Innowacyjne rozwiązanie w polskim szpitalu. Korzysta z technologii ukraińskiego startupu

Informacje o autorze

27 marca 2024
Udostępnij:

Szpital Średzki Serca Jezusowego jest pierwszym polskim szpitalem, który korzysta z bezprzewodowego systemu wezwań. System knopka został stworzony przez startup o tej samej nazwie.

Startup Knopka

Knopka to startup z Ukrainy. W Polsce brał udział w programie grantowym zachęcającym zagraniczne startupy do prowadzenia biznesu w Polsce — Poland Prize 2023. Sukces programu ma swoje przełożenie na współpracę nawiązaną ze szpitalem w Środzie Wielkopolskiej. W marcu 2024 roku został w nim zainstalowany system Knopka.

„Latem 2020 roku po raz pierwszy otrzymaliśmy radę od ekspertów Ukrainian Startup Fund, aby wyjść na zagraniczny rynek, a pół roku później mieliśmy już testową sprzedaż naszego prototypu — systemu do wezwania pielęgniarek. Dziś, w 2024 roku, mamy już pełnoprawny produkt z potencjałem eksportowym dla publicznych szpitali, który w tym miesiącu został uruchomiony w pierwszym szpitalu w Polsce. To efekt wielkiej pracy naszego zespołu i współpracy z instytucjami z Ukrainy i Polski, które wspierają nas na tej drodze” – komentuje Ivan Osadczij, CEO Knopka.

System Knopka

Startup Knopka jest autorem systemu o tej samej nazwie. Jest to rozwiązanie bezprzewodowe, działające również w przypadku braku prądu. System wezwań może być zainstalowany zarówno na szpitalnych oddziałach, jak i w punktach przyjęć. Jego instalacja zajmuje godzinę. Po niej knopka jest już gotowa do użycia na telefonach i tabletach.

System reaguje na wezwanie i wysyła powiadomienie na smartfon lekarza dyżurnego. Jego rola nie ogranicza się do samego powiadomienia, śledzi także obecność lekarza na oddziale przyjęć. Pomaga to szybciej reagować w sytuacjach krytycznych. System można dostosować do specyfiki konkretnej placówki medycznej, a także klasyfikować wezwania do pacjentów według stopnia ich pilności.

Plany na rok 2024

Knopka z powodzeniem działa w ponad 20 szpitalach na Ukrainie. W planach startupu jest osiągnięcie w 2024 roku tej liczby w placówkach za granicą. Połowa z nich ma obejmować polskie szpitale. Równolegle toczone są rozmowy z placówkami medycznymi z innych krajów Unii Europejskiej.

Obecnie Knopka jest członkiem platformy umożliwiającej współpracę pomiędzy uczelniami, jednostkami badawczymi i podmiotami leczniczymi, a przedsiębiorcami o nazwie Klaster Medycyny Lubelskiej. Z pewnością ułatwi to nawiązanie współpracy z kolejnymi placówkami medycznymi w Polsce. W tym roku startup otrzymał również nagrodę CES Award 2024 w kategorii Digital Health.

Źródło grafik: Knopka

Warto przeczytać: SP Tech Solutions z kolejnym finansowaniem. Fundusz Vinci HiTech wierzy w optymalizację branży kolejowej

Polecamy

Więcej w tym dziale: