Pod koniec września na łamach MamBiznes opisywaliśmy innowacyjny projekt absolwentów Politechniki Warszawskiej. Wprowadzili oni na rynek produkt dla miłośników świeżych ziół. To drukowana w 3D hydroponiczna doniczka do domowej uprawy ziół. Tym razem opisujemy innowacyjny produkt, nad którym pracują naukowcy z Politechniki Wrocławskiej. To bioniczna proteza ręki.
„Proteza o nazwie BEEPP (Bionic, Ergonomic, Economic, Polish Prosthesis) jest złożoną strukturą składającą się z kilku przenikających się systemów, w tym medyczno – rehabilitacyjnego, informatycznego, mechanicznego, elektronicznego i robotycznego” – mówi dr inż. Andrzej Wołczowski, kierownik projektu realizowanego w Centrum Innowacji i Biznesu PWr.
Naukowcy finalizują prace nad bioniczną protezą ręki, która będzie przeznaczona dla osób z jedno- lub dwustronną amputacją na poziomie przedramienia. Jak czytamy na stronie PWr, będzie ona mogła wykonać ruchy uchwytne oraz manipulacyjne. Proteza jest sterowana za pomocą biosygnałów rejestrowanych na kikucie amputowanej kończyny i analizowanych z wykorzystaniem sztucznej inteligencji.
Bioniczna proteza z Politechniki Wrocławskiej
Naukowcy opracowali protezę, którą będzie można personalizować. Będzie ona dotyczyć rodzaju amputacji, kształtu kikuta oraz postury ciała pacjenta. Waga urządzenia to około 500 g.
„Największym wyzwaniem w przygotowaniu protezy było właściwe opracowanie trzech kluczowych podsystemów, których odpowiednie działanie rzutuje na komfort użytkownika. Chodzi o interfejs (zarówno mechaniczny, jak i elektroniczny) protezy z pacjentem, algorytmy sztucznej inteligencji rozpoznające intencje pacjenta co do ruchu protezy oraz mechatroniczną strukturę samej dłoni. Wszystkie mają kluczowe znaczenie dla niezawodności, funkcjonalności oraz wygody codziennego stosowania protezy” – podkreśla dr inż. Andrzej Wołczowski.
Nad projektem pracuje łącznie dwanaście osób z PWr między innymi informatycy, mechanicy, elektronicy oraz automatycy i robotycy. W realizację projektu był także zaangażowany specjalista w zakresie chirurgii i rehabilitacji z Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu, specjalista biomechanik z Politechniki Warszawskiej oraz firma protetyczna Ortopes.
Obecnie trwają przygotowania do przeprowadzenia testów z pacjentami, zaplanowanych na koniec roku.
Źródło grafiki: Politechnika Wrocławska
Komentarze
Nie ma jeszcze żadnych komentarzy :)