Sztuczna inteligencja zmienia współczesny świat. To, że jeśli nie wydarzy się nic niespodziewanego, to ten proces będzie postępował, można wywnioskować również z raportu „Pokolenie AI. Jak młodzież korzysta ze sztucznej inteligencji”. Opracowanie bada powiązania, które łączą młodzież i AI. To, że sztuczna inteligencja jest używana przez większość osób w wieku 16-20 lat (63%) sprawia, że można wysnuć wniosek o jej kluczowym wpływie na przyszłość.
Raport powstał z inicjatywy Fundacji IT Girls i Nationale-Nederlanden we współpracy z CampusAI. Z jego treścią można się zapoznać na stronie internetowej fundacji.
Młodzież i AI — świadoma relacja
Najpowszechniejszym zastosowaniem sztucznej inteligencji przez młodych ludzi jest sektor edukacji. 67% młodzieży wykorzystuje AI jako wsparcie w nauce. Narzędzia sztucznej inteligencji pomagają jej w rozwiązywaniu trudnych zagadnień, organizowaniu pracy, czy w wyborze pomysłów na projekty. Połowa młodych ludzi znalazła dla AI zastosowanie jako pomoc w nauce języków obcych.
Budującym jest fakt, że większość badanych zdaje sobie sprawę z zagrożeń, które towarzyszą rozwojowi AI. Ponad 65% z nich deklaruje, że jest świadoma ryzyka wykorzystania danych osobowych przez tego typu narzędzia. Co więcej, 57% respondentów obawia się, że sztuczna inteligencja negatywnie wpłynie na ich wyniki w nauce.
Opinia młodzieży wskazówką dla starszych
Wyniki raportu „Pokolenie AI. Jak młodzież korzysta ze sztucznej inteligencji” to szansa na lepsze przystosowanie narzędzi sztucznej inteligencji do potrzeb zmieniającego się świata. Oprócz oczywistych wniosków dotyczących edukacji w zakresie bezpieczeństwa danych, zwłaszcza pracodawcy powinni zrozumieć, jak ważne będzie wprowadzanie rozwiązań AI z uwagi na swoich przyszłych pracowników. Co więcej, sami również muszą usystematyzować swoją wiedzę w tej materii.
Raport „Pokolenie AI. Jak młodzież korzysta ze sztucznej inteligencji” powstał na podstawie badania przeprowadzonego w listopadzie 2024 roku na Ogólnopolskim Panelu Badawczym Ariadna. W ankiecie wzięło udział 1058 respondentów w wieku 16–20 lat, reprezentujących uczniów szkół ponadpodstawowych i policealnych z różnych miejscowości w Polsce.
Komentarze
Nie ma jeszcze żadnych komentarzy :)