W pierwszych trzech miesiącach 2025 roku złożono ponad 55 tys. wniosków o zamknięcie jednoosobowej działalności gospodarczej. Jest to wynik niższy o niespełna 2% w stosunku do analogicznego okresu 2024 roku. Natomiast liczba wniosków o zawieszenie była niemal identyczna jak rok wcześniej.
„Niewielki spadek liczby zamykanych działalności gospodarczych może świadczyć o względnej stabilizacji rynku w tym obszarze. Jednak niekoniecznie oznacza poprawę warunków prowadzenia i rozwoju mikroprzedsiębiorstw. W ostatnich kilkunastu miesiącach one nie uległy istotnym zmianom. Choć dynamika wzrostu inflacji spadła, jej poziom nadal pozostaje powyżej celu inflacyjnego. Wysoka płaca minimalna, skomplikowane regulacje prawne oraz znaczne obciążenia fiskalne wciąż negatywnie wpływają zarówno na rozwój istniejących firm, jak i na zakładanie nowych” – komentuje Radosław Twarużek, dyrektor Departamentu Klienta Biznesowego w Banku Pekao.
55 tys. JDG do likwidacji
W I kwartale 2024 roku zamknięto 56 tys. jednoosobowych działalności gospodarczych. Natomiast w minionym kwartale ta liczba spadła do 55,1 tys. Niektórzy wskazują, że nastąpiła poprawa nastrojów wśród przedsiębiorców, jednak nie wszyscy są takimi optymistami. Nadal brakuje na polskim rynku konkretnych zmian, na co wskazuje radca prawny Łukasz Goszczyński.
„To fakt, że w ciągu ostatniego roku otoczenie dla biznesu stało się bardziej przewidywalne. Niemniej jednak, w mojej opinii, to wciąż za mało, aby mówić o jakiejkolwiek poprawie. Przedsiębiorcy, szczególnie ci, którzy prowadzą ww. formę działalności, oczekują na prawdziwe zmiany. Do tego można też dodać, że są coraz bardziej zniecierpliwieni. Chcą konkretów, a nie tylko planów, choć przecież wiadomo, że wszystkie zmiany zawsze zaczynają się od planowania” – dodaje mec. Łukasz Goszczyński.
Najnowsze dane Ministerstwa Rozwoju i Technologii należy odczytać jako stabilizację nastrojów przedsiębiorców. Nadal oczekują na zmiany związane ze zmniejszeniem kosztów prowadzenia działalności. „W 2025 roku nadal dominującym czynnikiem pozostają rosnące koszty. Jednak coraz większą rolę odgrywają również zmiany regulacyjne oraz niepewność związana z planowanymi reformami. Większość tych przyczyn ma charakter długoterminowy i wynika z utrzymujących się, strukturalnych problemów w otoczeniu gospodarczym” – dodaje ekspert z Banku Pekao.
Z danych resortu wynika, że w I kwartale 2025 roku do rejestru CEIDG wpłynęło 91,5 tys. wniosków o zawieszenie JDG. Tym samym skala zawieszeń pozostaje na stabilnym poziomie.
Komentarze
Nie ma jeszcze żadnych komentarzy :)