Decyzję o rozpoczęciu prac zmierzających do wydzielenia z Creotech Instruments segmentu kwantowego do nowej spółki podjęto 16 kwietnia 2025 roku. Zarząd największego polskiego producenta satelitów postanowił, że na czele podmiotu stanie dr Anna Kamińska. Obecnie pełni ona stanowisko dyrektora pionu systemów kwantowych.
„Dynamiczny rozwój Creotech Instruments oraz pozyskanie dwóch strategicznych projektów kosmicznych o łącznej wartości 675 mln PLN netto – Mikroglob i Camilla – doprowadziły nas do punktu, w którym decyzja o formalnym rozdzieleniu dwóch naszych kluczowych segmentów się materializuje. Powody, które stoją za tą decyzją, mają charakter katalizatorów dalszego rozwoju biznesowego. Chcemy, aby spółka Creotech Instruments skupiła się na systemach satelitarnych, gdzie mamy już solidny backlog, a osiągnięta trajektoria rozwoju jest niezwykle obiecująca. Jednocześnie powstanie nowa spółka, która skoncentruje się na rozwoju i komercjalizacji systemów kwantowych dotychczas rozwijanych w Creotech […]” – mówi dr hab. Grzegorz Brona, prezes zarządu Creotech Instruments.
Plany nowej spółki Creotech Instruments
W skład nowej spółki wejdzie dotychczasowy segment kwantowy. Obejmuje on projektowanie i integrację zaawansowanych systemów w obszarze technologii kwantowych oraz komercjalizację technologii pochodnych w zakresie: systemów kwantowej dystrybucji klucza (QKD), systemów sterujących do procesorów kwantowych, systemów ultra-precyzyjnej synchronizacji czasu (White Rabbit) oraz kamer.
W okresie do dwóch lat nowy podmiot planuje wzrost potencjalnych przychodów z tytułu wdrożenia systemów kwantowej dystrybucji klucza i przemysłowych rozwiązań synchronizacji czasu. Perspektywa czterech lat zakłada rozszerzenie gamy oferowanych produktów. Nowa spółka ma stać się rynkowym liderem obszaru Unii Europejskiej.
„Wydzielając biznes kwantowy, tworzymy bardzo silny kompetencyjnie i homogeniczny biznesowo podmiot, który w tym obszarze będzie wyróżniał się na mapie firm technologicznych w Europie. Ważnym elementem jest to, że nowo utworzony podmiot będzie miał ugruntowany know-how, wypracowane kompetencje biznesowe oraz istniejącą już bazę klientów w obszarach kwantowych, a także będzie mógł ubiegać się o środki pochodzące z grantów oraz programów finansujących badania rozwojowe dla MŚP. Oprócz pozyskania dodatkowego finansowania zewnętrznego będzie miał również łatwiejszy dostęp do inwestorów, w tym branżowych, zainteresowanych jego działalnością. To otwiera szerokie możliwości w zakresie poszukiwania nowych projektów badawczo-rozwojowych oraz ich szybszej komercjalizacji” – komentuje dr Anna Kamińska, Dyrektor Pionu Quantum Systems w Creotech Instruments.
Intencją zarządu spółki jest, by podział został sfinalizowany na przełomie 2025 i 2026 roku.
Komentarze
Nie ma jeszcze żadnych komentarzy :)