Inwestycje w AI są opłacalne. Firmy planują wzrost nakładów na generatywną sztuczną inteligencję

Informacje o autorze

21 lutego 2025
Udostępnij:

Zwrot nakładów na sztuczną inteligencję osiągnął wartość 30% w przypadku ⅕ światowych firm. Inwestycje w AI w większości przedsiębiorstw będą kontynuowane na szerszą skalę.

Inwestycje w AI są opłacalne

Dane dotyczące zaangażowania światowych firm we wdrożenie rozwiązań sztucznej inteligencji w swoją działalność zebrano w raporcie State of Generative AI in the Enterprise stworzonym przez Deloitte. W jego wynikach widać wyraźnie, że inwestycje w AI to temat, do którego większość zarządzających przedsiębiorstwami podchodzi pozytywnie. Aż 70% z inwestujących w tego typu rozwiązania spodziewa się zwrotu z inwestycji w ciągu roku.

Optymizm napędza inwestycje w AI

Ten optymizm poparty jest efektami dotychczasowych działań. W przypadku 3/4 firm korzyści z najbardziej zaawansowanych projektów gen AI spełniły, a nawet przewyższyły oczekiwania.Branżowym liderem tego typu deklaracji są przedsiębiorstwa związane z obszarem cyberbezpieczeństwa. Tu odsetek tego typu deklaracji wyniósł 44%.

Należy dodać również, że prawie we wszystkich przypadkach przedsiębiorstw, które przeprowadziły etap wdrożenia rozwiązań AI, odnotowano zwrot z inwestycji. W przypadku ⅕ z nich jego wysokość wyniosła 30%. Nic więc dziwnego, że 78% badanych firm zadeklarowało w najbliższym roku fiskalnym wzrost nakładów na sztuczną inteligencję.

Możliwe zagrożenia

Przedsiębiorcy wskazali również na wyzwania, które wiążą się z tego typu wdrożeniami. Za największe uznano ryzyko błędów o poważnych konsekwencjach dla działalności przedsiębiorstwa (35%). Równie powszechna jest mimo wszystko obawa o nieosiągnięcie oczekiwanej wartości zwrotu z inwestycji (34%). Co się z tym wiąże, zarządzający firmami boją się również utraty zaufania do technologii (29%). To wskazuje na ich wyraźną świadomość konieczności jej stosowania dla rozwoju przedsiębiorstwa.

Badanie State of Generative AI in the Enterprise przeprowadzono wśród 2773 liderów biznesowych i technologicznych z całego świata. Respondentami byli przedstawiciele zarządów, rad nadzorczych i kadry zarządzającej. Działania przeprowadzono w okresie od lipca do września 2024 roku.

Polecamy

Więcej w tym dziale: