Okazją do zbadania trendów w finansowaniu młodych firm technologicznych w Europie był coroczny raport „State of European Tech”, który opracowuje firma Atomico. Według danych w nim umieszczonych oczekuje się, że finansowanie europejskich startupów technologicznych do końca 2024 roku wyniesie 45 mld dolarów. To wartość niższa niż niecałe 47 mld z roku 2023.
Zdaniem firmy nie brakuje jednak oznak, że sytuacja w regionie zaczyna się stabilizować. Jest tak pomimo pogarszających się globalnych warunków makroekonomicznych, które doprowadziły do trzech kolejnych lat spadków.
Pozytywne zmiany
Atomico podkreśla w raporcie, że pomimo spadków finansowania, ekosystem technologiczny kontynentu znajduje się w lepszej sytuacji niż przed laty. Zakładana suma tegorocznego finansowania jest wyższa niż osiągnięta łącznie w latach 2005-2014. Kolejne dziesięć lat to okres, w którym zebrano 426 mld dolarów, co znacznie przyćmiło poprzednią dekadę.
Pozytywne informacje płyną również z konkretnych krajowych gospodarek. W Wielkiej Brytanii przedstawiono w zeszłym tygodniu plany konsolidacji lokalnych funduszy emerytalnych w kilka „mega funduszy”. Dzięki temu mają zostać zwiększone sumy inwestycji w aktywa krajowe. Podobne reformy mają być przedmiotem dyskusji w kilku innych europejskich krajach. Atomico prognozuje, że w ciągu dziesięciu lat w Europie powstanie startup technologiczny warty bilion dolarów.
Finansowanie europejskich startupów — zagrożenia
By tak się jednak stało, trzeba najpierw wyeliminować zagrożenia dla finansowania lokalnych startupów technologicznych. W raporcie firmy wskazano, że inwestorzy często zniechęcają się do inwestycji z powodu nadmiernej biurokracji i niejasnych przepisów regulacyjnych. W związku z tym decydują się na lokowanie kapitału na mniej biurokratycznych rynkach.
Problemem jest także odpływ talentów technologicznych na te rynki. Jeśli udałoby się je zatrzymać i uwolnić swobodniejszy przepływ kapitału do Europy, mogą spełnić się przewidywania Atomico.
Komentarze
Nie ma jeszcze żadnych komentarzy :)