Nadchodzi ważna zmiana dla małych firm. Rząd przyjął projekt ustawy upraszczającej obowiązki VAT

Informacje o autorze

11 września 2024
Udostępnij:

Dostosowanie krajowego prawa do przepisów Unii Europejskiej uprości obowiązki podatkowe dla polskich firm, które prowadzą działalność w innych państwach wspólnoty. Jak to zwykle bywa, kij ma jednak dwa końce.

VAT

Zgodnie z komunikatem Kancelarii Prezesa Rady Ministrów (KPRM) rząd przyjął projekt ustawy o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw. Jego główną ideą jest dostosowanie przepisów podatkowych w Polsce do prawa unijnego. Jednym z przykładów takiego działania jest dostosowanie obowiązków administracyjnych dotyczących VAT dla małych przedsiębiorstw, które prowadzą działalność w innych krajach Unii Europejskiej.

Warto przeczytać: Polskie firmy w tyle wyścigu technologicznego. Niewykorzystany potencjał

Ma być prościej i taniej

Obecnie tego typu podmioty, które posiadają siedzibę w Polsce, muszą także zarejestrować się do celów VAT i wypełniać obowiązki związane z tym podatkiem w każdym kraju UE, w którym prowadzą działalność. Dotyczy to każdego państwa, w którym ten podatek był należny. Do tej pory zwolnienie z podatku VAT było bowiem zarezerwowane wyłącznie dla podmiotów krajowych.

Nowe przepisy umożliwią małym polskim firmom, które prowadzą działalność również w innych krajach UE, uzyskanie zwolnienia z podatku VAT. Sprawi to również, że zmniejszą się ich koszty administracyjne, które obecnie ponoszą na obsługę podatku VAT poza granicami kraju. Ten podatek ma być przez nie opłacany jedynie w Polsce.

Małe firmy z UE nie zapłacą podatku w Polsce

Zmiana przepisów spowoduje jednak, że zmieni się sytuacja także małych firm z innych krajów UE. Te, które prowadzą działalność również w Polsce, nie zapłacą w niej podatku VAT. W takim wypadku Polska będzie potwierdzać ich kwalifikację do zwolnienia z tego obowiązku. Oznacza to oczywiście zmniejszenie się wpływów podatkowych, które będą kierowane wyłącznie do państwa, w którym podmiot ma siedzibę.

Nowe przepisy wejdą w życie od 1 stycznia 2025 roku.

Warto przeczytać: Opieszałość źródłem problemów polskich firm. Co czwarta zwleka z podjęciem działań wobec dłużników

Polecamy

Więcej w tym dziale: