Bitget Research przygotował raport na temat wpływu technologii deepfake na branżę kryptowalut. Okazuje się, że wykorzystanie wspomnianej technologii przez oszustów wzrosło tylko w tym roku o 245%. Mówimy tutaj o możliwościach sztucznej inteligencji w postaci rozpoznawania wzorców zachowań, zamiany głosu, ale również uczenia maszynowego i algorytmów zamiany twarzy.
W samym pierwszym kwartale bieżącego roku skradziono w ten sposób ponad 2 mld dolarów. Natomiast od początku 2022 roku wartość oszustw związanych z kryptowalutami wyniosła 79,1 mld dolarów.
„Nieustannie obserwując i monitorując branżę kryptowalut widzimy rosnące wykorzystanie technologii deepfake w celach przestępczych. Powstrzymanie tego procederu jest niezwykle trudne, dlatego kluczowym elementem jest nie tylko wdrożenie szczegółowych regulacji prawnych oraz rozwój technologii bezpieczeństwa oferowanych przez giełdy, ale także edukacja i zwiększanie świadomości użytkowników, aby móc pozwolić im identyfikować próby oszustw” – komentuje Gracy Chen, CEO Bitget.
Warto przeczytać: „Sztuczna inteligencja to stara technologia, która rozwijała się bardzo długo i teraz robi wrażenie” – prof. Aleksandra Przegalińska
Oszustwa w branży kryptowalut
Rozwój nowych technologii wiąże się zarówno z pozytywnymi jak i negatywnymi aspektami jej wykorzystania. Dzisiaj przedstawimy te drugie, a dokładniej o wykorzystaniu deepfake w oszustwach kryptowalutowych. Bitget Research, będący częścią jednej z wiodących na świecie giełd kryptowalut i firm web3, Bitget przygotował raport na ten temat.
Jak już wspomnieliśmy, to sztuczna inteligencja pozwala na coraz większą skalę oszustw. Według raportu najczęściej stosowanymi rodzajami deepake’ów w świecie kryptowalut są kradzieże tożsamości, fałszywe identyfikatory generowane na potrzeby sieci botów, schematy manipulacji rynkiem, fake newsy oraz oszustwa inwestycyjne promujące tzw. scamy, czyli fałszywe ogłoszenia.
„Wzrost liczby ataków typu deepfake ma wiele przyczyn. Poza szybkim rozwojem AI oraz większą dostępnością narzędzi opartych na deep learning, wpływ na dużą skuteczność takich ataków mają zaawansowane techniki socjotechniczne, skłonność inwestorów do poszukiwania szans na wysokie zyski i podejmowania szybkich decyzji bez weryfikacji źródła informacji” – komentuje Maciej Jankowski, Marketing Manager Bitget.
Dane nie pozostawiają złudzeń. Od początku 2022 roku wartość oszustw związanych z kryptowalutami wyniosła 79,1 mld dolarów. Co więcej, w pierwszym kwartale bieżącego roku straty wywołane oszustwami sięgnęły 2 mld dolarów.
Negatywne prognozy
Najnowsze prognozy Bitget Research wskazują, że do 2026 roku aż 70% oszustw będzie dokonywanych przy zastosowaniu technologii deepfake. Giełda Bitget próbuje walczyć z tymi przestępstwami.
„Jako jedna z wiodących giełd – mająca ponad 25 milionów użytkowników – bardzo dobrze zdajemy sobie sprawę z tego zagrożenia, dlatego zdecydowanie inwestujemy w rozwiązania chroniące naszych użytkowników. Współpracując z firmą Sumsub wdrożyliśmy technologię pełnego cyklu weryfikacji KYC zabezpieczającą naszych użytkowników na całym świecie, identyfikującą i zwalczającą oszustwa typu deepfake z dokładnością przekraczającą 99%, co jest jednym z naszych ogromnych wyróżników w branży. Do tego, cały czas, wspólnie z naszymi partnerami takimi jak np. Slowmist, realizujemy szereg kampanii edukacyjnych mających wspierać edukację dotyczącą bezpieczeństwa w świecie kryptowalut, tak jak czerwcowa kampania Anti-Scam Month” – dodaje Gracy Chen.
Komentarze
Nie ma jeszcze żadnych komentarzy :)