Francuski startup Biolevate pozyskuje 6 mln euro. Opracował ważne ułatwienie w produkcji leków

Informacje o autorze

26 listopada 2024
Udostępnij:

Biurokracja potrafi zahamować rozwój w każdej dziedzinie. Pomoc w walce z nią przy tworzeniu nowych leków oferuje startup Biolevate z Paryża.

Biolevate

Choć tempo powstawania nowych leków dzięki AI znacząco przyspieszyło, to proces ten ciągle wiąże się z tworzeniem sporej ilości dokumentacji. Ta dziedzina traktowana jest niejako po macoszemu i brak specjalistycznego oprogramowania, które mogłoby przyspieszyć cały proces. Z pomocą przychodzi rozwiązanie startupu Biolevate. Firma z siedzibą w Paryżu zamknęła właśnie rundę finansowania seed. Jej wartość to 6 mln euro. Finansowanie poprowadził fundusz EQT Ventures.

Biolevate korzysta z własnych doświadczeń

Siłą startupu jest połączenie wiedzy medycznej z tą dotyczącą zastosowania w tym sektorze sztucznej inteligencji. Projekt tworzą Nathan Chen i Joel Belafa. Pierwszy z nich doświadczenie medyczne i opinię na temat bolączek sektora wyrobił sobie w duńskiej firmie opieki zdrowotnej Coloplast. Belafa bogatą wiedzę dotyczącą sztucznej inteligencji zdobył w startupie AI Dataiku.

Efektem połączenia ich doświadczeń jest platforma, która optymalizuje procesy tworzenia i zarządzania dokumentacją badawczą podczas tworzenia leków. Przeprowadza ona autora przez cały proces, znacząco redukując czas i wysiłek potrzebny na zrozumienie systemu i wymogów prawnych. Rozwiązanie korzysta z języka naturalnego (NLP) oraz widzenia komputerowego, by stać się w pełni skutecznym asystentem AI w branży dokumentacji medycznej.

W platformę wierzą zarówno twórcy, jak i inwestorzy z EQT Ventures na czele. Jednak Chen i Belafa mają alternatywny plan jeśli platforma nie zdobyłaby odpowiedniego zainteresowania. Jest nim komercjalizacja rozwiązania tak, by było dostępne również dla innych branż. Możliwe będzie również sprzedanie indywidualnych modeli jako API.

Źródło grafiki: Biolevate/LinkedIn

Polecamy

Więcej w tym dziale: