Czeski sektor technologiczny staje się motorem napędowym gospodarki w tym kraju. Zgodnie z danymi Smart Market Report 2025 lokalne startupy odpowiadają za ponad 5% krajowego PKB. Zatrudnienie w nich znajduje ponad 150 tys. osób.
Dzięki ich rozwojowi to właśnie Czechy stają się kluczowym centrum technologicznym Środkowej Europy. Niepodważalna jest pozycja Pragi w tym ekosystemie. Jednak ośrodki takie jak Brno, czy Ostrawa w szybkim tempie zyskują na znaczeniu.
Rynek startupów technologicznych naszych południowych sąsiadów przeanalizował portal Tech.eu.
Czeski sektor technologiczny — kluczowi przedstawiciele
Do jego najważniejszych reprezentantów należy z pewnością Rohlik Group. To startup, który oferuje usługę dostawy artykułów spożywczych zamówionych online. Firma funkcjonuje już od 2014 roku. Obecnie oprócz Czech, działa również na Węgrzech, w Austrii, Niemczech i Rumunii. Nacisk kładziony jest na szybkość i precyzję czasu dostawy (15-minutowe i 60-minutowe cykle). W samym 2024 roku Rohlik zebrał 170 mln dolarów finansowania.
Omnetic jest dostawcą rozwiązań dla branży motoryzacyjnej. Platforma firmy obejmuje narzędzia do sprzedaży pojazdów, ubezpieczeń, zarządzania relacjami z klientami i zarządzania warsztatem. Pozyskane 100 mln euro w ubiegłym roku pomoże w ekspansji rozwiązania również w Polsce.
Upheal to twórca platformy AI przeznaczonej dla specjalistów zdrowia psychicznego. Automatyzuje ona robienie notatek i transkrybuje sesje terapeutyczne, oferując bezpieczne połączenia wideo, notatki o postępach generowane przez sztuczną inteligencję i analizę sesji. Startup w 2024 roku pozyskał łącznie 12,5 mln euro finansowania.
Innowacyjny produkt w branży sportowej opracował startup Eyeball.Club. To narzędzie, które dzięki analizie danych opartej na sztucznej inteligencji ma zrewolucjonizować skauting w piłce nożnej. Platforma usprawnia proces poszukiwania talentów poprzez dostęp do kompleksowej bazy danych profili zawodników, filmów z meczów i wskaźników wydajności. Firma planuje ekspansję rozwiązania na rynki USA i Ameryki Łacińskiej. Pomoże w tym z pewnością 5 mln euro, które udało się pozyskać w 2024 roku.
Te kilka przykładów odzwierciedla siłę czeskiego sektora technologicznego. Tkwi ona w różnorodności oferowanych rozwiązań, co coraz częściej dostrzegają również inwestorzy.
Komentarze
Nie ma jeszcze żadnych komentarzy :)