Fuzje i przejęcia na polskim rynku. Wynik w trzecim kwartale niższy niż przed rokiem

Informacje o autorze

10 października 2024
Udostępnij:

84 transakcje fuzji i przejęć na polskim rynku odnotowano w trzecim kwartale 2024 roku. To wynik o 10 transakcji niższy niż przed rokiem.

Fuzje i przejęcia

Dominującym sektorem w kontekście fuzji i przejęć było w tym okresie TMT. Do tamtejszych podmiotów należało 18% wszystkich transakcji. Zwiększona koncentracja była w trzecim kwartale roku również domeną rynku ochrony zdrowia i biotechnologii (11%). To wyniki tożsame z trendami poprzedzającego kwartału. Z trendu wyłamuje się jednak sektor FMCG. Po stronie podmiotów przejmowanych kwartalnie zanotowano spadek o 6%, po stronie kupującej o 2 punkty procentowe.

„Spadek liczby transakcji o 10 względem analogicznego okresu w ubiegłym roku nie jest zaskoczeniem, w szczególności biorąc pod uwagę analizę rynku w poprzednim kwartale. Czynniki wpływające na niższą aktywność rynku, takie jak niepewność makroekonomiczna czy relatywnie wysoki koszt finansowania wciąż oddziałują na decyzje podejmowane przez inwestorów i właścicieli firm. Wydaje się jednak, iż rynek najtrudniejszy moment ma już za sobą, o czym może świadczyć rosnąca aktywność funduszy Private Equity zaobserwowana w ostatnim czasie” – komentuje Artur Wilk, M&A Manager w Navigator Capital Group.

Największe fuzje i przejęcia kwartału

Najwyższą wartość w badanym okresie miała inwestycja spółki Qemetica. Podmiot należący do Kulczyk Investments przejął operacyjną spółkę zależną PPG wraz z zakładami produkcyjnymi w Holandii i USA. To jedna z największych transakcji polskiego podmiotu w USA. Krajowa spółka chemiczna zapłaciła za nią ok. 1,2 mld zł.

Z pewnością transakcją, o której medialnie mówiło się najwięcej, jest przejęcie brytyjskiej firmy turystycznej Thomas Cook. Najstarsza na świecie marka branży zmieniła właściciela. Stał się nim polski eSky. Podmioty nie poinformowały o wartości transakcji.

W mediach sporo mówiło się również o przejęciu marki Sonko. Właścicielem producenta między innymi wafli ryżowych przestało być Oshee. Marka została przejęta przez włoski Euricom. Przejęcie to element strategii podmiotu, który chce stać się kluczowym graczem w segmencie zdrowych przekąsek w Europie.

Fuzje i przejęcia w trzecim kwartale roku pozostały domeną inwestorów prywatnych. W tym okresie odpowiadali oni za 71% wszystkich transakcji.

Polecamy

Więcej w tym dziale: