Branża technologiczna coraz optymistyczniej podchodzi do kwestii giełdowego debiutu. Dla wielu podmiotów IPO w 2025 roku ma być realnym celem. Ich nastawienie jest częściowo spowodowane zmianami w administracji prezydenckiej w USA. Donald Trump już w kampanii wyborczej zapowiedział złagodzenie niektórych prawnych regulacji i większą otwartość na kryptowaluty oraz rozwój AI. To w naturalny sposób skłania podmioty tych sektorów do bardziej odważnych rynkowych działań.
Zestawienie możliwych debiutów giełdowych w 2025 roku przygotował portal TechCrunch.
IPO w 2025 roku — możliwi bohaterowie
Zgodnie z informacjami Financial Times jednym z pierwszych wejść na giełdę w 2025 roku może być izraelska platforma handlowa eToro. Według źródła firma złożyła w styczniu poufny wniosek o IPO w USA. Jej wycena miałaby wynieść 5 mld dolarów.
Na podobny krok zdecydować miał się startup Voyager Technologies. Projekt związany z branżą kosmiczną i technologiami obronnymi jest jednak warty mniej niż eToro. Zdaniem Wall Street Journal jego wartość ma wynosić od 2 do 3 mld dolarów. Poufny wniosek o IPO miał złożyć również inny startup z tego obszaru. Karman Holdings ma zamiar pozyskać w ten sposób do 100 mln dolarów przy wycenie na poziomie co najmniej 3 mld dolarów.
Giełdowe debiuty tych podmiotów mają szansę wyprzedzić startupy, które już w 2024 roku poczyniły pierwsze kroki w tym kierunku. Jednym z nich jest fintech Klarna, w przypadku którego o wejściu na giełdę mówiło się kilkukrotnie w 2024 roku. Listopadowy wniosek o IPO otwiera drogę do realizacji tego wydarzenia jeszcze w pierwszej połowie 2025 roku.
W przypadku opisywanego na MamBiznes startupu Cerebras na podobny krok zdecydowano się już w sierpniu 2024 roku. Producent chipów zamierza podwoić swoją obecną wycenę, która wynosi 4 mld dolarów. Być może w 2025 roku uda się zrealizować od dawna planowane wejście na giełdę Shein. Gigant branży fast-fashion pierwsze starania o IPO w USA czynił jeszcze w 2023 roku. Starania zahamowane przez kongresową kontrolę łańcucha dostaw i praktyk pracowniczych mają szansę na realizację właśnie w 2025 roku.
Komentarze
Nie ma jeszcze żadnych komentarzy :)