Przedmiotem umowy z ESA jest opracowanie kluczowych komponentów pozwalających na połączenie naziemnych prywatnych sieci 5G w technologii mmWave z satelitarną komunikacją 5G NTN (Non-Terrestrial Networks). Creotech Instruments będzie pełnić rolę lidera całego przedsięwzięcia. To szansa dla polskiej spółki, by zwiększyć swoją konkurencyjność również na dynamicznie rosnącym rynku technologii 5G i 6G.
„Rośnie zapotrzebowanie na bezpieczną komunikację bezprzewodową o wysokiej wydajności oraz nowoczesne metody wymiany informacji w ramach sieci prywatnych. Odpowiedzią na te globalne potrzeby jest satelitarna komunikacja 5G, która dzięki innowacyjnym projektom pozwala oferować zaawansowane rozwiązania dla przemysłu, infrastruktury krytycznej, inteligentnych miast (Smart City) oraz segmentu dronów. Firmy takie jak nasza, posiadające bogate doświadczenie i kompetencje w zakresie infrastruktury satelitarnej, mogą odegrać kluczową rolę w budowie najbardziej nowoczesnych rozwiązań technologicznych w tym obszarze, wspierając rozwój bezpiecznej wymiany danych i przyszłych technologii informacyjnych” – ocenia Grzegorz Brona, prezes zarządu Creotech Instruments.
Szczegóły projektu Creotech Instruments i ESA
Celem projektu jest weryfikacja możliwości ultra-precyzyjnego synchronizowania czasu i częstotliwości w sieciach 5G mmWave oraz integracji z infrastrukturą 5G NTN (Non-Terrestrial Networks). W efekcie czego ma powstać laboratoryjny prototyp systemu stacji bazowej 5G mmWave z ultra-precyzyjną synchronizacją czasu i częstotliwości pozwalający na uzyskanie wydajności do 10 gigabitów na sekundę, o niskiej latencji, kompatybilny z technologią komunikacji satelitarnej 5G NTN.
Wartość kontraktu wynosi 0,6 mln euro. 80% tej kwoty stanowi dofinansowanie. Obecnie Creotech Instruments opracowuje również rozwiązania z zakresu komunikacji kwantowej i uczestniczy w budowie polskiego komputera kwantowego. Bierze również udział w zadaniu stworzenia pierwszego dużego komputera kwantowego na zlecenie Komisji Europejskiej.
Jeszcze w styczniu 2025 roku mają rozpocząć się również prace w ramach projektu Space Based Observation, o którym pisaliśmy na początku miesiąca.
Komentarze
Nie ma jeszcze żadnych komentarzy :)