Analitycy Crunchbase podsumowali kolejną z branż, która w 2024 roku zyskała rozgłos nie tylko wśród inwestorów. Mowa o startupach związanych z humanoidalnymi robotami. W kończącym się roku tego typu projektom udało się zebrać łącznie 7,2 mld dolarów. Choć jest to jeden z niższych wyników ostatnich lat, tylko nieznacznie przebijający poziom z 2021 roku, to bohaterów dużych transakcji było naprawdę sporo. Wiele z nich to inwestycje na wczesnym etapie co sprawia, że dobry rok 2024 dla tego typu startupów może być zaledwie początkiem pozytywów. Choć istnieje jednak spore ryzyko niespełnienia się tego scenariusza.
Źródło: Crunchbase
Największe rundy roku
Wśród najbardziej efektownych projektów, które zainteresowały inwestorów, znajduje się startup Figure AI. Założony w 2022 roku projekt koncentruje się na budowie humanoidów wyposażonych w sztuczną inteligencję, które w przyszłości mają zastąpić ludzi w wykonywaniu wymagających i niebezpiecznych zadań. Startup w lutym 2024 roku pozyskał 675 mln dolarów finansowania, a jego wartość przekroczyła 2 mld dolarów.
400 mln dolarów udało się zebrać startupowi Physical Intelligence. Firma, która powstała w tym roku, szybko zdobyła uznanie wśród gigantów technologicznych. Wsparcia udzielili jej między innymi Amazon i OpenAI. Z pewnością skłoniła ich do tego uniwersalność tworzonych przez projekt rozwiązań. To modele i algorytmy sztucznej inteligencji, które będą mogły zasilać humanoidy produkowane przez inne startupy i firmy. Dzięki wsparciu Physical Intelligence również uzyskało status jednorożca.
Dobry rok początkiem trendu?
Wątpliwość ukryta w postawionym wyżej pytaniu może wydawać się zasadna. Nie brakuje pozytywów, które mogłoby świadczyć o tym, że kolejne lata przyniosą dalszy rozwój branży humanoidalnych robotów i ich oprogramowania. Faktem jest, że większość inwestycji z 2024 roku cechuje wczesny etap. To może sugerować, że w przyszłych latach pojawią się kolejne duże rundy finansowania tych projektów.
Ogromne nakłady na wczesnym etapie to również presja ciążąca na twórcach, by jak najszybciej osiągnąć stałe zyski lub ścieżkę do rentowności. Sytuacji nie ułatwia fakt, że większość projektów jest obarczona dużym ryzykiem niepowodzenia. Dla inwestorów równoważyć je może perspektywa ponadprzeciętnych zysków, jednak kluczowym zagadnieniem dla sukcesu całej branży będzie z pewnością ich cierpliwość.
Komentarze
Nie ma jeszcze żadnych komentarzy :)