Naprawa satelitów bezpośrednio na orbicie. Polska spółka PIAP Space opracowała ramię robotyczne TITAN

Informacje o autorze

09 kwietnia 2025
Udostępnij:

Warszawska firma PIAP Space opracowała ramię robotyczne TITAN. Dzięki niemu będzie można prowadzić inspekcje, naprawy i modernizacje satelitów bezpośrednio na orbicie.

PIAP Space

TITAN od polskiej spółki PIAP Space to kluczowy projekt do rozwoju technologii robotycznych w Europie. W ramach współpracy z Europejską Agencją Kosmiczną powstało ramię robotyczne, które umożliwia naprawę satelitów bezpośrednio na orbicie. Wartość kontraktu to 2,6 mln euro. Projekt właśnie osiągnął poziom gotowości technologicznej TRL 6, dzięki czemu technologia jest gotowa do integracji w ramach misji serwisowych w przestrzeni kosmicznej.

„TITAN to najbardziej zaawansowany manipulator robotyczny opracowany w Polsce, a prawdopodobnie także jeden z najnowocześniejszych tego typu w Europie. Zaprojektowaliśmy go tak, by był nie tylko precyzyjny, ale też uniwersalny. Dzięki modularnej architekturze może zostać przeskalowany do różnych zastosowań – zarówno orbitalnych, jak i eksploracyjnych. Co więcej, odpowiednie uszczelnienia konstrukcji pozwolą przystosować go także do pracy w środowiskach pełnych pyłu jak pokryta regolitem powierzchnia Księżyca. To otwiera drogę do jego wykorzystania w planetarnych misjach eksploracyjnych” – mówi Paweł Paśko, Kierownik Sekcji Mechatroniki w PIAP Space.

Ramię robotyczne od PIAP Space

Jak czytamy w komunikacie spółki, TITAN to ramię robotyczne zaprojektowane z myślą o misjach orbitralnych. Można je zainstalować na satelicie serwisowym, który będzie w stanie przeprowadzać inspekcję, uchwycić inną satelitę, podłączyć się do interfejsu paliwowego, wymienić komponenty lub przeprowadzić operacje montażowe. Ramię ma zasięg do 2 metrów i 7 stopni swobody. Taka specyfikacja oferuje wyjątkową precyzję. Dokładność pozycjonowania jest na poziomie 0,5 mm i orientacji 0,1°.

Ponadto, polska technologia może być dostosowana w różne końcówki, dzięki czemu można ją dostosować do specyfiki misji. TITAN został zrealizowany w ramach kontraktu z Europejską Agencją Kosmiczną o wartości 2,6 mln euro. PIAP Space rozwija swoją konstrukcję również w ramach projektu IOSHEX, realizowanego przez SAB Aerospace wspólnie z ESA.

„Pierwsze operacyjne wdrożenie systemów takich jak TITAN może nastąpić jeszcze w tej dekadzie. Firma aktywnie uczestniczy w planowaniu przyszłych misji ESA, a także bierze udział w najważniejszych wydarzeniach branżowych. Podczas zbliżającej się 3rd ESA Space Security Conference, która odbędzie się 14–15 kwietnia 2025 roku w Arkadach Kubickiego w Warszawie, ramię TITAN zostanie zaprezentowane przedstawicielom ESA, przemysłu kosmicznego oraz decydentom odpowiedzialnym za rozwój europejskich systemów bezpieczeństwa kosmicznego” – czytamy w komunikacie.

Źródło grafiki: PIAP Space

Polecamy

Więcej w tym dziale: