Rozpoczęcie rozmów na temat wspólnego projektu poprzedziło podpisanie przez oba podmioty tzw. Memorandum of Understanding (MoU). Dokument zawarto 3 lutego 2025 roku. Polski producent satelitów wraz ze szwedzkim producentem komputerów pokładowych oraz rozwiązań chmurowych dla sektora kosmicznego mogą zrealizować wspólnie kontrakt dla wybranych klientów z USA i Europy. Konstelacja satelitów miałaby składać się docelowo z 20 obiektów.
Konstelacja satelitów od Creotech Instruments i Unibap AB
Współpraca obu podmiotów ma polegać na integracji komputerów kosmicznych iX10-102 firmy Unibap z platformą HyperSat należącą do Creotech Instruments. Pierwsza partia kontraktu obejmowałaby stworzenie trzech satelitów o zaawansowanych rozwiązaniach hiperspektralnych. Pełną operacyjność konstelacji planuje się osiągnąć w 2030 roku. Do tego czasu podmioty miałyby dostarczyć kolejne 17 satelitów.
„Współpraca nad integracją platformy HyperSat z zaawansowanymi komputerami kosmicznymi Unibap, to ważny krok w kierunku stworzenia innowacyjnej konstelacji satelitów. Liczę, że szybko dojdziemy do porozumienia i niebawem będziemy mogli zakomunikować rozpoczęcie realizacji wspólnego kontraktu na dostarczenie pierwszych trzech satelitów” – komentuje dr hab. Grzegorz Brona, prezes zarządu Creotech Instruments.
Zaangażowanie Creotech Instruments w kolejny ważny kontrakt jest możliwe dzięki jej autorskiej platformie mikrosatelitarnej HyperSat. Umożliwia ona realizację różnego rodzaju misji. Mowa zarówno o technologicznych i naukowych, jak i obserwacyjnych i telekomunikacyjnych, a także misji w dalekim kosmosie.
Komentarze
Nie ma jeszcze żadnych komentarzy :)