Jednorożce wśród startupów. We wrześniu po raz kolejny powiększyło się ich grono

Informacje o autorze

18 października 2024
Udostępnij:

Wycena dziewięciu startupów przekroczyła we wrześniu wartość 1 mld dolarów. Portal Crunchbase w swoim zestawieniu wskazał nowe jednorożce.

Jednorożce

Crunchbase na bieżąco klasyfikuje startupy pod kątem ich wartości. Jednorożce, według danych za wrzesień, stanowią liczbę niemal 1550 podmiotów. Ich łączna wartość to już 5,2 bln dolarów. W minionym miesiącu do ich grona dołączyło dziewięć startupów. Cztery z nich pochodzą ze Stanów Zjednoczonych, dwa z Indii, po jednym z Japonii, Niemiec i Chile.

Safe Superintelligence bohaterem września

Bezapelacyjnie najbardziej spektakularne wejście do tego grona zaliczył startup Safe Superintelligence (SSI). Projekt, o którym wielokrotnie wspominaliśmy już na MamBiznes osiągnął imponującą wycenę 5 mld dolarów w kilka miesięcy od jego założenia. Istotny udział w tym sukcesie ma założyciel startupu – Ilya Sutskever. Jego projekt znalazł się w prestiżowym gronie 290 spółek technologicznych, które osiągnęły tę wartość.

Pozostałe nowe jednorożce

Kolejnym nowym jednorożcem związanym ze sztuczną inteligencją jest Sakana AI z Tokio. Deweloper modeli AI zebrał we wrześniowej rundzie finansowania kwotę 70 mln dolarów i wycena rocznego startupu przekroczyła 1 mld dolarów.

W gronie najcenniejszych startupów znalazły się aż trzy podmioty z branży energetycznej. 24M Technologies, deweloper produktów akumulatorowych z USA osiągnął to w 14 lat po założeniu. Nieco krócej, bo niespełna 9 lat czekała na ten status firma Twelve z Kalifornii. Producent czystego paliwa lotniczego również jest już wart ponad 1 mld dolarów. Taki sam jest przedmiot prac chilijskiego HIF Global. Na jej sukces wpłynęło pozyskanie w 2024 roku 220 mln dolarów.

Do jednorożców dołączyły również indyjskie Veritas Finance oraz Moneyview. Obie firmy dostarczają rozwiązania kredytowe, przy czym pierwsza z nich koncentruje się na małych firmach. Moneyview to twórca platformy kredytowej o szerokim zasięgu. Obie strategie okazały się równie skuteczne i są obecnie wyceniane na ponad 1 mld dolarów.

Europejskim jedynakiem wśród nowych jednorożców jest firma Egym. Twórca sprzętu do ćwiczeń z funkcją personalizowanego śledzenia stanu zdrowia zebrał w najnowszej rundzie finansowania 200 mln dolarów. Jego łączna wycena osiągnęła 1,2 mld dolarów. Ostatnim z wrześniowych jednorożców jest platforma wynajmu nieruchomości Rentberry.

Polecamy

Więcej w tym dziale: