Autorzy kolejnych innowacyjnych pomysłów na biznes uzyskali spory zastrzyk gotówki na wprowadzenie swoich idei na rynek. Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości wybrała najbardziej perspektywiczne przedsięwzięcia, które stanęły do rywalizacji o nawet 1 mln zł.
To była już dziesiąta runda w ramach programu „Rozwój start-upów w Polsce Wschodniej”. Pomysłodawcy, którzy przeszli etap Platform Startowych w kolejnym kroku mogli się ubiegać o dotację na wdrożenie swojego produktu lub usługi.
1 mln zł dotacji przy 15 proc. wkładu własnego
Młode firmy zarejestrowane w jednym z województw makroregionu Polski Wschodniej, czyli: podlaskiego, warmińsko-mazurskiego, lubelskiego, świętokrzyskiego oraz podkarpackiego muszą dysponować wkładem własnym nie mniejszym, niż 15 proc. wydatków kwalifikowanych projektu. Otrzymane środki można przeznaczyć na zakup usług doradczych i eksperckich związanych z rozwijaniem modelu biznesowego lub na wynagrodzenia personelu. Dofinansowanie może być wykorzystane także na pokrycie kosztów zakupu środków trwałych, surowców lub materiałów oraz wartości niematerialnych i prawnych związanych z produkcją.
W dziesiątym naborze wnioski złożyło 46 start-upów, które wcześnie przeszły proces inkubacji w jednej z Platform Startowych. Tylko uczestnictwo w programie Platform Startowych dawało możliwość ubiegania się o dotację na rozwój działalności gospodarczej. Z nadesłanych aplikacji organizatorzy wyłonili 24 przedsięwzięcia, które uzyskały środki na wprowadzenie produktu i usługi na rynek. Dofinansowanie jest przyznawane w ramach Programu Polska Wschodnia.
O dotację mogą się ubiegać osoby które:
– spełniają kryteria wyboru projektów 112 POPW
– prowadzą działalność w formie spółki kapitałowej zgodnie z przepisami kodeksu spółek handlowych
– zakończyli program inkubacji innowacyjnego pomysłu w ramach poddziałania 1.1.1 POPW Platformy startowe dla nowych pomysłów, przez co rozumie się osiągnięcie wszystkich „kamieni milowych” planu inkubacji oraz otrzymali Raport z inkubacji uwzględniający rekomendację dotyczącą stopnia gotowości spółki do podjęcia działalności rynkowej
– realizują projekt w co najmniej jednym województwie Polski Wschodniej
– nie byli notowani na giełdzie w okresie do pięciu lat po rejestracji
– nie przejęli działalności innego przedsiębiorstwa
– nie dokonali podziału zysków
– nie zostali utworzeni w wyniku połączenia
Dominują pomysły z branży IT
Z projektów, które uzyskały finansowe wsparcie najwięcej rekomendowanych projektów dotyczy branży IT – aż 11 wniosków. Wśród projektów pojawiły się również takie, które dotyczą medycyny, edukacji, marketingu, energetyki, nieruchomości, elektroniki, ekologii oraz transportu.
Na co pomysłodawcy mogą przeznaczyć dofinansowanie:
– wydatki związane z zakupem usług doradczych i eksperckich związanych z rozwijaniem modelu biznesowego
– płace personelu projektu
– zakup środków trwałych, surowców lub materiałów oraz wartości niematerialnych i prawnych
– organizację i przeprowadzenie działań, w tym promocyjno-informacyjnych, służących ekspansji rynkowej, w tym międzynarodowej
?Niezmiennie wspieramy startupy?
Aktualnie startupy mogą zgłaszać się w poniższych naborach:
? Platformy startowe,
? Rozwój startupów w Polsce Wschodniej,
? Programy Akceleracyjne.Sprawdź więcej ⤵️https://t.co/8hfKDaSGGH#POPW #POIR #FunduszeUE pic.twitter.com/iq5qXWUyTh
— PARP (@parpgovpl) May 13, 2020
Program „Rozwój startupów w Polsce Wschodniej” pozwala na pokrycie do 85 proc. kosztów: usług doradczych i eksperckich związanych z rozwijaniem modelu biznesowego, wynagrodzeń personelu oraz pokrycie kosztów zakupu środków trwałych, surowców lub materiałów czy wartości niematerialnych i prawnych związanych z produkcją.
Program „Rozwój startupów w Polsce Wschodniej” w pigułce:
– Organizator: Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości
– Dla kogo: młodzi przedsiębiorcy, którzy przeszli inkubację w ramach jednej z Platform Startowych
– Forma wsparcia: bezzwrotna dotacja
– Maksymalna kwota dotacji: 1 mln zł
– Wkład własny: minimum 15 proc.
Komentarze
Nie ma jeszcze żadnych komentarzy :)