Fiskus i jego działania kontrolne wobec przedsiębiorców w latach 2019-2024 były tematem raportu „Przedsiębiorcy pod lupą fiskusa 2025”. Firma doradztwa podatkowego MDDP wraz z Konfederacją Lewiatan sprawdziły w nim również, jakie są aktualne relacje pomiędzy przedsiębiorcami a organami administracji skarbowej. Można stwierdzić, że te zacieśniają się, ale z pewnością nie w sposób, który życzyliby sobie przedsiębiorcy.
Fiskus obecny i skuteczny
Z analizy raportu wynika, że działania kontrolne w krajowych przedsiębiorstwach są coraz powszechniejsze. Instrumentem, który stosowany jest coraz częściej, są kontrole celno-skarbowe. W 2019 roku ich liczba we wszystkich rodzajach kontroli wynosiła 12%. Zgodnie z danymi za rok ubiegły ta wartość stanowiła już ponad 38% ogółu.
W latach 2019-2024 przeprowadzono łącznie 117,5 tys. kontroli. Oznacza to, że średnio każdego dnia było ich w tym okresie 77. W 2024 r. kontrole celno-skarbowe trwały średnio 332 dni, a podatkowe – 113 dni. To wartość znacznie dłuższa niż regulują to przepisy. Co więcej, tylko w przypadku 1 na 10 kontroli podatkowej przedsiębiorca został o niej wcześniej poinformowany.
Działania fiskusa są jednak coraz skuteczniejsze. Według danych za 2024 rok, 98 na 100 kontroli podatkowych zakończyło się wykryciem nieprawidłowości. W przypadku kontroli celno-skarbowych współczynnik ten wyniósł 94%.
Te dane w połączeniu z informacjami o średnim czasie kontroli mogą budzić wątpliwości co do intencji organów kontrolnych. Być może rzeczywiście skala nieprawidłowości jest tak duża. Jeśli jednak celem działania organów nie jest proces kontrolny, a wykrycie nieprawidłowości to nic dziwnego, że organy kontrolne nie cieszą się sympatią przedsiębiorców.
Komentarze
Nie ma jeszcze żadnych komentarzy :)