Molyon jest spółką typu spin-out Uniwersytetu Cambridge. Jej specjalizacją są akumulatory litowo-siarkowe (Li-S). Została założona w 2024 roku. W krótkim czasie udało się jej pozyskać znaczące fundusze. Dzięki nim szansa, że powstanie innowacyjna bateria Li-S, są coraz większe.
Innowacyjna bateria od Molyon
Bateria Li-S jest odpowiedzią na potrzebę zrównoważonych alternatyw dla technologii litowo-jonowej (Li-ion). W skład klasycznych baterii wchodzą nikiel, mangan i kobalt, a to wiąże się z problemem utrzymania ciągłości łańcucha dostaw. Alternatywa tworzona przez Molyon wykorzystuje łatwiej dostępne pierwiastki. Dodatkowo produkt końcowy ma charakteryzować się większą niż w przypadku baterii litowo-jonowych wydajnością.
Jeśli to takie proste, to dlaczego nikt nie osiągnął tego wcześniej? Dotychczas problemem przy tworzeniu tego typu alternatyw była niestabilność siarki w bateriach. Ta powodowała ich awarię i finalne zużycie po stosunkowo niewielkiej ilości cyklów. Technologia katodowa Molyon stabilizuje siarkę, co ma powodować niezawodność baterii. Choć spółka istnieje niecały rok, to jej założyciele pracowali nad tym rozwiązaniem przez blisko 15 lat.
Finansowanie projektu
Nawet najlepsza technologia nie miałaby szansy zaistnieć rynkowo bez wsparcia finansowego. W przypadku Molyon już w pierwszej rundzie finansowania udało się pozyskać 4,3 mln euro. Inwestycję współprowadzili IQ Capital i Plural. Dzięki środkom zespół spółki zostanie rozbudowany o dodatkowych inżynierów ds. baterii, naukowców zajmujących się materiałami i personel operacyjny. Podmiot dokona także skalowania operacji w pilotażowym ośrodku w Cambridge.
Źródło grafiki: Molyon/LinkedIn
Komentarze
Nie ma jeszcze żadnych komentarzy :)