Po zdaniu matury, młodzież staje przed trudnym wyborem odpowiedniego kierunku studiów. Myśląc o swojej karierze zawodowej, młode osoby powinny brać pod uwagę nie tylko swoje zainteresowania, ale również przyszłe zarobki. Obecnie wśród najlepszych kierunków pod względem stabilności finansowej, wyróżniono informatykę, medycynę, psychologię oraz zarządzanie.
„Wybierając kierunek studiów, warto uwzględnić dwie rzeczy. Najważniejsze są zainteresowania. Zawód wykonywany z entuzjazmem przynosi satysfakcję i dobre zarobki. Warto także zwrócić uwagę na aktualne trendy. Jeśli zdecydujemy się na obszar, który w ciągu najbliższych dziesięciu lat będzie się dynamicznie rozwijał, zminimalizujemy ryzyko trudności w znalezieniu pracy po studiach. Często obserwujemy, że młodzi ludzie wybierają popularne kierunki, takie jak ekonomia, kulturoznawstwo, lingwistyka, co może prowadzić do problemów po wejściu na rynek pracy” – komentuje Krzysztof Inglot, założyciel Personnel Service.
Kierunki studiów na lepszą przyszłość
Choć studia nie muszą definitywnie utorować ścieżki rozwoju kariery zawodowej, to warto już na starcie przemyśleć swój wybór. Jak wskazują eksperci z Personnel Service, to informatyka jest jednym z bardziej pożądanych kierunków. Zapotrzebowanie na specjalistów w branży IT nadal utrzymuje się na wysokim poziomie. Warto na tym kierunku postawić na takie specjalizacje jak cyberbezpieczeństwo czy sztuczna inteligencja. Jak czytamy w komunikacie, absolwenci informatyki na Uniwersytecie Wrocławskim mogą zarobić około 16 tys. zł brutto po ukończeniu studiów.
„Branża IT się zmienia, coraz mocniej wchodzi do niej sztuczna inteligencja, co powoduje przetasowanie w poszukiwanych kompetencjach. Jednak samo znaczenie tego sektora się utrzymuje. Podobnie jak zapotrzebowanie na pracowników. Studenci, którzy decydują się na informatykę, automatykę czy big data mają też wiele możliwości rozwoju. Dodatkowo często mogą pracować z dowolnego miejsca na świecie i dla pracodawców zarówno w Polsce, jak i za granicą” – podsumowuje Krzysztof Inglot.
Inny pożądany kierunek jest związany bezpośrednio z finansami. Mowa o finansach i rachunkowości, ale również zarządzaniu. Patrząc na trendy rynkowe, studenci powinni również przychylniej patrzeć na kierunki związane z ekologią i odnawialnymi źródłami energii. Przykładowo inżynieria środowiska na Politechnice Koszalińskiej gwarantuje zarobki przekraczające 8,2 tys. zł brutto.
Niedawno sporo pisaliśmy o sukcesach polskich medtechów. I to właśnie kierunki medyczne mogą się okazać również trafnym wyborem, myśląc o swoich przyszłych zarobkach. Równie ważna w dzisiejszych czasach jest potrzeba wsparcia psychologicznego, dlatego studiowanie psychologii może w przyszłości zaowocować wysokim wynagrodzeniem.
Komentarze
Nie ma jeszcze żadnych komentarzy :)