Dane na temat finansowania, jakie osiągają w ostatnich latach projekty opracowujące komputery kwantowe, zebrał portal Crunchbase. Rok 2024 zdaje się być dla tej branży przełomowy. Pozyskano w nim już 1,5 mld dolarów w 50 transakcjach. To już ponad dwukrotnie więcej niż w całym 2023 roku. Jest to również rekord finansowania. A przecież rok się jeszcze nie skończył.
Źródło: Crunchbase
Największe transakcje roku
Już w styczniu miała miejsce pierwsza z dużych transakcji tego roku. Połączone podmioty Quntinuum oraz Cambridge Quantum Computing pozyskały 300 mln dolarów kapitału zakładowego, a wycena nowej spółki wyniosła 5 mld dolarów.
Wynik ten został pobity przez PsiQuantum z Kalifornii. Runda finansowania tego startupu osiągnęła wartość 620 mln dolarów. Projekt zyskał wsparcie sektora rządowego z Australii. To właśnie w pobliżu lotniska w Brisbane ma powstać komputer kwantowy, który stworzy PsiQuantum.
Komputery kwantowe zyskują dzięki AI
Komputery o znacznie większej mocy obliczeniowej niż standardowe od wielu lat wzbudzają zainteresowanie inwestorów. Nie sposób jednak zauważyć, że rekordy finansowania tej branży z pewnością napędza rozwój sztucznej inteligencji. To właśnie w nich wielu z finansujących widzi nadzieję na spełnienie rosnącego zapotrzebowania AI na moc obliczeniową.
Oczywiście sprowadzanie popularności startupów rozwijających tę technologię do roli asystenta sztucznej inteligencji byłoby sporą ignorancją. Komputery kwantowe mają zastosowania niemal w każdej dziedzinie nauki. Jeśli jednak boom na AI miałby pomóc także w tym sektorze, to dlaczego nie?
Komentarze
Nie ma jeszcze żadnych komentarzy :)