze. Dane na temat sektora zebrał portal Crunchbase.

Źródło: Crunchbase

Amerykańskie startupy z rynku nieruchomości — kluczowe obszary

Pierwszym z nich jest obszar finansowania zakupu nieruchomości. Startupy, które oferują właścicielom kapitał na zakup na korzystniejszych niż banki warunkach w zamian za udział w przyszłej wartości nieruchomości, cieszą się sporym zainteresowaniem inwestorów. Przykładem jest Splitero, które otrzymało w październiku 300 mln dolarów od Antarctica Capital.

Wzrost zainteresowania klientów wynajmem nieruchomości powoduje również rosnące inwestycje w startupy tworzące rozwiązania oferujące zarządzanie usługami wynajmu. Opisywany na MamBiznes startup Rentberry zamknął wrześniową rundę finansowania z kwotą 90 mln dolarów. To twórca platformy wyszukiwania ofert wynajmu, która umożliwia także negocjowanie warunków.

Zyskują także startupy związane z ekologicznym budownictwem i rozwiązaniami dotyczącymi energooszczędnego ogrzewania. Przykładami pierwszej kategorii są amerykańskie startupy Sublime Systems i Fortera. Otrzymały one w tym roku odpowiednio 85 i 75 mln dolarów. Również firma Quilt, produkująca pompy ciepła, zamknęła w tym roku dużą rundę finansowania o wartości 33 mln dolarów.

Inwestorzy są wciąż zainteresowani startupami, które oferują rozwiązania usprawniające proces budowy nieruchomości. PermitFlow i GreenLite Technologies to startupy, które oferują rozwiązania przyspieszające proces pozyskiwania pozwoleń na budowę. PermitFlow pozyskał w lutym 31 mln dolarów od inwestorów. Wrześniowe finansowanie GreenLite Technologies opiewało na kwotę 28,5 mln dolarów.

Jak widać, pewne obszary branży nieruchomości wciąż mają się dobrze. Być może w przyszłości przełoży się to na poprawę sytuacji ogółu, gdy inwestorzy jeszcze bardziej zaangażują się w popularne obszary.

Warto przeczytać: Robotyka utrzymuje solidne finansowanie. Startupy najchętniej wspiera Jeff Bezos

Polecamy

Więcej w tym dziale: