JDG ze zmianą trendu. Mniej zamknięć, więcej zawieszeń po III kwartale

Informacje o autorze

29 października 2024
Udostępnij:

142 tys. wniosków o zamknięcie JDG złożono w ciągu dziewięciu miesięcy 2024 roku. To o 2% mniej niż przed rokiem. Firmy coraz częściej decydują się jednak na zawieszenie działalności.

JDG

Zgodnie z danymi udostępnionymi przez Ministerstwo Rozwoju i Technologii po trzech kwartałach do CEIDG wpłynęło 142 tys. wniosków o zamknięcie jednoosobowych działalności gospodarczych (JDG). To wartość o 2,2% mniejsza niż w analogicznym okresie poprzedniego roku. Wtedy ich liczba wyniosła ponad 145 tysięcy.

Eksperci jako główną przyczynę tej zmiany wskazują zmniejszenie niepewności związanej z prowadzeniem działalności gospodarczej. Nie oznacza to, że poprawiły się same warunki prowadzenia biznesu w Polsce. Wszystko wskazuje na to, że zmienił się jedynie główny problem. Teraz jest nim znaczący wzrost kosztów prowadzenia działalności.

Rośnie liczba zawieszeń JDG

Zmianę trendu potwierdzają dane dotyczące liczby zawieszeń JDG w badanym okresie. Do CEIDG wpłynęło w tym czasie 282,4 tys. wniosków o zawieszenie jednoosobowej działalności gospodarczej. To o 4,6% więcej niż rok wcześniej, gdzie tego typu przypadków było 270 tysięcy. Ta tendencja pokazuje, że przedsiębiorcy rzeczywiście walczą obecnie ze wzrostem kosztów. Zawieszenie działalności pomaga w optymalizacji tych związanych z ubezpieczeniami społecznymi.

„Zawieszanie działalności to często pierwszy krok do zamknięcia firmy, ale nie jest to regułą. Przedsiębiorcy często to robią, kiedy właśnie szukają oszczędności, bo w danej chwili mają zastój w prowadzeniu działalności. I to nie jest niczym złym. Spora liczba tych podmiotów potem się odwiesza i ponownie wraca do obrotu. W mojej ocenie ten wzrost raczej nie powinien być alarmujący” – ocenia mec. Łukasz Goszczyński, radca prawny i doradca restrukturyzacyjny z kancelarii prawa gospodarczego GKPG.

Z całą pewnością będzie można tak powiedzieć, jeśli w kolejnych okresach wzrostowi zawieszeń JDG nie zacznie towarzyszyć większa liczba zamykanych działalności gospodarczych. W przeciwnym wypadku okaże się, że koszty działalności rosną tak szybko, że jej zawieszenie nie jest już wystarczającym działaniem, by przetrwać. Inną kwestią pozostaje pytanie, czy do takich sytuacji powinno w ogóle dochodzić.

Polecamy

Więcej w tym dziale: