Oprócz stosowania środków takich jak Adderall i Ritalin nie istnieje wiele alternatyw dla walki z zespołem nadpobudliwości psychoruchowej z deficytami uwagi (ADHD). Specjaliści zalecają co prawda również terapię, edukację i zmianę stylu życia, ale dla osoby chorej nie są to zalecenia łatwe do wprowadzenia w życie.
Być może już wkrótce znajdzie się dla nich alternatywa. Opracowana przez startup Neurode opaska na głowę ma możliwość śledzenia i leczenia objawów ADHD. To rozwiązanie, które wymyśliła jego założycielka, Nathalie Gouailhardou.
Warto przeczytać: Sztuczna inteligencja pomoże opracować nowe leki? OpenAI wspiera startup Chai Discovery
Zmienić podejście do leczenia ADHD
Gouailhardou jest neurochirurgiem, a ADHD zdiagnozowano u niej w wieku pięciu lat. Z jej własnych doświadczeń wynika, że terapia lekami nie przynosi zadowalających efektów. Wszystko przez ich skutki uboczne. Bezsenność i lęk były bardziej dokuczliwe niż potencjalne korzyści. Pomysł na innowacyjną opaskę zrodził się podczas pracy zawodowej Gouailhardou. Wspólnie z Damianem Sofrevskim, który został współzałożycielem startupu, udało się wcielić go w życie.
Opaska Neurode
Twórcy przekonują, że do prawidłowego działania wystarczy noszenie opaski przez 20 minut dziennie. Jej istotą działania jest wykorzystanie lekkiej stymulacji elektrycznej w korze przedczołowej, by zrównoważyć mózg. W ten sposób możliwe jest leczenie objawów choroby, takich jak na przykład brak koncentracji. Opaska Neurode na bieżąco monitoruje i rejestruje także zmiany w aktywności mózgu.
Startup już w 2021 roku złożył wnioski o opatentowanie swojego urządzenia. Obecnie opaska dostępna jest w wersji beta. Celem startupu jest zatwierdzenie jej jako urządzenia medycznego. Wciąż nie ma jednak opracowanego harmonogramu jego osiągnięcia.
W rozwoju z pewnością pomoże wsparcie inwestorów. Do tej pory startup zebrał 3,5 mln dolarów w ramach finansowania pre-seed. Liderem rundy był fundusz Khosla Ventures. Środki mają pomóc rozpocząć badania kliniczne.
Źródło grafiki: Neurode/LinkedIn
Komentarze
Theranos 2.0 xD To jest żart że ktoś inwestuje w coś co nigdy nie będzie działać. Kolejnym żartem jest, że ktoś pisze na ten temat nie robiąć żadnego researchu. Stymulacja elektryczna mózgu przez czaszkę z małych elektrod? Tego jeszcze nie grali xD Panie Macieju, słabiutko!