Kondycja finansowa Polaków. Zadowolona jest blisko połowa z nich

Informacje o autorze

08 maja 2025
Udostępnij:

49,1% Polaków pozytywnie postrzega swoją kondycję finansową. Najbardziej zadowoleni są najmłodsi z pracujących.

Kondycja finansowa Polaków

Zgodnie z wynikami badania UCE RESEARCH i kancelarii prawa gospodarczego GKPG blisko połowa Polaków jest zadowolona ze swojej sytuacji finansowej. Tak deklaruje dokładnie 49,1% badanych. Z kolei 27,3% ma odmienne zdanie. W przypadku 20,5% respondentów kondycja finansowa jest określana jako ani dobra, ani zła. Tylko 3,1% Polaków nie jest w stanie się określić w kwestii swoich finansów.

„Fakt, że blisko połowa Polaków ocenia swoją sytuację finansową jako dobrą, jest umiarkowanie pozytywną wiadomością. Patrząc całościowo na wyniki badania, raczej nie ma tutaj powodów do zachwytu. Co piąty badany respondent twierdzi, że jego sytuacja jest ani dobra, ani zła. Do tego prawie co trzeci ankietowany wprost wyraża swoje niezadowolenie. Wychodzi więc na to, że spora część Polaków ma jakieś zastrzeżenia w tej kwestii” – mówi Łukasz Goszczyński, radca prawny i doradca restrukturyzacyjny oraz współautor raportu z kancelarii GKPG.

Kondycja finansowa Polaków – główne determinanty

W przypadku osób, które są zadowolone ze swojej kondycji finansowej, dominują ludzie młodzi. Pozytywnie ocenia ją 70,1% osób w wieku od 18 do 24 lat. Z kolei najgorzej sytuacja wygląda w przypadku osób w wieku od 65 do 74 lat. Swoją sytuację finansową negatywnie oceniło 33,9% osób w tej grupie wiekowej.

Biorąc pod uwagę status zawodowy, dobrze swoją sytuację postrzegają przede wszystkim osoby na urlopie macierzyńskim, tacierzyńskim lub wychowawczym (60% z nich). Kolejną pozycję w tym zestawieniu zajmują osoby studiujące i uczące się – 53,7%. Co nie powinno być zaskoczeniem, w grupie Polaków, która źle ocenia swoją sytuację finansową, przeważają osoby bezrobotne. Tak twierdzi 53,5% tej grupy. W tym zestawieniu liczne są również osoby będące na rencie (45,7%). Ten odsetek jest jednak mniejszy w przypadku emerytów. Wynosi 33,4%.

„Nie jest dla mnie żadnym zaskoczeniem duży udział osób bezrobotnych i pobierających rentę wśród tych, które źle oceniają swoją sytuację finansową. Natomiast wyższego wskaźnika spodziewałem się wśród emerytów z uwagi na wysokość otrzymywanych emerytur. Jednak, jak widać, są oni bardziej zadowoleni z poziomu swojego życia od rencistów” – podsumowuje Łukasz Goszczyński z kancelarii GKPG.

Polecamy

Więcej w tym dziale: